Egészségfejlesztés Zuglóban
A Zuglói Egészségfejlesztési Iroda (ZEFI) a VEKOP-7.2.2-17 kódszámú, „A zuglói polgárok egészségéért” című pályázati forrásnak köszönhetően, a Zuglói Egészségügyi Szolgálat fenntartásában jött létre 2018. október 1-jén.
A daganatos és szív-érrendszeri betegségek mellett a mentális megbetegedések előfordulása is nagyarányú, ezek összességében nagy betegségterhet jelentenek az ország számára.
Ezen betegségek jelentős hányada vezethető vissza a helytelen életmódra, ezért a lakosság egészségmagatartásában jelentős javulást szeretnénk elérni. Programjainkkal és szolgáltatásainkkal a lakosság fizikai és mentális egészségét kívánjuk támogatni. Ezen túl fontosnak tartjuk az egészségfejlesztési tevékenységet végző szervezetek összehangolt működését, ezért a ZEFI intézményi hátteret biztosít az egészségfejlesztési tevékenységhez egy helyi hálózat létrehozásával és fenntartásával.
A ZEFI kiemelt programjai
- Figyelemfelhívás szűrésekre
- Egyéni táplálkozási tanácsadás
- BAGOLY-klub (hipertóniával és alvászavarral küzdőknek)
- Diabétesz Klub
- CÖLI-klub (lisztérzékenységgel és más táplálékallergiával küzdőknek)
- Pánik és szorongás csoport
- Gerinctorna
- Kismama-jóga
- Dohányzásleszokást támogató csoport
- Kiégést megelőző tréning
- Művészetterápiás foglalkozás
- Érzelmi intelligencia tréning
- Útitárs szülőklub
- JUHAR Klub (szépkorúak közösségi programja)
- Boldogság-tréning
- Egyéni mentálhigiénés tanácsadás
- Gyászfeldolgozó csoport
Átfogó célunk, hogy javuljon a lakosság egészségi állapota, növekedjen a születéskor várható élettartam és az egészségben eltöltött életévek száma, valamint a fejlesztés járuljon hozzá az egészségtudatosság növeléséhez, az egészségkultúra javításához és a krónikus betegségek megelőzéséhez.
Munkánkat dietetikus, gyógytornász, mentálhigiénés (pszichológus, szociális munkás) és egészségfejlesztő szakemberek, szakorvosok segítik. A szakemberekkel és háziorvosokkal együttműködve lépünk fel többek között az egészségtelen táplálkozás, a túlsúly, a mozgásszegény életmód, a magány, a szenvedélybetegségek és a depresszió káros hatásai ellen.
A ZEFI a kitűzött célok elérése érdekében klubokat szervez és valósít meg, részt vesz a kerületi rendezvényeken állapotfelmérésekkel, tanácsadással. Saját egészségnapokat is szervez, valamint előadásokkal és workshopokkal egybekötött ismeretbővítő programokkal is áll a lakosság rendelkezésére. A klubok közül kiemelkedő a Bagoly-klubunk, hiszen egyedülálló módon az első olyan klub az országban, amely konkrétan a magas vérnyomással és/vagy alvászavarral küzdőknek szól. Ezeken kívül rendszeres, életvitelszintű testmozgást és az egészséges táplálkozást ösztönző közösségi programokat, illetve a mentális egészséget előtérbe helyező tréningeket is tartunk a kerület lakosai számára. Minden korosztályban fontosnak tartjuk az egészségfejlesztést, egészségnevelést, így a zuglói óvodákban és iskolákban is jelen vagyunk programokkal. A munkahelyi egészségfejlesztés is prioritást élvez, így Zugló munkahelyei részére egészségnapokat, tornákat, stresszkezelő és kiégésmegelőző tréningeket biztosítunk igény szerint.
Az addikciók kapcsán, kifejezetten a dohányzás visszaszorítására többféle programmal állunk a lakosság rendelkezésére, de szerhasználók hozzátartozóinak is tartunk csoportfoglalkozásokat amellett, hogy ezek az iskolai programoknak is kiemelt témái.
A ZEFI csapata elhivatottan dolgozik azért, hogy minél több zuglói lakoshoz eljussunk szórólapjainkkal, foglalkozásainkkal, tanácsadásainkkal az egészségattitűdjük formálása érdekében.
Szolgáltatásainkat a zuglói lakosok a 2018. október 1. és 2020. szeptember 30. közti projekt-, majd az azt követő 36 hónapos fenntartási időszakban folyamatosan, ingyenesen vehetik igénybe.
Programjainkról részletesebben érdeklődhetnek irodánkban (1146 Budapest, Hermina út 7., II. emelet), a zefi.zuglo.hu honlapon, illetve a Zuglói Egészségfejlesztési Iroda Facebook-oldalon.
Szécsi EmeseA Zuglói Egészségfejlesztési Iroda vezetője, népegészségügyi felügyelő, mentálhigiénikus, egészségfejlesztési szakértő.10 éve foglalkozik egészségfejlesztéssel. A betegségek megelőzését, az egészségattitűd formálását és az egészségnevelést mindennél fontosabbnak tartja, amit már a gyermekeknél szükséges elkezdeni, hogy egészséges felnőttekké válhassanak.