Diabetes és Hypertonia Magazin

Ön nem fél a stroke-tól?

Ön nem fél a stroke-tól?

Szerző: Dr._Barta_László
Cimkék: hypertonia családorvos szövődmények

Lapunk hasábjain már többször is olvashattak erről a félelmetes betegségről és a beteg életét sokszor ellehetetlenítő következményeiről. A stroke (szélütés, gutaütés, agyvérzés) olyan katasztrófa, amelyben az agyi érrendszer károsodik, s ez az agyműködésben általános vagy gócos zavarokat okoz. A stroke a harmadik leggyakoribb halálok a világon, és az előfordulása az életszínvonal romlása, a kockázati tényezők halmozódása miatt tovább növekszik.

 Tovább
Fókuszban a stroke

Fókuszban a stroke

Cimkék: hypertonia szövődmények edukáció

A stroke (ejtsd: sztrók) az angol neve (ütést, csapást jelent) a magyar köznyelv által gutaütésnek, szélütésnek hívott betegségnek. Agyvérzésnek is nevezik, annak ellenére, hogy csak a betegek mintegy 20 százalékában áll fenn tényleges, az agy állományát roncsoló vérzés. Hátterében az agy vérellátási zavara következtében létrejövő működészavar áll, mely maradandó károsodásokat, illetve halált okozhat.

 Tovább

Hol tart a stroke-ellátás?

Szerző: Prof._dr._Bereczki_Dániel
Cimkék: hypertonia edukáció megelőzés szakellátás szövődmények

A szív- és érrendszeri betegségek jelentik hazánkban a leggyakoribb halálokot, melyek 3 fő csoportjába a szív vérkeringési zavarai (szívinfarktus, angina), az agy vérkeringési betegségei (stroke), illetve a végtagi artériák betegségei (érszűkületek) tartoznak. A stroke nemcsak a harmadik leggyakoribb halálok, de az önellátásra képtelen állapot leggyakoribb oka is.

 Tovább

Az orvos válaszol

Szerző: Dr._Páll_Dénes
Cimkék: hypertonia edukáció önellenőrzés

Vérnyomásom 160/100 Hgmm, mindezek mellett jelentős súlyfeleslegem is van. Szeretnék fogyni, a diéta mellett testmozgást is javasoltak. Nem fog tovább emelkedni a vérnyomásom a sportolás hatására?

 Tovább
Hatásos, de kíméletes kardioedzések

Hatásos, de kíméletes kardioedzések

Cimkék: hypertonia testmozgás edukáció

Nagyon nagy dolog, ha az elhatározást tett is követi, és elkezdünk rendszeresen sportolni. Ám nem mindegy, hogyan tesszük, hiszen nem az izomláz és a szervezet túlzott megterhelése a cél.

 Tovább
Betegség-e az elhízás?

Mi is az elhízás? Mi okozhat elhízást? Hogyan kezelhető?

Betegség-e az elhízás?

Szerző: Dr._Simonyi Gábor
Cimkék: edukáció táplálkozás testmozgás

Magyarországon a felnőtt lakosság kétharmada tartozik a testsúlyproblémákkal küzdők közé, ez mintegy ötmillió állampolgárt jelent. Az elhízás „járványszerűen” terjed világszerte – így hazánkban is –, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ezért már 1998-ban kiújuló, idült betegségnek nyilvánította. Az Egyesült Államokban, de a fejlett ipari országok többségében is a hatvanas-hetvenes években indított népegészségügyi erőfeszítések – amelyek a kóros vérzsírszint kezelését, a magas vérnyomás elleni küzdelmet állították középpontba, illetve a dohányzás visszaszorítását célozták meg – eredményesek voltak. Amikor már mindenki elégedetten hátradőlt a székében, az 1990-es években új veszély ütötte fel a fejét. Ez volt az elhízás, amely attól kezdve az egyik legjelentősebb népegészségügyi problémává nőtte ki magát. Az elhízás a szív- és érrendszeri betegségek egyik jelentős kockázati tényezője. Az elhízással összefüggésben jelentősen nő a halálozás.

 Tovább

Van-e kapcsolat a szívkoszorúér-betegség és a depresszió közt?

Szerző: Dr._Kárpáti_Róbert
Cimkék: hypertonia psziché

Az Egészségügyi Világszervezet előrejelzése szerint 2020-ra a leggyakrabban halálhoz vezető, legnagyobb egészségügyi problémát jelentő betegségek listáján az első helyet a szívkoszorúér-betegség, a második helyet a depresszió foglalja el. Ezek a betegségek gyakran nem önmagukban, hanem egymással társulva fordulnak elő: a depressziós betegek az átlagnál gyakrabban betegszenek meg, pl. koszorúér-betegségben, míg a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők között az átlagnál nagyobb a szorongásos zavarban vagy depresszióban szenvedők aránya.

 Tovább
Mindenáron kezelni!

Mindenáron kezelni!

Szerző: Dr._Barta_László
Cimkék: hypertonia kezelés családorvos

A hipertónia kezelése a legtöbb esetben hosszú távon, akár egész életen át tart. Ennek elfogadása, megértése a páciensek számára nem könnyű feladat. A magasvérnyomás-betegséggel kapcsolatos tanulmányok, statisztikák szerint a kezeletlen hipertónia az agyi katasztrófák kockázatát akár négyszeresére, a szívelégtelenségét háromszorosára, a szívinfarktusét kétszeresére növeli.

