Diabetes és Hypertonia Magazin

Mozgás!

2-es típusú cukorbetegség a mozgásterapeuta szemével

Mozgás!

Cimkék: diabetes kezelés testmozgás

A 2-es típusú diabétesz jelenti az összes cukorbetegség 80–90 százalékát. Általánosságban elmondható, hogy diabéteszben a vezető szerep a csökkent inzulinérzékenységé, amit a mozgásszegény életmód és az ehhez képest fokozott kalóriabevitel okoz. Az alap kezelési intézkedések, amelyekkel javítható az inzulinrezisztencia, mindenekelőtt a fokozott fizikai aktivitás, túlsúly esetén a fogyás, a helyes táplálkozás és a dohányzás elhagyása.
A lelkiismeretes doktor kezdetben megpróbálja javasolni az életmódváltást. „Kevesebbet tessék enni” vagy „kérem, mozogjon többet, naponta legalább 30 percet” tanácsokkal is ellátja betegét. De attól, hogy egy süteménnyel kevesebb szerepel majd az étkezési repertoárban, sajnos nem várható igazi eredmény. Ha ezek az életmódváltással kapcsolatos intézkedések nem elegendők, számos különböző gyógyszer létezik tabletta formájában, és természetesen végső esetben rendelkezésre áll az inzulin is.

 Tovább

A cukorbetegség késői szövődménye

Neuropátia

Szerző: Dr._Hermányi_Zsolt
Cimkék: diabetes szövődmények edukáció

A cukorbetegség hazánkban napjainkban népbetegségnek számít, mivel közel 800000-re emelkedett a regisztrált cukorbetegek száma. A cukorbetegség késői szövődményei közül kiemelkedik a szemészeti, a vese- és az idegrost-károsodás, azaz a neuropátia jelentősége. Az idegrost-károsodás minden harmadik cukorbeteg életét megkeseríti, az előző adatok alapján csak Magyarországon 300000 beteget érint. Azonban a neuropátia oki tényezőjeként nemcsak a cukorbetegség, hanem számos más betegségcsoport is megjelölhető: pajzsmirigybetegség, alkoholizmus, idült májbetegség, fertőző és autoimmun betegségek, így az érintett betegek száma rendkívül magas.

 Tovább

Gombás bőrbetegségek

Cimkék: diabetes szövődmények edukáció

A cukorbetegek egyik leggyakrabban előforduló fertőzése a bőr gombás megbetegedése. Ide tartoznak a sarjadzó gombák közé sorolt Candida-fertőzések is. Sajnos ezek jelezhetik a szénhidrát-háztartás tartós vagy gyakori kóros eltéréseit. A kialakuló gyulladás tovább ronthatja a betegek állapotát.

 Tovább
Diéta mediterrán módra

Diéta mediterrán módra

Szerző: Kicsák_Marian
Cimkék: táplálkozás

A mediterrán étrend nem különleges étkezési terv, csupán a mediterrán országok lakói hagyományos étkezési szokásainak összessége.
Minél szorosabban követi valaki a hagyományos mediterrán étrendet hosszú időn keresztül, annál inkább csökken a kockázata a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek kialakulásának. Ezért a mediterrán étrendet alkalmazók hosszabb ideig élnek.

 Tovább
Joslin-érmes sorstársunk tollából

Joslin-érmes sorstársunk tollából

Cimkék: diabetes személyes elismerés közösség

Bíró Antalné, Berettyóújfalun élő sorstársunk 2009-ben a 25 évnyi diabéteszért járó Joslin-oklevelet vette át a Diabetes születésnapi ünnepségén Veszprémben. Pedig messze túl volt már akkor a 25 éven! Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy most, a II. Civil Fórumon Budapesten az 50 évnyi diabéteszért járó érmet vehette – volna – át, ha épp nem egy műtét után lábadozott volna otthon.
Hosszú, részletes vallomást küldött szerkesztőségünknek, most ebből – a gyermekkorról szóló fejezetekből – olvashatnak néhány részletet.

 Tovább

A gyógyszerekre vonatkozó ismeretek esszenciája

Az alkalmazási előírások

Cimkék: jog lexikon

A gyógyszerek törzskönyvezését, forgalomba hozatalát időt, szellemi munkát, ötletet és jelentős anyagi befektetést igénylő folyamat, a gyógyszerkifejlesztés időszaka előzi meg. E folyamat feladata, hogy a későbbi gyógyszer – az akkor még potenciális gyógyszer – megfeleljen a kötelező hármas követelménynek, a megfelelő minőségnek, a bizonyított hatásosságnak és a biztonságos alkalmazhatóságnak.

