Kis hírek a nagyvilágból
Munkatársunk, Somfai Katalin összeállítása a közelmúlt érdekes külföldi híreiből hipertónia és koronavírus témákban.
Egy új, algoritmus által vezérelt digitális program segít csökkenteni a koleszterinszintet és a vérnyomást
Egy digitális, algoritmus által irányított betegségmenedzselő program használatával a páciensek jelentős javulást tapasztaltak koleszterinszintjükben és vérnyomásértékeikben egy áttörő eredményekről beszámoló kutatás szerint. A vizsgálat „koleszterin” és „magas vérnyomás” programjába 5000 főt vontak be 2018. január és 2020. május között. Orvosok, gyógyszerészek és támogató specialisták fejlesztették a menedzselőprogramot, amely a páciensek igényeihez igazítja a gyógyszerdózist, úgy, hogy az a legelőnyösebb legyen a legkevesebb mellékhatással. A vizsgálatban részt vevő páciensek olyan vérnyomásmérő mandzsettát kaptak otthonra, amely digitális kapcsolat segítségével az orvosi teamnek továbbítja az adatokat, akik az algoritmus segítségével állították be a gyógyszeres kezelést és az egyéni célokat. Ez lehetővé teszi a diagnosztizálatlan magas vérnyomás kiszűrését is. A vizsgált páciensek LDL-koleszterin-szintje átlagosan 42 százalékkal csökkent a kísérleti időszakban, a szisztolés vérnyomás értéke 14 Hgmm-rel, a diasztolés vérnyomásé 6 Hgmm-rel.
Az eredményeket a bostoni Brigham and Women’s Hospital klinikai orvosainak vizsgálata szolgáltatta.
A magas flavanolfogyasztás csökkenti a vérnyomást
Flavanolokban gazdag ételek és italok fogyasztása csökkenti a vérnyomást egy Nagy-Britanniában készült, friss tanulmány szerint. Ilyen például a tea, az alma és a bogyós gyümölcsök. 25 000 embert vontak be a vizsgálatba, amely során a flavanolbevitel és a vérnyomás kapcsolatát vizsgálták. A vizsgálat újdonsága, hogy az alanyok flavanolfogyasztását nem az általuk önbevallással megadott elfogyasztott ételek alapján becsülték meg, hanem a vérből nagy pontossággal kimutatható táplálkozási biomarkerek segítségével mérték. A flavanolfogyasztás skáláján a legalsó és legfelső 10 százalékba tartozók vérnyomásértékét összehasonlítva 2–4 Hgmm-es különbséget találtak. A legnagyobb különbség a magas vérnyomású vizsgálati alanyok között volt kimutatható a magas és alacsony flavanolfogyasztásúak körében. A kutatók szerint a hatás összemérhető a mediterrán diéta és a DASH diéta hatásával.
A University of Reading vizsgálata a Scientific Reportsban jelent meg.
Melyek a leginkább és a legkevésbé veszélyes tevékenységek a koronavírus-járvány idején?
A Brit Szív Alapítvány szakértői készítettek egy listát, amelyben a mindennapi tevékenységeket sorolták be magas, közepes és alacsony kockázatúnak abból a szempontból, hogy elkaphatjuk-e közben az új koronavírust. Ez azonban csak általános ajánlás, ugyanis minden tevékenységet befolyásol, hogy ahol történik, mennyire forgalmas hely, illetve az egyéni érzékenységet sem tudja figyelembe venni.
A besorolás alapjául az angol biztonsági ajánlás szolgált, amely magában foglalja a szociális távolságtartást és a maszkviselést, ahol az előírt. Azt is figyelembe kell venni, hogy nem mindenhol alkalmazható a távolságtartás, például a kisebb, szűk terű pubokban/kocsmákban.
Alacsony kockázatú tevékenységek
- levelek és csomagok felbontása
- bevásárlás, gyógyszerkiszállítás átvétele
- ételkiszállítás átvétele
- tankolás önkiszolgáló benzinkútnál
- teniszezés vagy golfozás
- túrázás egy háztartásban élőkkel
- sétálás barátokkal és családtagokkal
- találkozás a barátokkal és családtagokkal a kertben
- gyerekek iskolába vagy óvodába vitele
- megjelenés időpontra a háziorvosnál vagy a kórházban
Közepes kockázatú tevékenységek
- hotelben vagy más szálláshelyen tartózkodás
- étteremből étel elvitele
- vásárlás szupermarketben, benzinkúton, más boltokban
- mozilátogatás
- étkezés étterem kinti részén
- pub vagy kocsma kerthelyiségében történő tartózkodás
- vásárlás forgalmas utcában vagy városközpontban
- játszótér látogatása a gyerekekkel
- barátok vagy családtagok meglátogatása otthonukban
- strand vagy népszerű kirándulóhely látogatása
- bevásárlóközpont látogatása
- munkavégzés olyan munkahelyen, ahol nincs COVID-19-fertőzés
- úszás
- fodrász igénybevétele
- könyvtár- vagy múzeumlátogatás
- utazás valakinek az autójában
- esküvői szertartáson vagy temetésen történő részvétel
Magas kockázatú tevékenységek
- étkezés étterem belső, zárt terében
- részvétel 30 fő feletti lakodalomban
- utazás buszon vagy vonaton
- utazás repülőn
- focizás
- barátok vagy rokonok megölelése
- edzés edzőteremben
- vidámpark látogatása
- kocsma, pub vagy bár látogatása
A koronavírussal kezelt szívbetegek folytathatják gyógyszereik szedését
Magas vérnyomás kezelésére sokan szednek angiotenzinkonvertáló enzimet (ACE) gátló és angiotenzinreceptor-blokkoló (ARBs) gyógyszereket, amelyek növelik a szervezetben az angiotenzinkonvertáló enzimek egyik típusa, az ACE2 szintjét. A SARS-CoV-2-vírus pont ezen az enzimen keresztül kapcsolódik a sejthez, hogy bejuthasson megfertőzve azt. Felmerült a kérdés, hogy ha megemelkedik a szervezetben ennek az enzimnek az aránya, az nagyobb kockázatot jelent-e az új koronavírussal szemben. Ennek eldöntésére randomizált vizsgálatot terveztek. Koronavírussal kezelt betegek gyógyulási folyamatát hasonlították össze két csoportban: az egyikben folytatták az ACE- és ARBs-tartalmú gyógyszereik szedését a betegek, míg a másikban 30 napra leállították ezeket. A randomizált vizsgálat azt jelenti, hogy véletlenszerűen választották ki a kórházban kezelt betegek közül, hogy kinél állítják le a korábbi gyógyszereket és kinél folytatják az adást. A kutatás vezetői azt állapították meg, hogy nincs különbség azok állapota között, akik abbahagyták a gyógyszereket és akik tovább folytatták szedésüket. Erre alapozva azt javasolják, hogy aki eddig ilyen hatóanyagú gyógyszereket szedett, továbbra is folytassa a szedésüket koronavírusbetegség esetén is.
