A metabolikus szindróma civilizációs népbetegség, számos betegséggel kapcsolatba hozható, ezért szűrése, megelőzése, a jelen lévő elemeinek a kezelése kiemelkedő feladat.
A COVID-19-cel kapcsolatban egyre gyűlő adatok azt bizonyítják, hogy a metabolikus szindróma számos eleme kockázati tényező a betegség kimenetelét tekintve. A magas vérnyomás, az elhízás, a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések és a rák nem csupán társbetegségek, együtthatásuk súlyosabb betegséglefolyást eredményez.
Az orvosok betegekkel való nem személyes találkozáson alapuló kapcsolattartását szaknyelven telemedicinának hívják, most a közérthetőség kedvéért nevezzük távelérésnek. A távelérésnek több módja van, attól is függően, hogy az orvos-beteg találkozás egy időben vagy időbeli különbséggel történik. Valós idejű módja a beteggel való telefonos konzultáció, az audio- és videokommunikáció, míg időbeli különbséggel történik a különböző egészségügyi adatok tárolása és továbbítása, egy adott paraméter távmonitorozása (és azok későbbi továbbítása), az e-mailben történő tanácsadás vagy akár az interneten elérhető, orvosi témájú hanganyagok meghallgatása. Természetesen a különböző módszerek kombinálása is lehetséges, például e-mailes adattovábbítást követően azok telefonos megbeszélése.
„Szívvel élünk, mert nap mint nap olyan dolgokat, élményeket keresünk, amelyek megragadják a szívünket. De szívvel élünk azért is, mert tudjuk, hogy a szívünkért nap mint nap tennünk kell: a szívünk az egészségünkért van, az egészségünk pedig a szívünkért.” Ezzel a bemutatkozással indult el nemrég a Szívvel élünk nevű Facebook-oldal, amely érdekes és hasznos tippekkel igyekszik a szívünk egészségének megőrzésére irányítani a figyelmet. Az oldal követői emellett kedves, megható, szívdobbantó képekkel, idézetekkel, történetekkel is találkozhatnak.
A Zuglói Egészségfejlesztési Iroda a jelenlegi vírushelyzetben online működésre állt át, ami azt jelenti, hogy minden szolgáltatásunkat online lehet igénybe venni. Az iroda saját honlappal, Facebook-oldallal és Instagram-felülettel rendelkezik, ahol naponta osztunk meg primer prevencióval kapcsolatos tartalmakat. A munkahelyen történő primer prevenció szintén tevékenységi körünkbe tartozik, azonban a jelenlegi helyzetben sok minden változott a munkahelyeket/munkakörülményeket tekintve. A ZEFI az új életformához igazodva foglalkozik továbbra is a munkavállalók egészségével.
A Pitvarfibrilláció Tudatosság Hetét (Global Atrial Fibrillation Aware Week) minden év novemberében rendezi meg az angol Atrial Fibrillation Association. A tematikus hét fő célja figyelemfelhívás a betegség időben történő felismerésére és mielőbbi kezelésére.
Magyarországon a Meditech Kft. 1990-ben fejlesztette ki az első 24 órás vérnyomásmérésre is alkalmas műszerét (ambulatory blood pressure monitoring – ambuláns vérnyomásmérő monitor), az ABPM-01, majd 1993-ban az ABPM-02 típusú vérnyomásmérő készüléket, amely hazánkban a legelterjedtebb automata programozható ambuláns vérnyomásmonitor. A folyamatos fejlesztések eredményeként ma már az APBM-04, ABPM-05 és ABPM-06 készülékeket alkalmazzuk a mindennapos gyakorlatban.
A népszerű sláger, az Un-break My Heart előadója 53 éves, nemcsak énekesnő, hanem dalszerző, színésznő, televíziós személyiség is és két fiú büszke édesanyja. Az amerikai R&B stílus egyik legnépszerűbb előadója, 7-szer jutalmazták Grammy-díjjal, 9-szer ítélték neki a Billboard Zenei Díjat, 7-szer az Amerikai Zenei Díjat, 2011 óta szerepel a georgiai Zenei Dicsőségfalon, a Dancing with the Stars (Tánc a sztárokkal) című népszerű TV-s vetélkedő hét évadában szerepelt.
A világon vezető halálokként a keringési megbetegedések szerepelnek, évente több mint 17 millió ember halálát okozzák. Hazánkban a daganatos betegségek mellett szintén vezető halálok. A nők körében a halálozás 53, a férfiak körében 50 százalékáért felelősek. A magas vérnyomás a legelterjedtebb szív-érrendszeri betegség, igazi úgynevezett népbetegség, amely további kardiovaszkuláris betegségek – stroke, szívinfarktus, szívelégtelenség – kockázati tényezője.
A munka jelensége teljesen elfogadott mind egyéni, mind társadalmi szinten, sőt olyan tevékenység, amely szinte létfontosságú, hiszen biztosítja az anyagi biztonságot, a hétköznapi működésünkbe rendszert alakít ki és nem utolsósorban ki is teljesedhetünk benne. Egy jó állás egyfajta biztonságérzetet ad számunkra, s a legtöbbször igyekszünk megtartani, s számtalanszor látni, hogy a ranglétrán előre menni bizony nagy energiabefektetéssel jár.
Amennyiben jól teljesítünk, számtalan pozitív megerősítést adhat, és vajon ki gondolná, hogy egy kis pluszmunkából bármilyen bajunk származhat.
Emlékeznek Weaver doktornőre a Vészhelyzetből? A mindig botra támaszkodó, néha nagyon undok és mégis szerethető főorvosra? No, akkor Andai Kati színművésznek már legalább a hangját ismerik. Legalább – írom –, hiszen a Hypertonia olvasói közül bizonyára sokan nem látták őt színpadon és talán a filmszerepeire sem emlékeznek. De a Vészhelyzetet… azt szinte mindenki nézte szerte a hazában.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!