 Tovább
Diabéteszben kialakuló vesebetegség

Diabéteszben kialakuló vesebetegség

Szerző: Dr._Mácsai_Emília
Cimkék: diabetes szövődmények kezelés

A cukorbetegségben kialakuló szövődmények közül a vesebetegség megjelenése körülbelül a diabétesz 15-20 éves fennállása után várható, és krónikus veseelégtelenséghez vezet. Átlagosan – enyhébb vagy súlyosabb formában – minden harmadik cukorbetegben fellép, jelentősége egyre nagyobb, hiszen napjainkban a cukorbetegség a művesekezelést igénylő betegek 30–50 százalékának kórtörténetében megtalálható.

 Tovább

Szívfájdalmak a rendelőben

Cimkék: diabetes hypertonia szövődmények szakellátás kezelés

A kardiológia (szívgyógyászat) és a cukorbetegség összefonódása nagyon szoros. A cukorbetegség egyrészről szívizom-károsodást, másrészről korai érelmeszesedést okozhat. A kardiológiai ambulanciákon a 2-es típusú és a már szervi szövődményekkel rendelkező 1-es típusú diabéteszes betegek nagyszámban jelentkeznek. Fontossága és gyakorisága miatt az ütőér-meszesedésről (atherosclerosisról, arteriosclerosisról) szeretnék részletesen írni.

 Tovább

Fogyókúrás kálvária

Cimkék: személyes táplálkozás

Állok a tükör előtt. Mikor is vettük ezt a tükröt? Hallottam, hogy idővel torzítanak. Na de ennyire? Ezekkel a mai mosószerekkel sem vagyok elégedett. Egy idő után, bármilyen óvatosan mosom, összemennek a ruhák. Közeledik a havi vérzésem, ilyenkor mindig megduzzad a nők hasa. Valószínűleg túl sokat ittam tegnap, s most tele vagyok vízzel.

 Tovább
Miért jó a mediterrán étrend?

Miért jó a mediterrán étrend?

Szerző: Kicsák_Marian
Cimkék: táplálkozás lexikon

A II. világháború után a mediterrán térségben életmóddal, táplálkozással kapcsolatos felmérést végeztek, többek között Krétán is. Az eredmény azt volt, hogy a tradicionális életmódot folytató, nem kifejezetten jó anyagi körülmények között élő családoknál több krónikus megbetegedés ritkábban fordul elő, mint az európai átlag. Jól látható volt az is, hogy hosszabb életkort éltek meg ezen életmódot folytató emberek. Ez meglepte a tudományos közéletet, és azonnal vizsgálni kezdték az okokat. Jó fél évszázaddal később is sokakat foglalkoztat a kérdés, mi a mediterrán étrend titka?

 Tovább

A glikémiás index és más diétás problémák

A dietetikus válaszol

Szerző: Gyurcsáné_Kondrát_Ilona
Cimkék: diabetes személyes táplálkozás

A múlt év vége felé hosszú és nagy tudásról, tapasztalatról tanúbizonyságot tevő levél érkezett szerkesztőségünkbe. Tudjuk, a buta ember hiszi azt, hogy mindent tud, az okos ember érzi úgy, hogy keveset. Forró Lajos körmendi sorstársunk sok diétával kapcsolatos kérdést tett fel. Szakértőnk próbál meg válaszolni e kérdésekre a lap hasábjain – párbeszédükből sokan és sokat tanulhatunk.

 Tovább
Joslin-díjasok

Joslin-díjasok

Cimkék: diabetes elismerés közösség személyes

Dr. Koppán Miklós 2009-ben, lapunk születésnapi ünnepségén vehette át az 50 évnyi diabéteszért járó elismerő érmet.

 Tovább

Az orvos válaszol

Amit a koleszterinről tudni kell

Szerző: Dr._Bakó_Barnabás
Cimkék: diabetes lexikon táplálkozás

Forró Lajos körmendi olvasónk hosszú kérdéssorral kereste meg szerkesztőségünket. Diétával kapcsolatos felvetéseire dietetikusunk válaszol. A koleszterinnel foglalkozó kérdéseire Bakó doktor adja meg a válaszokat.

 Tovább
Mennyi tesztcsík írható fel az inzulinnal kezelteknek?

Mennyi tesztcsík írható fel az inzulinnal kezelteknek?

Szerző: Dr._Strényer_Ferenc
Cimkék: diabetes családorvos önellenőrzés jog

Jogosan bírálja-e felül a gyógyszertár az orvos által felírt gyógyszermennyiséget? Konkrétan, a saját gondom: inzulinos cukorbeteg vagyok, napi négyszer szúrom magam. Az orvos havonta felírja a 3 doboz tesztcsíkot, de két hónapja a gyógyszertár NEM adja ki, csak kettőt…
 Tovább

Bemutatkoznak a kállítók

Cimkék:

Magyarországon a vércukor-önellenőrzést elsőként a 77 Elektronika Kft. tette széleskörűen lehetővé a cukorbetegek számára. A négyfős családi vállalkozásként alakult, ma is 100 százalékban magyar tulajdonú 77 Elektronika Kft…
 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!