Tudástól csökkenő kockázat

A mérés hónapja

Illusztráció
Szív- és érrendszeri betegségek csökkentése – tények a statinokról

Szív- és érrendszeri betegségek csökkentése – tények a statinokról

Szerző: Dr. Barna István

A szív- és érrendszeri eredetű halálozás elsődleges kockázati tényezője a túlsúlyosság, a zsíranyagcsere-zavar (a vér triglicerid- és koleszterinszintjének emelkedése tükrözi), az emelkedett vérnyomás, együttesen a metabolikus szindróma. Magyarországon 3–3,5 millió hipertóniás egyén él, a felnőtt magyar nők és férfiak több mint 40 százaléka túlsúlyos (BMI: 25–29,9 kg/m2), 20 százaléka elhízott (BMI >30 kg/m2). Az extrém elhízásban szenvedők (BMI >40 kg/m2) száma mintegy 200 000 főre tehető (esélyük a hirtelen szívhalálra 40-szeres). A vérnyomás és a koleszterinszint optimális értéken tartása meghatározó jelentőségű. Az emelkedett koleszterinnel élők száma hazánkban egy hazai felmérés alapján 1,8 millió. A magas koleszterinszint leggyakoribb oka az elhízás, a cukorbetegség és az alkoholfogyasztás.

 Tovább
A betegtájékoztatás kiemelt szerepe

A hipertóniás betegek ellátása a családorvosi gyakorlatban

A betegtájékoztatás kiemelt szerepe

Szerző: Dr. Nemcsik János

A hipertónia a halálozás és a rokkantsággal járó életévek vezető oka. Az Egyesült Államokban több szív-érrendszeri halálesetért tehető felelőssé, mint bármely más befolyásolható rizikófaktor, és a dohányzás után a második helyen áll a bármilyen okból bekövetkező halálozás megelőzhető okainak listáján. A helyzet hazánkban sem különbözik. Epidemiológiai adatok alapján Magyarországon hozzávetőlegesen 3,5 millió hipertóniás személy él, és ez az igen magas előfordulás jelentősen hozzájárul a hazai rossz szív- és érrendszeri halálozási mutatóhoz.

 Tovább
Gondolatok a vérnyomás kezeléséről

Talán kicsit másképpen

Gondolatok a vérnyomás kezeléséről

Szerző: Dr. Ádám Ágnes

A vérnyomás kezelése sokszor gyógyszeres beállítást igényel. Amennyiben a vérnyomás tartósan 140 Hgmm fölött van, és az életmódváltoztatás nem segít, úgy vérnyomáscsökkentő gyógyszereket hívunk segítségül.

 Tovább
Hipertónia cukorbetegségben

Gyakorta felmerülő kérdések

Hipertónia cukorbetegségben

Szerző: Prof. dr. Jermendy György

A cukorbetegséghez gyakran társul hipertónia. A fiatalkorban kezdődő, inzulinkezelést szükségessé tévő 1-es típusú cukorbetegségben vérnyomás-emelkedést elsősorban akkor látunk, ha veseszövődmény kezd kialakulni. Ebben a betegségtípusban a vesekárosodást a vérnyomás emelkedése, a vizeletben a fehérjeürítés fokozódása és a vesefunkciót jelző laboratóriumi paraméterek romlása jelzi. Szerencsére ez a szövődmény az 1-es típusú cukorbetegeknek csak kis hányadát érinti, a kialakulásra hosszabb betegségtartam és nem megfelelő kezelés esetén számíthatunk. Ezzel ellentétben a felnőtt- és időskorban kezdődő 2-es típusú cukorbetegségben a hipertónia a betegek kb. 80–90%-ában megjelenik, az már a cukorbetegség felismerésekor, sőt, annak kórmegelőző állapotaiban is észlelhető. A vérnyomás emelkedését (a cukorbetegség kialakulásával együtt) az elhízás, a stressz, gyakran a feszített munka, a rendszertelen életvitel, a váltott műszakban való dolgozás elősegíti. Ugyanakkor 2-es típusú diabéteszben is kialakulhat a cukorbetegség veseszövődménye, amelynek egyik kísérő jelensége a hipertónia lehet.

 Tovább
Fókuszban a „Megelőzés éve 2018–2019”

A magyarok egészségi állapota továbbra is aggasztó

Fókuszban a „Megelőzés éve 2018–2019”

Az elmúlt esztendők nagyszabású munkája és sikerei után 2018-ban ismételten országjáró körútjára indul Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramjának speciális szűrőkamionja. Sajnos a magyar népesség megbetegedési és halálozási viszonyai az elmúlt évtizedben nem mutattak számottevő javulást, sőt bizonyos betegségtípusok előfordulási gyakorisága folyamatosan növekszik. Ezért indult útjára ebben az esztendőben a „Megelőzés éve 2018–2019” elnevezésű kampánysorozat.

