Betegség e az elhízás?

Súlyos kérdések

Illusztráció
Mindenáron kezelni!

Mindenáron kezelni!

Szerző: Dr. Barta László

A hipertónia kezelése a legtöbb esetben hosszú távon, akár egész életen át tart. Ennek elfogadása, megértése a páciensek számára nem könnyű feladat. A magasvérnyomás-betegséggel kapcsolatos tanulmányok, statisztikák szerint a kezeletlen hipertónia az agyi katasztrófák kockázatát akár négyszeresére, a szívelégtelenségét háromszorosára, a szívinfarktusét kétszeresére növeli.

 Tovább

Van-e kapcsolat a szívkoszorúér-betegség és a depresszió közt?

Szerző: Dr. Kárpáti Róbert

Az Egészségügyi Világszervezet előrejelzése szerint 2020-ra a leggyakrabban halálhoz vezető, legnagyobb egészségügyi problémát jelentő betegségek listáján az első helyet a szívkoszorúér-betegség, a második helyet a depresszió foglalja el. Ezek a betegségek gyakran nem önmagukban, hanem egymással társulva fordulnak elő: a depressziós betegek az átlagnál gyakrabban betegszenek meg, pl. koszorúér-betegségben, míg a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők között az átlagnál nagyobb a szorongásos zavarban vagy depresszióban szenvedők aránya.

 Tovább
Betegség-e az elhízás?

Mi is az elhízás? Mi okozhat elhízást? Hogyan kezelhető?

Betegség-e az elhízás?

Szerzők: Dr. Simonyi, Gábor

Magyarországon a felnőtt lakosság kétharmada tartozik a testsúlyproblémákkal küzdők közé, ez mintegy ötmillió állampolgárt jelent. Az elhízás „járványszerűen” terjed világszerte – így hazánkban is –, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ezért már 1998-ban kiújuló, idült betegségnek nyilvánította. Az Egyesült Államokban, de a fejlett ipari országok többségében is a hatvanas-hetvenes években indított népegészségügyi erőfeszítések – amelyek a kóros vérzsírszint kezelését, a magas vérnyomás elleni küzdelmet állították középpontba, illetve a dohányzás visszaszorítását célozták meg – eredményesek voltak. Amikor már mindenki elégedetten hátradőlt a székében, az 1990-es években új veszély ütötte fel a fejét. Ez volt az elhízás, amely attól kezdve az egyik legjelentősebb népegészségügyi problémává nőtte ki magát. Az elhízás a szív- és érrendszeri betegségek egyik jelentős kockázati tényezője. Az elhízással összefüggésben jelentősen nő a halálozás.

 Tovább
Hatásos, de kíméletes kardioedzések

Hatásos, de kíméletes kardioedzések

Nagyon nagy dolog, ha az elhatározást tett is követi, és elkezdünk rendszeresen sportolni. Ám nem mindegy, hogyan tesszük, hiszen nem az izomláz és a szervezet túlzott megterhelése a cél.

 Tovább

Az orvos válaszol

Szerző: Dr. Páll Dénes

Vérnyomásom 160/100 Hgmm, mindezek mellett jelentős súlyfeleslegem is van. Szeretnék fogyni, a diéta mellett testmozgást is javasoltak. Nem fog tovább emelkedni a vérnyomásom a sportolás hatására?

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!