Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár másfél éve vezette be az úgynevezett vaklicites eljárást, amelyet 4 alkalommal rendeztek meg sikeresen. A vaklicit lényege, hogy az OEP versenyt hirdet az azonos hatóanyagot tartalmazó gyógyszerek között, és arra kéri a gyógyszergyártó vállalatokat, hogy tegyenek ajánlatot saját készítményük árára. Az ajánlattételkor a gyógyszergyártók nem ismerik a versenytársaik által kínált árakat. Az OEP célja kiválasztani a legolcsóbb ajánlatot, amelyet, a megfelelő ellátásbiztonsági garanciák figyelembevételével, referenciatermékként kezel, és a többi azonos hatóanyagot tartalmazó készítmények számára is azonos összegű támogatást nyújt.
A 2011-ben bevezetett vaklicit a Széll Kálmán-terv gyógyszerkasszára vonatkozó megtakarításainak egyik fontos eszköze. Az elmúlt két év eredményeit az OEP és az egészségpolitika egyértelműen sikerként könyvelte el.
Egy kedves beteg hazaér a patikából, kiszórja a dobozkákat a konyhaasztalra, majd megpróbálja kiismerni magát a szokásos négyfajta gyógyszere és a frissen kiváltott szerek között. Három pirulát a magasvérnyomás-betegsége és a szívének védelme miatt szed, egyet pedig a magas vérzsírszint indokol. Az újonnan és a múlt hónapban vásárolt dobozok már hat különböző néven hevernek az asztalon. A gyógyszerész mondott valamit, hogy az egyiket csak holnapra tudná meghozatni, egy másik meg most drágább lett. És ne féljen, mert ugyanolyat ad, csak figyeljen. De az a baj, hogy már nem emlékszik, mit is változtattak!
Mi a vérnyomás?
Mit jelentenek a vérnyomásértékek?
Mi a magas vérnyomás?
Milyen tünetekkel jár a magas vérnyomás?
Mi okozza a magas vérnyomást?
Milyen rizikótényezők növelik a magas vérnyomás kialakulásának esélyét?
Mi a magas vérnyomás következménye?
Mi történik az orvosnál, ha magas vérnyomás miatt vizsgálja?
Mi a „fehér köpeny” magas vérnyomás?
Javasolható a vérnyomás otthoni ellenőrzése?
Mennyi a kezelés során az elérni kívánt cél-vérnyomás?
Milyen gyógyszerek vannak a kezelésre?
Mi a teendő, ha „nem lehet beállítani” a magas vérnyomást?
Milyen nem-gyógyszeres kezelés és életmód-változtatás javasolt a magas vérnyomás kezelésében?
Unja, hogy sokat kell várnia a fogorvosnál? Bosszankodik a postán a hosszú sorban állás miatt? Csak lassan araszol Ön előtt a boltban a sor? Ön pedig idegesen az óráját nézegeti? Gondolt már arra, hogy a mindennapok üresjáratait aktívan kihasználhatná és egészsége megőrzésére fordíthatná? Sokkal vidámabban és pozitívabban telne egy nap, ha a villamosra várva vagy a kasszánál sorban álláskor egy kis testedzésbe fognánk. Elég egy lift kapaszkodója vagy egy buszmegálló korlátja ahhoz, hogy biztonságosan elvégezhessünk egy-két tornagyakorlatot. Pár mozdulat elég ahhoz, hogy felpezsdítsük a vérkeringésünket, megdolgoztassuk egy kicsit a szívünket és érrendszerünket, vagy csak átmozgassuk egy kicsit az ízületeket és megnyújtsuk elgémberedett izmainkat. A nagy lépések kis lépésekből, a nagy tettek kis tettekből állnak. Adjuk csak össze, hány percet töltöttünk eddig egy nap passzív várakozással! S hány percet mozoghattunk volna addig is derékfájós, bosszankodós várakozás helyett.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!