Hipertónia Világnap

A szív betegségei

Illusztráció
Só és hipertónia

Só és hipertónia

Szerző: Dr. Zajkás Gábor

A túlzott sóbevitel és a magas vérnyomás közötti összefüggésre utaló első megfigyelés mintegy 4500 évvel ezelőtti, amikor a kínai Sárga Uralkodó kitűnő belorvosa, Nei Ching megállapította: „Ha túl sok só van az ételekben, akkor kemény lesz a pulzus…” – a kemény pulzus pedig a magas vérnyomás jele.

 Tovább
Hasznos ismeretek vérnyomásmérő készüléket használóknak

Hasznos ismeretek vérnyomásmérő készüléket használóknak

Szerző: Trieber László

Napi munkám során rendszeresen találkozom leendő vásárlókkal, akik tájékozódni kívánnak a készülékekről, és olyanokkal is, akik meglévő készüléküket hozzák javításra vagy a pontosság ellenőrzésére. A cikkben Önökkel is megosztom azt, amit ilyenkor gyakran elmondok a vérnyomásmérőkről.

 Tovább
A koleszterinszint mérése otthon

A koleszterinszint mérése otthon

Szerző: Trieber László

A koleszterin a szervezet számára nélkülözhetetlen zsírnemű anyag, egy része a táplálékból származik, másik részét a szervezet maga állítja elő. A zsírok (lipidek) szállítása a véráramban különböző típusú fehérjékhez (proteinek) kötötten történik (lipoproteinek), a szállítófehérjék szerint megkülönböztetett két legfontosabb koleszterin az LDL- és a HDL-koleszterin. A véráramban keringő zsírok kóros szintje, különösen a koleszteriné, hosszú távon érrendszeri problémákat okoz, hozzájárul az érelmeszesedéshez, fokozva a szívroham vagy a gutaütés esélyét.

 Tovább
Az egészséges életmód szívvédő hatású

Az egészséges életmód szívvédő hatású

Szerző: Fazekas Erzsébet

A szív optimális működését akadályozó, egészségét rontó kórok többnyire életmódbetegségnek tekinthetők, ugyanis a leggyakoribb kardiológiai panaszok kialakulásában az egyén életvezetésének, táplálkozásának, viselkedésének – gyakran igen kóros – jellemzői játsszák a legfőbb szerepet, hangsúlyozza dr. Kiss Róbert Gábor, a Magyar Kardiológusok Társasága főtitkára. A szokások megváltoztatásával, a szenvedélyek elhagyásával a bajok eredete sok esetben megszüntethető, véli az Állami Egészségügyi Központ kardiológiai osztályának főorvosa, aki állítása valóságtartalmáról nem csak szakmai munkája során, de saját életében is tapasztalatot szerzett, miután felhagyott a dohányzással.

 Tovább
Családorvosi teendők mellkasi fájdalom esetén

„Doktor Úr, itt bent valami fáj…”

Családorvosi teendők mellkasi fájdalom esetén

Szerző: Dr. Antalics Gábor

A családorvosi feladatokat úgy is csoportosíthatjuk, hogy betegünk valamilyen régóta fennálló bajával, panaszával, ismert betegségével fordul hozzánk, vagy újonnan kialakuló, heveny állapotromlás miatt kér ellátást. Röviden, krónikus beteggondozást vagy akut betegellátást kell végeznünk!

 Tovább
Hogy kevesebb szívbeteg legyen!

Hogy kevesebb szívbeteg legyen!

Szerző: Dr. Barta László

A családorvosi és a belgyógyászati rendeléseken a leggyakrabban előforduló állapot a magasvérnyomás-betegség. Meghatározása egyszerűnek tűnik, hiszen mondhatjuk, ha valakinek nem sikerül folyamatosan „élni 140/90 Hgmm alatt”, akkor biztosan hipertóniás. Ahány beteg, szinte annyiféle ennek az egyszerűen meghatározható betegségnek a kezelése és a gondozása.

 Tovább
Magasvérnyomás-betegségben is szenvedő infarktusos betegek rehabilitációja

Magasvérnyomás-betegségben is szenvedő infarktusos betegek rehabilitációja

Szerző: Dr. Berényi István

A statisztikai adatok szerint hazánkban is a halálokok élén évek óta változatlanul a szív- és érrendszeri betegségek állnak. A halált okozó szívizominfarktus előidézésében, de a szívelégtelenség, illetve az agyvérzés kialakulásába is döntő szerepet játszik a magasvérnyomás-betegség. Felméréseink szerint az akut szívinfarktust túlélő, rehabilitációban részesülő betegeink negyede hipertóniás.

 Tovább
Szívvel, lélekkel

„Istennek és az orvosoknak hála, ma is itt lehetek”

Szívvel, lélekkel

Szerző: Ambrus Zsófia

„Nem hittem, hogy nekem infarktusom lehet” – mesélte Ildikó egy teadélutánon. „Valahogy bennem is az a hiedelem élt, hogy a nőknek jobbak az esélyei még 50 fölött is. Persze magas a vérnyomásom, dohányoztam is, a jó magyaros ételeket sem vetjük meg Mártonnal, de meg voltam győződve róla, hogy jó az életmódom.”

 Tovább

Vannak még örömök az evésen túl is…

Szerző: Dr. Ádám Ágnes

Emlékeznek még? Én voltam az a kövér, sok rizikófaktorral rendelkező férfi, aki felesége és családorvosa unszolására életmód-változtatásba kezdett. Azóta eltelt néhány hónap, voltam vérvételen, és rendszeresen ellenőrzöm testsúlyomat és haskörfogatomat. A laboreredmények meglepő javulást mutatnak! Én sem hittem volna, hogy ennyit tud javítani a megváltoztatott étrend és a mozgás.

 Tovább

A krónikus betegség elfogadása

Szerző: Dr. Kárpáti Róbert

Amikor a háziorvosi rendelőben vagy a kórházban orvosunk elmondja, hogy a vizsgálatok és a leletek olyan betegséget mutatnak, amely nem halálos, de együtt kell vele élnünk, és gyógyszert vagy gyógyszereket kell szednünk, hogy kordában tartsuk, általában sajátos lelki változáson megyünk keresztül.

 Tovább
Hogyan csökkentsük a sófogyasztást úgy, hogy ételeink mégis ízletesek maradjanak?

Hogyan csökkentsük a sófogyasztást úgy, hogy ételeink mégis ízletesek maradjanak?

Szerző: Nagy Gyuláné Tajti Éva

A magasvérnyomás-betegség kialakulásban több tényezőnek is jelentős szerepe van. Elhízás, cukorbetegség, dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, és mindezek mellett a túlzott sófogyasztás, ami egyben talán a legkönnyebben orvosolható.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!