 Tovább
Krónikus vesebetegek étrendi kezelése

Krónikus vesebetegek étrendi kezelése

Szerző: Nagy_Gyuláné_Tajti_Éva
Cimkék: edukáció táplálkozás megelőzés kezelés társbetegségek

Világszerte egyre növekszik a krónikus vesebetegségben szenvedők száma, amely becslések szerint ma Magyarországon 55–60 ezerre tehető. A vesebetegségeknek számos oka és formája létezik: fertőzéses, gyulladásos eredetűek, egyes gyógyszerek vesekárosító hatása miatt kialakuló kórképek, vagy egyéb betegség (immunológiai betegségek, cukorbetegség, magasvérnyomás-betegség) szövődményeként jelentkezik. A betegség súlyosbodásával a vesefunkció mindinkább beszűkül, elégtelen lesz, ennek következménye a bomlástermékek lassú felszaporodása.

 Tovább
Étkezési előírások cukorbetegségben

Étkezési előírások cukorbetegségben

Szerző: Dr._Jermendy_György
Cimkék: táplálkozás edukáció megelőzés

Cukorbetegség, magasvérnyomás-betegség, vesebetegség – kialakulásuknak sok a közös kockázati tényezője, amit bizonyít az is, hogy nemritkán együtt fordulnak elő. Közös bennük az is, hogy kezelésükhöz alapvetően hozzátartozik a diétás étrend. A magasvérnyomás-betegségben követendő étkezési elvekről korábban már olvashattak, a vesebetegek diétájáról e számban találhatnak információkat. Az alábbiakban pedig összefoglaljuk a cukorbetegekre vonatkozó étkezési előírásokat.

 Tovább
Olvasói levelek

Olvasói levelek

Szerző: Ambrus_Zsófia
Cimkék: testmozgás

Elnézését kérem, hogy zavarom, de szeretnék Öntől a cikke alapján tanácsot kérni. Jelenleg 82. évemben lévő nyugdíjas vagyok. Sok bajom van, többek között ingadozik a vérnyomásom, amelyre rendszeresen szedek gyógyszert, és ugyancsak rendszeresen orvosi felügyelet alatt állok…
 Tovább
Krónikus beteg a családban

Krónikus beteg a családban

Szerző: Faludi_Viktória
Cimkék: hypertonia psziché társbetegségek

Pár mondatban összefoglalom, hogy mit mond a pszichológia tudománya arról a helyzetről, amikor a családban, avagy a közeli baráti társaságban valaki megbetegszik. Az elméleti háttér sokat segít, hogy megértsük a krónikus betegek és hozzátartozóik pszichés helyzetét, alapot ad a hatékony segítségnyújtáshoz.

 Tovább
Vese-mese

Vese-mese

Szerző: Ambrus_Zsófia
Cimkék: megelőzés kezelés társbetegségek vese

Erzsivel egymásba karolva próbáltunk a lépcsőkön ugrabugrálni, felidézve ezzel gyermekkorunk felhőtlen pillanatait. „Ha ezt a lányom látná…”– kuncogott Erzsike, akinek egyetlen gyermeke is túl volt már a harmincon, és vidám hangjába némi keserűség vegyült. Ízületeinket nem kímélve Erzsi vesekövét próbáltuk – a régi, bevált módszert alkalmazva – akkurátus módon kijuttatni a szervezetéből. Vesebetegségek esetén (a betegség jellegétől függően) leginkább csak a séta és a légzőgyakorlatok alkalmazása javallott. Egy kivétel azonban van, mégpedig a vesekő. Kisebb vesekövek kialakulásakor kifejezetten ajánlatos a rendszeres testmozgás, a rugózó, „szögdellő” torna segítheti az ürülésüket.

 Tovább
Hogyan lassítható a vesefunkció romlása?

Törődjön (többet) a veséivel

Hogyan lassítható a vesefunkció romlása?

Szerző: Dr._Mátyus_János
Cimkék: edukáció kezelés társbetegségek

A vese összfunkciójának legjobb jelzője a vesegomolyagok (glomerulusok) szűrési képességét jelző érték, az ún. glomerulusfiltrációs ráta (GFR), ennek alapján történik az idült vesebetegségek stádiumokba osztása is. A GFR azt a látszólagos vérplazma-térfogatot jelenti, amit a vesék időegység alatt „megtisztítanak”. Normálisan ennek értéke egy perc alatt kb. 100 ml (fiatalokban valamivel több, idősekben kevesebb), vagyis a mért érték azt mondja meg, hogy hány százalékos a vesefunkció. A hazai laboratóriumok többsége a vizsgálatkérő lapon szereplő életkor és nem figyelembevételével automatikusan kiszámolja és megadja a becsült GFR-t minden egyes szérumkreatinin-vizsgálat elvégzésekor.

 Tovább

Diabetes 25

Cimkék: beszámoló diabetes

Nagyon tartalmas napnak voltunk részesei a születésnapon. Mindhárom helyszínen érdeklődésünknek megfelelő témák kerültek feldolgozásra, és mindenki azt a témát hallgatta, ami őt érintette…
 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!