Mit ér az ér?

Ér(v)rendszerünk

Illusztráció
Az érrendszerünkről…

Az érrendszerünkről…

Szerző: Dr. Barta László

Az érrendszer a vér folyamatos áramlásával biztosítja a sejtek oxigén- és tápanyagellátását. A vér áramlásához egy pumpára, a szívre is szükség van. A vérkeringést az egységes szív- és érrendszer tartja fenn, ezt az egységet nevezzük kardiovaszkuláris rendszernek.

 Tovább
A koleszterinek

A koleszterinek

Szerző: Dr. Zajkás Gábor

A gerincesek és az ember testének minden szövetében, sejtjében, főleg az agyvelőben és az idegszövetben található lipoid, azaz zsírszerű anyag. Az emberben a máj naponta mintegy 6–8 g koleszterint szintetizál, emellett az átlagos táplálkozással még napi több száz milligramm koleszterin kerül a szervezetbe. A koleszterin számos fontos vegyület, mint például a hormonok, D-vitamin bioszintézisének (szervezeten belüli előállításának) kiindulási alapanyaga.

 Tovább

Kit és hogyan kell kezelni az érrendszeri betegségek megelőzésére a konszenzuskonferenciák alapján

Szerző: Dr. Pados Gyula

A különböző kockázati állapotok és a kardiológiai betegségek kezelését a megfelelő szakma orvosi társaságai irányítják. Hogy egységes elvek szerint lehessen kezelni a veszélyeztetetteket, illetve a már megbetegedetteket, részben Európában, részben az Egyesült Államokban összeálltak az illetékes társaságok, hogy konszenzust, megegyezést hozzanak létre a kezelési irányelvekről. Magyarországon először 2003-ban és 2005-ben kilenc-kilenc, 2007-ben és most negyedik alkalommal 2009. november 6-án 15 társaság hozott létre konszenzussal közös ajánlást a szív- és érrendszeri betegségek megelőző kezeléséről a IV. Magyar Kardiovaszkuláris Konszenzuskonferencia keretében. A konszenzuskonferencia irányelvei elsősorban orvosoknak szólnak, a cikkben ezek lényegét ismertetjük a laikus olvasóval.

 Tovább

Meddig tart az egészség, hol kezdődik a betegség?

Szerző: Dr. Antalics Gábor

A családorvosi munka egyik sajátossága, hogy nem csak a „beteg” betegekkel, hanem az egészséges pácienseinkkel is kapcsolatba kerülhetünk. Azokkal, akiknek sokszor csak egy igazolást kell kiállítanunk, a jogosítványát kell megújítanunk, esetleg más alkalmasságról kell véleményt adnunk. De törvényi előírás is, hogy a praxisba bejelentkezetteket meghatározott időszakonként köteles a családorvos megvizsgálni, rajtuk különböző egészségügyi szűrővizsgálatokat elvégezni, és arról dokumentációt készíteni. Ennek célja, hogy a panaszokkal, tünetekkel, betegségekkel nem rendelkezők is időről időre egészségügyi ellenőrzésen vegyenek részt.

 Tovább
Tabula rasa

Tabula rasa

Szerző: Ambrus Zsófia

Az év vége, az újév kezdete az önmagunknak tett ígéretek, fogadkozások ideje. Mintha tiszta lappal indulhatnánk minden január elsején. „Ígérem, januártól nem eszem annyi édességet!… Sokkal többet fogok mozogni! Nem stresszelek annyit, könnyebben veszem majd a főnök kritikáit!… Rengeteg gyümölcsöt és zöldséget fogyasztok majd!… Kipihenem magamat, sokkal toleránsabb leszek!” Eltelik azonban egy-két hét, és újra előkerül a nápolyis zacskó, a rohanás, az idegeskedés és a gyorséttermi villámkalória-pótlások. Esténként már túl fáradtak leszünk ahhoz, hogy tornanadrágba bújjunk, reggelente pedig éppen eléggé kialvatlanok ahhoz, hogy a mozgás a villamos utáni rohanásban merüljön ki. Miközben levegő után kapkodva szemünk az üres helyeket pásztázza, cikáznak bennünk a kíméletlen adatok. Ma a világon 17 millióan halnak meg szív- és érrendszeri megbetegedésben évente! A vezető halálok megelőzhető lenne egy kis odafigyeléssel, egészséges táplálkozással és napi rendszeres testmozgással. 8,1 millió férfi, és 8,6 millió nő hal meg valamilyen szív- és érrendszeri megbetegedésben. A szívroham évente 7,2 millió áldozatot követel, stroke-ban pedig évente 5,5 millióan halnak meg a földön.

 Tovább
A hypertonia magyarországi története – a kezdetek 1880-tól 1993-ig

A hypertonia magyarországi története – a kezdetek 1880-tól 1993-ig

Szerző: Dr. Barna István

Regéczi Nagy Imre (1854–1891) élettanász Miskolcon született, és Bécsben bekövetkezett hirtelen halála után a város melletti Matzleinsdorf község evangélikus temetőjében (Evangelischer Friedhof Matzleinsdorf) temették.

 Tovább

Hasznos ismeretek vérnyomásmérő készüléket vásárlóknak

Jót vegyen, ne olcsót!

Szerző: Trieber László

A népbetegséggé terebélyesedett magas vérnyomás miatt már a legtöbb háztartásban megtalálható az otthoni vérnyomásmérő készülék, és ahol még nincs, ott sokan tervezik beszerzését. Ez egyrészt szomorú dolog – mert szükség lett rá, másrészt örvendetes, hiszen segít a betegség kezelésében, súlyosbodásának elkerülésében. A legokosabb döntés, ha már akkor vesz ilyen készüléket, amikor még a megelőzés érdekében tudja használni.

 Tovább
Otthoni vérnyomásméréshez ajánlott készülékek

Én kipróbáltam, önök bátran megvehetik!

Otthoni vérnyomásméréshez ajánlott készülékek

Szerző: Trieber László

Bizonyára sok olvasónk kíséri figyelemmel saját vérnyomását már meglévő készülékével, vagy szeretné mérni, és vásárlást tervez. Az otthoni mérés fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni, mint ahogy azt sem, hogy ezt megfelelő, hitelesített készülékkel tegyék.

 Tovább
A horkolás is betegség

A horkolás is betegség

Szerző: Dr. Ádám Ágnes

Beállították a vérnyomásom. Nehezen ment, de sikerült. Rendben is lenne, már ami a nappalt illeti. De az éjszakával valami nem stimmel. Ezt a huszonnégy órás vérnyomásmérés (ABPM) mutatta ki.

 Tovább
A koleszterincsökkentő étrend

A koleszterincsökkentő étrend

Szerző: Nagy Gyuláné Tajti Éva

A vér magas koleszterinszintje növeli az érelmeszesedés, a szívinfarktus és bizonyos daganatos betegségek kialakulásának kockázatát. Megfelelő étrenddel, életmóddal, a koleszterinszint mintegy 10–20%-kal csökkenthető.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!