Kerüljünk egyensúlyba!
Marcsi csak illegett-billegett, miközben egy lábon kellett volna stabilan állnia. Elég rossz az egyensúlyérzékem – szabadkozott már az első felmérésnél. – Mindig is két lábon álltam a földön – nevettünk realista megjegyzésén, majd együtt átnéztük a specifikusan egyensúlyfejlesztésre tervezett tornaprogramját.
A kisagy (cerebellum) a tarkó magasságában, hátul helyezkedik el a nagyagy alatt. Egyik fő funkciója a mozgáskoordináció vezérlése. Ahhoz, hogy megőrizzük agyunk egészségét, ugyanúgy edzeni kell, mint a testünket. Egy idő után testünk is hozzászokik az állandó, megszokott terheléshez. A rutinszerűen végzett feladatok ugyanúgy nem jelentenek kihívást már az agyunknak sem. Tovább kell lépnünk egy magasabb szintre, és edzeni kell a testünket és az elménket is. Miért ne tehetnénk meg a kettőt együtt?
(Természetesen, ha az egyensúlyzavarunk szédüléssel és bizonytalanságérzéssel is együtt jár, akkor komplex ideggyógyászati, szemészeti, fül-orr gégészeti vagy akár belgyógyászati és reumatológiai vizsgálatokra is szükség lehet. A jelen írás nem ilyen jellegű zavarokkal foglalkozik.)
A legismertebb mozgásformák közül a jóga, a pilates, az aerobik és a tajcsi is bizonyítottan javítja az egyensúlyozási képességet és a koordinációt. A terepen való sétálás is kifejezetten jót tesz a törzset stabilizáló izmoknak és az érrendszernek, ezáltal az agy vérellátását is fokozzuk és javítjuk. A stabilitásunkat és az egyensúlyunkat is visszanyerhetjük, ha különféle instabil eszközön végezzük a személyre szabott tornagyakorlatainkat. Különféle izgő-mozgó gyógyászati segédeszközök és tornaeszközök léteznek, ezek használata mind nagyon nagy kihívást és mókát is jelenthetnek egyben. Például a félbe vágott labdára vagy teknősre hasonlító BOSU rendkívül hatékonyan edzi testünket. Ráállva csak a törzsizmok megfeszítésével, aktiválásával tudjuk egyensúlyunkat megtartani. Kezdetben még az egy helyben állás is kihívást jelenthet, később egyensúlyunk javulásával pedig már az egy lábon, csukott szemmel végzett gyakorlatok sem okoznak komoly gondot. Hasonlóan jól használhatók az egyensúlyozókorongok vagy egyensúlyi lapok, de akár a kis trampolinok, hinták is.
A saját testsúllyal végzett funkcionális edzések, mint például a TRX vagy a G-flex, rendkívül jótékony hatással vannak törzsizmainkra és stabilitásunkra. Ezek a hevederhez hasonló, eredetileg kis helyen végezhető, változatos katonai edzésekre kitalált eszközök ma már a rehabilitáció és a fejlesztő tornaprogramok által szívesen használt sporteszközök közé tartoznak, ugyanis a kezdőknek és a szuperhaladó egyensúlybajnokoknak is sokféle gyakorlatlehetőséget kínálnak. Törzsizmaink erősödnek, tartásunk javul, egyensúlyérzékünk sokkal jobb lesz. A mindennapi életünkre is nagy hatással vannak az egyensúlyfejlesztő gyakorlatok. Jobb lesz a koncentrációs képességünk, javul az adatfeldolgozó képességünk és a memóriánk. Javul a reakcióidőnk, a mindennapi problémákra is gyorsabban tudunk reagálni, könnyebben is találunk azokra megoldást.
Bátran kísérletezzünk mi is, mint Marcsi, aki ma már vidáman rollerezik az unokájával, mert olyan stabilan áll egy lábon, mintha két lábon állna a földön.
Ambrus Zsófia
Személyi edző, gerinctréner és mozgásterapeuta. Több mint 20 éve dolgozik fitness-wellness területen. A preventív célú csoportos mozgásoktatás mellett gyógytornászokkal és dietetikusokkal karöltve végzi rehabilitációs munkáját fővárosi fitness-klubokban. Kinesio-taping terápia és flossing-terápia együttes alkalmazásával sérült versenyzők edzésével is foglalkozik, hogy a sportolók minél előbb újra pályára léphessenek.