A BRACE CORONA klinikai vizsgálat vezetői az Európai Kardiológiai Szövetség 2020. szeptemberi online kongresszusán számoltak be eredményeikről.
Ed Bettinelli: az első ember a világon, aki legyőzte az új koronavírust és egy időben a küszöbön álló szívinfarktust
Ed Bettinelli 15 éves kora óta dobol, együttese, a Preview a ’80-as, ’90-es évek nagy kiadóival kötött szerződést és legendás producerekkel dolgoztak együtt. Karrierje során rengeteg csodálatos élmény érte, és elérte azokat a dolgokat, amelyekről álmodott, ezért mindig is szerencsésnek érezte magát. A 63 éves zenész jelenleg New Yorkban él, online oktat dobolást otthonról.
A CNN Health riportjában elhangzottak szerint nem volt arra felkészülve, hogy egyszerre kell megküzdenie egy fenyegető szívinfarktus közeledtével és a COVID-19 vírusával. Idén februárban váratlanul összeesett otthonában egy fájdalmas anginaroham következtében, a kivizsgálás eredményeképpen tudta meg, hogy szívinfarktus közeledte fenyegeti. A szíve bal felén ugyanis egy kritikus artéria 100 százalékban elzáródott, ezt a legtöbben nem élik túl, úgyhogy Ed igazán szerencsésnek tudhatja magát. Annak ellenére került a szíve ilyen rossz állapotba, hogy mindig igyekezett formában tartani magát, rendszeresen kosárlabdázott, mindig ő volt az utolsó, aki elfáradt, és lefutott nem kevesebb, mint 10 maratont, eszébe sem jutott, hogy bármi probléma lehetne a szívével. A kórházban azonnal felhelyeztek neki egy értágítót, de amire szüksége lett volna mielőbb, az a koszorúérműtét. Március közepére volt időpontja, de erre a koronavírus miatt nem kerülhetett sor, a kórház kénytelen volt minden tervezett, nem életmentő műtétet elhalasztani. Márciusra a vírus több száz embert fertőzött meg a városban és többtucatnyian haltak meg naponta. Ed Bettinelli műtétje azért volt halasztható, mert volt egy szokatlan reakciója a szívének, növesztett egy új artériát, hogy kompenzálja a csökkent véráteresztési képességet, az érintettek közül csak kevesebb mint 20 százaléknak a szíve reagál ilyen szerencsésen.
Két hét múlva szerencséje azonban fordult, ugyanis belázasodott és az új koronavírus további tüneteit fedezte fel magán. Szíve kritikus állapota ellenére nem tudott a hosszú sorok között bejutni a kórházba, hogy megvizsgálják. Ebben az időben volt a legrosszabb a helyzet New Yorkban, a Central Parkban sátrakat állítottak fel, hogy újabb ágyakat bocsáthassanak a fertőzöttek rendelkezésére, a kórházban, ahová tartozott, az átriumot és minden lehetséges helyet ágyakkal töltöttek meg. A szív- és érsebészeti osztályt is átalakították COVID-19 intenzív részleggé, ahová a legsúlyosabb állapotú betegek kerültek.
Egy autós tesztelési ponton vettek mintát tőle, hamarosan megkapta a pozitív teszteredményt, így otthonában, családtagjaitól elkülönülve vonult karanténba és harcolt a vírussal. Nyugtalanította, hogy nem tudta bizonyos tünetekről eldönteni, hogy a vírus vagy a szíve miatt érzi-e azokat.
Újabb lesújtó hír volt számára, hogy édesapja is elkapta a vírust, és kórházba került, 11 nap után már a hazabocsátását tervezték, de hirtelen összeomlott, 89 éves korában elhunyt.
Júniusra sikerült annyira megfékezni a vírust a városban, hogy újra vállalhattak koszorúérműtétet a kórházban. Orvosai is nagyon aggódtak Edért, ő volt az első, akit megoperáltak. A műtét a halasztás ellenére jól sikerült, Ed szerencsésen és rendkívül gyorsan felépült belőle, már másnap elővette dobütőit, amelyeket mindig magával visz, ha több mint egy napra eltávolodik dobfelszerelésétől.
Somfai Katalin