Feltöltés dátuma: 2019.08.24.

Cöli-klub Zuglóban

Dr. Varga Péter 10 éves kórházi munkáját adta fel, hogy háziorvos legyen Zuglóban. Időközben megszerzett önkormányzati képviselőségét is felhasználva számos területen igyekezett javítani a zuglói lakosok egészségi ellátását, bővíteni lehetőségeik körét. Egyik ilyen kezdeményezésére alakult a lisztérzékenyek Cöli-klubja. Az idevezető úton kalauzol el bennünket a cikkben.

Illusztráció

2015-ben egy háziorvosi továbbképzésen találkoztam a Pusztai házaspárral, akik Szolnokon élnek, János mentőtiszt, Julika pedig védőnő. Szolnok megyében az országban először „Csipkerózsika-projekt” elnevezéssel 2005-ben végeztek lisztérzékenységi szűrést a 6 éves, nagy csoportos óvodás korosztályban. Az addig ismert 4 beteg mellett még 39 gyermeket szűrtek ki az ujjbegyszúrással működő Biocard teszt segítségével.

Az eredmény önmagáért beszélt, hiszen megtízszerezték a felfedezett esetek számát. Mivel a fel nem ismert cöliákia a gyermekek fejlődését gátolja, korábban halálukat is okozta, valamint felnőttkorban is előfordul, autoimmun betegségekkel társulhat, ezért a korai felismerés és gluténmentes étrend betartása az egyetlen megoldás.

Előterjesztettem a képviselő-testület elé, hogy Zuglóban is legyen szűrés, és 2016-tól immár negyedik éve mind a 29 óvodánkban elvégezzük a szűrést az önkormányzat finanszírozásában. A korcsoport 1000 fő körüli, és általában a szülők kétharmada igényli ezt a számukra ingyenes lehetőséget. Idén a kerületi önkormányzati óvodákban 564 gyereknél végeztük el a tesztet, a beleegyezési arány 83 százalékos volt. IgA-hiányos eredményről kapott tájékoztatást 5 fő, pozitív eredményt kapott 9 fő.

A lisztérzékenység (cöliákia, gluténszenzitív enteropátia)

A cöliákia a vékonybél krónikus, felszívódási zavarokkal járó megbetegedése. Autoimmun betegség, kiváltója nem maga a liszt, hanem egy, a kalászos gabonafélékben található glutén egyik fehérjecsoportja, a gliadin. Emellett a rozs (secalin), az árpa (hordein) és feltehetően a zab (avenin) hasonló fehérjéi is tüneteket okoznak az arra érzékenyekben.

A gabonafélékkel elfogyasztott glutént a szervezet nem tudja feldolgozni, ami emiatt kölcsönhatásba lép a vékonybél nyálkahártyájával és az immunrendszerrel, válaszként a szervezet ellenanyagot termel saját szövetei ellen. A vékonybél nyálkahártyája ellen irányuló immunfolyamat következtében pusztulni kezdenek a bélbolyhok, ezáltal csökken a tápanyagok, a vitaminok és ásványi anyagok felszívódása, és felszívódási zavar, valamint állandó gyulladás alakul ki.

A cöliákia örökletes, genetikailag meghatározott betegség, bármely életkorban kialakulhat. Általános, de nem csak a lisztérzékenységre jellemző tünet a hasmenés, a puffadás, valamint a nagytömegű, laza (gyakran bűzös) széklet. Ezt a panaszt a felszívódni képtelen, a táplálékból nem hasznosuló zsírok okozzák. A zsírok felszívódási zavarának eredményeként változatlan étrend mellett is fogyásnak indul a beteg.

Elsősorban a zsírban oldódó vitaminok, a nyomelemek felszívódásának akadályozottsága, illetve számos hiányállapot okoz hosszabb távon problémát, betegséget. A cöliákia az egész szervezetet érintő betegség, nemcsak emésztőrendszeri tünetek alakulnak ki, hanem egyéb szervekre (pl. csontrendszer, bőr) is kihatással van. Gyakran társul egyes betegségekkel, idetartozik pl. a cukorbetegség, az autoimmun májgyulladás és pajzsmirigygyulladás, a Sjögren-kór és az IgA-hiány.

A tünetek az enyhétől az egészen súlyosig terjednek. Gyermekkorban jellemző az alultápláltság, felnőtteknél gyakran normális súly mellett a hiánytünetek alapján diagnosztizálják.

A lisztérzékenységet kezelni kell (enyhe formájában is), mert a kezeletlen betegség a rosszindulatú nyirokrendszeri daganatos betegségek fokozott kockázatával jár! A betegség nem gyógyítható, nem kinőhető, de gluténmentes diétával nagyon jól karbantartható, kezelhető. A diétát egy életen át tartani kell!

Bár a szűrt csoport nem tükrözi Zugló egész lakosságát, figyelemre méltó, hogy az 1:63 lisztérzékenységi gyakoriság nagyobb az országos aránynál.

A vizsgálati eredményéről minden szülő írásos értesítést kapott, pozitív eredmény esetén tájékoztattuk a szülőket a kivizsgálás további menetéről.

Tehát a szűrés 2016-ban indult, és ebben az évben ünnepélyes keretek között megalakult a Cöli-klub is, kerületünk patinás épülete, a Lipták-villa adott otthont az eseménynek. A kezdeményezést azonnal támogatta a Lisztérzékenyek Érdekvédelmi Országos Egyesülete is.

Egy klub helyszín nélkül nem tudna üzemelni, de a Zuglói Egészségügyi Szolgálat rendelkezésünkre bocsátotta a Hermina út 7. szám alatti szakrendelő tanácstermét, ahol minden hónap második szerda délutánján tartjuk összejöveteleinket.

Természetesen egy Cöli-klubnak szüksége van egy kiváló dietetikusra, akit Imre Etelkának hívnak, és a Zuglói Egészségfejlesztési Iroda munkatársainak segítségére is, hiszen így tudunk tudományos előadásokat tartani, finom termékkóstolókat nyújtani és tartalmas beszélgetéseket folytatni klubtagjainkkal. Minden klubfoglalkozáson segítségemre van Szécsi Emese irodavezető és Fábián Ilona koordinátor is.

Dr. Varga Péter

Megjelent a hypertonia2019/1. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!