Számos orvosi megbeszélésen, fórumon, tudományos ülésen egyre több szó esik a betegek kezelésének sikerességéről, kudarcairól. A sok hatékony gyógyszer, kezelési séma, megfigyelés és tapasztalat egyértelműen gyógyulást, sikeres kezelést kellene hogy eredményezzen, de sokszor kudarc éri a beteget és az orvosát. Ennek okait kutatva jutottak el oda, hogy meg kell nézni a beteg együttműködési készségét is a gyógyítás folyamatában. Hiába diagnosztizál jól a kezelőorvos, hiába ír fel hatékony orvosságokat betegének, ha azt a beteg ki sem váltja, be sem szedi. A leghatékonyabb, a legmodernebb vérnyomáscsökkentő szer sem tud úgy hatni, ha a patika polcán marad, vagy a beteg szekrényének fiókjában lapul, csak a kiváltott és bevett, felhasznált gyógyszer tud eredményt elérni, esetünkben tudja a vérnyomást a normális szintre módosítani, csökkenteni.
Annyi a világ, amennyi eszed van hozzá, olvastam a minap valahol. Te alakítod magad köré a világod, te teremted meg életed „játszóterét”, és az is rajtad áll, hogyan érzed magad benne. Ez jutott eszembe Dr. Nagy Károly, belgyógyász–háziorvost hallgatva, aki orvosi hivatását megtartva, saját igényeitől indíttatva új hivatást választott a régi mellé. Hogy mindig legyen jó kenyere, kitanulta a pék szakmát, majd hogy mások is osztozhassanak „kenyérszeretetében”, saját boltot nyitott.
Vajon hány olyan inger ér minket mindennapjaink során, mely váratlan, azonnal megoldást igényel és meghaladja aktuális fizikai vagy mentális állapotunkat? Rohanó világunk sok teherrel pakol meg minket: feladatok, határidők, szükséges egyeztetések, módosítani kell a napirenden, a hozzávalók listáján, vagy „csak” újra át kellene beszélni a társunkkal egy tegnapi konfliktushelyzetet. Tudatos és folyamatos balanszírozásra van szükségünk s arra, hogy tisztában legyünk adottságainkkal és a váratlan helyzetek kihívásaival.
A magasvérnyomás-betegség kiváltó oka legtöbbször ismeretlen, vagyis nincs egyetlen jól meghatározható ok, amelyet a betegségért felelőssé tehetnénk. Ez a tény azonban egyáltalán nem azt jelenti, hogy a hipertónia kialakulásában, fennmaradásában és kimenetelében szerepet játszó folyamatokról ne lennének nagyon is pontos ismereteink. A kutatások eredményei azt a mindennapos tapasztalatot igazolják, hogy a hipertónia sikeres kezelésében, a szövődmények kivédésében két tényező játszik kiemelt szerepet: a betegek pszichés állapota és az életvitel.
A nyár végén amputálták egy barátnőm lábát. A két hét alatt lezajlott történés nagyon megviselte a lelkem. Bármennyire empatikus vagyok, azt nem tudhatom, mit élt át a barátnőm. Ennek kapcsán sok gondolat fogalmazódott meg bennem. Mit tehet az ember önmagáért, azért, hogy elkerülje az ilyen vagy ehhez hasonló, az életminőségét meghatározó, a mindennapokra hatással levő beavatkozásokat?
Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete és a Magyarországi Klinikai Vizsgálatszervezők Társasága kampányt indított, amellyel a klinikai vizsgálatokban részt vevők és érdeklődők tájékoztatását segítik. Az együttműködés első lépéseként új edukációs honlap indult, amely közérthetően ismerteti a klinikai kutatások menetét, segít megválaszolni a felmerülő kérdéseket és eloszlatni az esetleges tévhiteket, hogy megalapozottabb döntést hozhassanak a részvételükről. Az info.klivi.hu a közeljövőben egy kereshető adatbázissal is bővül, így támogatva, hogy a betegek és hozzátartozóik minél szélesebb körben és valós időben ismerhessék meg a Magyarországon futó klinikai vizsgálatokat.
Gyermekeink egészsége mindannyiunk közös ügye, ezt szem előtt tartva Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja tovább folytatja a tavalyi évben életre hívott gyermekprevenciós programját „Utazás az egészség birodalmába” címmel. A program legfontosabb üzenete: csak egészséges gyermekből lehet egészséges felnőtt, s ezért nap mint nap tennünk kell. A 2030-ig tartó projekt kiemelt prioritású, célja, hogy formálja a gyermekek prevenciós gondolkodását.
2019 novemberében hunyt el Schwartz Sándor, Magyarország első újszívese. 1992-ben kapott új szívet a Városmajori Klinika szívtranszplantációs programjának első alanyaként. A műtét után teljes életet élt, iskolai gondnokként dolgozott, feleségével négy gyermeket neveltek fel. A program 25. évfordulóját 2017. január 3-án ünnepelték a klinikán, az esemény egyik szónoka Schwartz Sándor volt. Az évfordulóig több mint 400 szívátültetés történt a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán, amelyet Európában, sőt világviszonylatban is a legjelentősebb szívátültetési központok közt tartanak számon.
Ritka manapság az a korrektség, amellyel találkoztam. Hétfő délelőtt hívtam fel dr. Bárándy Péter ügyvédet, ki volt kapcsolva a telefonja. Dél körül visszahívott, s megegyeztünk, hogy 4 órakor lesz ideje az interjúra…
Magyarországon minden órában 3 ember hal meg a dohányzás következményeként, naponta 77, évente pedig 28 ezer olyan embert veszítünk el, akinek a halála összefüggésbe hozható ezzel a káros szenvedéllyel. Az emiatt kialakuló, krónikus betegségek is óriási terhet jelentenek nemcsak a családoknak, de az egészségügyi ellátó rendszernek is. A Magyar Kardiológusok Társasága a füstmentes világnapon figyelmeztet a káros szenvedély hatásaira – a cigaretta nemcsak a tüdőnket károsítja, hanem a szívünket is, és kihat az egész szervezetünkre!
Egyetlen ünnepnek sincs olyan varázsa, mint a karácsonynak. A felnőtteket éppúgy elbűvöli, mint a gyermekeket. A karácsony a szeretet, összetartozás, az ajándékozás ünnepe, amikor az otthonokba csend és béke költözik.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!