Vélemények és tanácsok

Gyógyszerhelyzet-jelentés

Illusztráció
A gyógyszeres szekrény rejtélye…

A gyógyszeres szekrény rejtélye…

Szerző: Dr. Antalics Gábor

A családorvosi munka egyik sajátos vonása a folyamatos betegellátás. Ez  alatt  az értendő, hogy egy páciens praxisba bejelentkezése után mindig a választott családorvossal találkozik, a legtöbb betegségére helyben megkapja a szükséges ellátást. A heveny betegségek ellátása mellett ez természetesen vonatkozik a krónikus bajok, mint például a magasvérnyomás-betegség gyógyítására is. Hónapról hónapra, évről évre, mindig az állapottól függően, a szövődményeket, a társuló egyéb betegségeket figyelembe véve látjuk el betegeinket! Azt is gondolhatjuk, hogy ez a folyamat hamar egyszerűvé válik, meglepetéseket nem tartogat. Nemrégiben az otthonában látogattam meg egyik régi betegemet – nevezzük csak Beteg Lászlónak – soron következő állapotfelmérésre, kezelésellenőrzésre, gyógyszerfelírásra. A látogatás során meglepő tapasztalatokkal gazdagodtam. Szolgáljon tanúsággal mások számára is, legyen elgondolkodtató orvosnak és betegnek egyaránt!

 Tovább
Gondolatok a gyógyszerválasztásról (rendelésről)

Gondolatok a gyógyszerválasztásról (rendelésről)

Szerző: Dr. Barta László

A 70-es években is szép számmal kezeltünk magas vérnyomású betegeket. Mások voltak a határértékek, és nem ismertük a célértékek fontosságát. Mást jelentett a gondozás, és nem tudtuk, hogy a beteg-felvilágosításnak mekkora a jelentősége. A hipertónia kivizsgálásának a lehetőségei korlátozottak voltak. Az otthoni vérnyomásmérések csak fehérholló számban történtek. A kezeléshez két-három gyógyszerből írtunk fel. A bonyolult esetekben volt lehetőség még néhány erélyes szer alkalmazására, de veszélyeik miatt csak a kórházi kezelések során használtuk. Az orvos kevesebből választhatott, így a betege is keveset szedhetett. Talán a betegnek és orvosnak is „egyszerűbb” volt, de szakmailag mégis szegényebb.

 Tovább
Ahogy a gyógyszerészek látják

Gyógyszer(ész)ek – beteg(ség)ek

Ahogy a gyógyszerészek látják

Szerző: Fazekas Erzsébet

Riportban kérdeztük a gyógyszerellátás két fontos szereplőjének, a patikusokat tömörítő Magángyógyszerészek Országos Szövetségének (MOSZ) és az originális gyógyszereket gyártó cégeket képviselő Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (IGy) egy-egy vezető tisztségviselőjét.

 Tovább
Élhet úgy, mint az egészségesek

Vérnyomás- és cukorbeteg?

Élhet úgy, mint az egészségesek

Szerző: Dr. Ádám Ágnes

Mint valamennyi családorvos, én is sokszor találkozom olyan beteggel, akinek egyidejűleg van cukor- és magasvérnyomás-betegsége. Számtalan kérdést tesznek fel pácienseim, érthető, elfogadható választ várva. Ebben a cikkben a leggyakrabban felmerülő problémákat tárgyalom. Arra keresünk választ, hogy mennyiben jelent nagyobb kockázatot az, ha meglévő hipertónia mellett kialakul a cukorbetegség is, vagy ha a már ismert cukorbetegség mellett a vérnyomás is tartósan magassá válik. Miért fordul elő gyakran a két betegség együtt? Mi az a metabolikus szindróma? Mit tud tenni az illető a jobb állapotáért?

 Tovább

A cukorbetegség veseszövődményeinek kapcsolata a vérnyomással

Szerző: Prof. dr. Wittmann István

A cukorbetegek száma folyamatosan nő. Ma Magyarországon a népesség 8–10%-ában mutatható ki cukorbetegség, és a cukorbetegséget megelőző, már kóros eltéréseket mutató állapotok hasonló gyakorisággal fordulnak elő. Így ma hazánkban csaknem minden ötödik embernek van valamilyen szénhidrátanyagcsere-zavara, azaz népbetegségről beszélhetünk.

 Tovább
A magasvérnyomás-betegség rövid története  az 1700-as évektől az 1800-as évek végéig

A magasvérnyomás-betegség rövid története az 1700-as évektől az 1800-as évek végéig

Szerző: Dr. Barna István

Előző számunkban a magasvérnyomás-betegség történetét az egyiptomi Smith-papirusoktól Galenus, Harvey, Stephen Hales megismerésén át Marcello Malphigi életéig követtük.

 Tovább
A vérnyomás mérése otthon

Figyeljünk rendszeresen vérnyomásunkra!

A vérnyomás mérése otthon

Szerző: Trieber László

Az emberek számára természetes, hogy vigyáznak értékeikre. A drága autóhoz tolatóradart vesznek, és természetes, hogy közlekedés közben figyelik a visszapillantó tükröket, nehogy a kocsinak baja essék. Féltik a karoszszériát, kímélik a motort, odafigyelnek a fékekre, nehogy baj legyen. Törődjön önmagával is! Ne feledje, a legnagyobb érték ön! Saját belsőégésű motorja (szív) nincs-e túlpörgetve? Mekkora fordulatszámon zakatol, milyen kompresszióval működik (pulzus, vérnyomás)? Képet kaphat erről, ha rendszeresen ellenőrzi vérnyomását.

 Tovább
A vércukor mérése

Akiknek még nem magyarázták el, hogyan történik…

A vércukor mérése

Szerző: Trieber László

A cukorbetegek többségének vércukorszintje diétával, illetve gyógyszeres kezelés és diéta együttes alkalmazásával a megfelelő szinten tartható, de körülbelül minden ötödik diabéteszes inzulinkezelést igényel. Számukra a rendszeres (napi többszöri) vércukormérés elengedhetetlen, de a nem inzulinnal kezelteknek is nagy segítség lehet. Pl. fontos az egyes ételek vércukorszint-emelő hatásának megismerése, vagy kiderülhet, hogy rosszullétüket kiugróan magas vagy éppen alacsony vércukorszint okozza.

 Tovább
Jóga 2008-ban?

Jóga 2008-ban?

Szerző: Ambrus Zsófia

Ákos elhatározta, hogy 55 évesen jól beállított vérnyomással és vércukorértékkel mindent túlélő izomkoloszszus, vagyis Rambo lesz. Egy álomkép lebegett a szeme előtt: még 65 évesen is szaltókat ugrálva megy majd dolgozni. Fitten és energikusan ér haza. Fél kézzel felkapja 5 unokáját, és késő estig rohangál velük indiánosdit játszva. Na jó, ha nem is pontosan így, de legalább most, 55 éves topmenedzserként kisebb agyvérzés nélkül szeretne végigülni egy munkaértekezletet.

 Tovább

A hipertónia és a 2-es típusú diabétesz étrendi kezelése

Szerző: Nagy Gyuláné Tajti Éva

A cukorbetegség (diabétesz), mint ahogy a magasvérnyomás-betegség (hipertónia) is, napjainkban népbetegségnek számít. A 2-es típusú cukorbetegség jellemzően felnőttkorban, fokozatosan, panaszt nem okozó módon alakul ki. A betegek rendszerint túlsúlyosak, elhízottak, és 60%-ban egyidejűleg jelen van a magasvérnyomás-betegség is.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!