 Tovább
Gyermeknefrológia a háziorvosi gyakorlatban

Gyermeknefrológia a háziorvosi gyakorlatban

Szerző: Prof. dr. Reusz György

A hashártya mögötti területen csendesen megbúvó, páros szervünk, a vese óriási biológiai tartalékokkal rendelkezik. A romló vesefunkcióhoz vezető vesebetegségre nagyon gyakran csak igen előrehaladott állapotban derül fény, mert a működészavar ritkán okoz látványos tüneteket, illetve a maradék veseszövet nagyon hosszú ideig tudja kompenzálni a kieső funkciót. Ez a megállapítás minden életkorra igaz, de különösen igaz ez a gyermekkorra, ahol a beteg sokszor még elmondani sem tudja a panaszait, azok fennállására a szülőknek és az orvosnak kell rájönnie.

 Tovább
A ketodiéta szerepe vesebetegségben

A ketodiéta szerepe vesebetegségben

Szerző: Dr. Havasi Anett

A vesék tartós károsodása nyomán kialakult idült vesebetegség a cukorbetegekkel összemérhető hányadát érinti a magyar népességnek, népbetegségként tartjuk számon. A felismerésére és főleg a kezelésére fordított jelentős források ellenére a betegek számára sok esetben évtizedekig tartó életvitel-változást, életminőségük romlását okozza, megváltoztatva a családi viszonyokat, munkaképességet, szociális kapcsolatokat. Egy nefrológiai gondozóba kerülő beteg, aki először hall vesebetegségéről, vagy speciális gyógyszer elrendelését várja az orvosától – amelyről tudjuk, hogy a legtöbb, vesebetegséghez vezető állapot esetén nem áll rendelkezésünkre –, vagy hamar úrrá lesz rajta a művesekezeléstől való rettegés. Aki ezeken az első, sokkoló gondolatokon túl tud jutni és megfogalmazódik benne a „hogyan tudok segíteni magamon?” érzés, azoknak szólnak a következő sorok. Az érdeklődők megérthetik, miért is működik hatékonyan a vesekímélő, fehérjeszegény diéta, és hogyan lehet a hatását még inkább fokozni a veseműködés megőrzésének érdekében.

 Tovább
Vese Világnap 2018

Vese Világnap 2018

A Nemzetközi Nefrológiai Társaság és a Vesealapítványok Nemzetközi Szövetsége magyar kezdeményezésre minden év márciusának második csütörtökét a Vese Világnapjának nyilvánította. A Vese Világnap célja, hogy felhívja a figyelmet vesénk központi szerepére általános egészségünk szempontjából, és hogy világszerte csökkentse a vesebetegségek és a hozzá társuló szövődmények gyakoriságát, súlyosságát.

 Tovább
Vesetranszplantált a családban

Vesetranszplantált a családban

Szerző: Dr. Remport Ádám

Nagy megkönnyebbülés a család számára a sikeres veseátültetés – aki a családban súlyos vesebeteg volt, végre az egészségesekhez hasonló életet élhet. Erre a műtétre akkor szorul valaki, ha a veséi végleg felmondták a szolgálatot, ez többnyire sokéves vesebetegség után következik be. Aki szerencsés, még a veseműködést pótló kezelés – dialízis – elkezdése előtt részesülhet élődonoros veseátültetésben, ha van valaki, aki egészséges és a két veséje egyikét segítségképpen felajánlja. Ez a lehetőség persze később a dialízis mellett is mindig nyitva áll. Ma Magyarországon már minden tizedik műtét élő donorból történik. Akinek nincs ilyen lehetősége, agyhalott donorból származó veséhez juthat pár éven belül a 8 ország donorkórházait és transzplantációs központjait tömörítő Eurotransplant várólistájának segítségével. A vesebeteg életben maradását addig a vérből közvetlenül végzett hemodialízis (ezt fordították régebben németből „művesekezelés”-nek) vagy a hashártya szűrőképességét felhasználva a hasüregben napi többször cserélt oldat segítségével a peritoneális dialízis tudja biztosítani.

 Tovább
ÚjraSZERVezés – Út a szervátültetett élethez

ÚjraSZERVezés – Út a szervátültetett élethez

Az ÚjraSZERVezés Alapítványt négy élődonoros veseátültetett hozta létre 2016-ban. Életre hívását a sorsközösségben rejlő pozitív, megerősítő szerep inspirálta, ami mentális segítséget nyújt olyan csoportok számára, akik valamilyen szempontból egy azonos élethelyzetben vannak, ámde időbeli eltérésekkel.

 Tovább
Lehet-e a sport egészségtelen?

Lehet-e a sport egészségtelen?

Szerző: Faludi Viktória

Test és lélek összefonódása elfogadott tény, akárcsak a mozgás és az egészség közötti szoros kapcsolat. A testmozgás csökkenti a testi megbetegedéseket, és a mentális zavarok gyógyulásában is szerepet játszik. De mikortól számít függőségnek, mikor mondjuk azt, hogy csak tüneti megoldás a szenvedéllyel űzött sporttevékenyég?

 Tovább
Tavaszi szívügyek

Tavaszi szívügyek

Szerző: Ambrus Zsófia

Laci bácsi komoly szívügyekkel keresett fel. „Duplán hátrányos a helyzetem – kezdte –, egyrészt magas a vérnyomásom, nagyon elhíztam az utóbbi években, másrészt – és ez a nagyobbik bajom – vénségemre újra szerelmes lettem.” A hatvanas éveiben járó, enyhén köpcös, kopaszodó úr széttárta a kezeit, és esdeklőn nézett rám. Biztosan tudunk mindkét dolgon segíteni – mosolyogtam.

 Tovább
Orvosságok

Orvosságok

A L’Espresso című olasz hetilapot három évtizeden át sok olvasó kezdte a végén: a tárcarovatát olvasták el először, hogy megtudják, mi jutott az eszébe azon a héten Umberto Ecónak ország-világ és az univerzum viselt dolgairól. A levélgyufa-hátoldalnyi kis remekművekből 1999-ben kötet, és ennek nyomán, Gyufalevelek címmel, egy magyar nyelvű válogatás is jelent már meg. Most pedig jön Pape Satan címmel a folytatás: a 2000 és 2016 között írt, csaknem négyszáz újabb gyufalevél legjava. A kötet címe Dante-idézet, a Pokol negyedik körének őre, Plutus mondja a „Pape Satan, pape Satan, aleppe” szavakat. „Halandzsaként hatnak – mutat rá Eco –, és mindenféle huncutságra jók. Kapóra jöttek hát címnek ehhez a nem is annyira miattam, mint inkább korunk miatt igencsak összevissza gyűjteményhez, mely tücsköt és bogarat összehord…” Tücsköt és bogarat tehát. A mindenáron látszani akarásról és az internetről, a mobilról és a gonosz mostoháról, a templomosokról és Verne Gyuláról, a Véletlenről és az Intelligens Tervezésről, Berlusconi „daddy”-ről és a kis Marináról, arról, hogy Napóleon nem létezett... és a Raphazol nevű csodaszerről is, igen. Így, és bár a Mester már nincs köztünk, továbbra is a megszokott ecói gesztussal tartva hű tükröt e rémes világ elé, ugyanakkor – az olvasó szerencséjére – megannyi támpontot, kapaszkodót is kínálva ezzel mégiscsak, addig is, amíg. – Barna Imre

 Tovább
Figyeljünk az élelmiszerek foszfáttartalmára!

Figyeljünk az élelmiszerek foszfáttartalmára!

Szerző: Dr. Mátyus János

Az idült vesebetegség fogalmának az elmúlt évtizedben történő bevezetését a vesebetegek jelentősen fokozott szív- és érrendszeri megbetegedése és halálozása tette szükségessé. Hazánkban ma közel egymillió az idült vesebetegek száma, közülük azonban csak alig 15 ezren érik el a vesepótló kezelést igénylő végstádiumú veseelégtelenség állapotát.

 Tovább
A korszerű táplálkozás megjelenítése

OKOSTÁNYÉR®

A korszerű táplálkozás megjelenítése

Szerző: Szűcs Zsuzsanna

Egészségünk szempontjából minden falat étel, amit megeszünk és minden korty ital, amit megiszunk, számít. Ahhoz, hogy mindent, amire szervezetünknek szüksége van, megkapjunk, asztalunkon rendszeresen kell hogy szerepeljenek a zöldségfélék, gyümölcsök, gabonafélék, halak, sovány húsok és tejtermékek. Becslések szerint hetente 20-30 különböző élelmiszer fogyasztásával biztosítható az egészséget támogató változatosság. Emellett kalóriabevitelünknek is igazodnia kell az életkorunkhoz, nemünkhöz, testtömegindexünkhöz és a fizikai aktivitásunkhoz.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!