Személyes történetek
Történetek, életutak
Joslin-díjasunk
Szerző: Herth Viktória
A 66 éves Pál Attiláné Marcsi Veszprém megye egyik legkisebb városában, Berhidán él. 2014-ben, amikor a Diabetes magazin Balatonfüreden ünnepelte 25-dik születésnapját, sokakkal együtt átvette az 50 évnyi inzulinos cukorbetegségért járó Joslin-érmet…
Tovább
Diabéteszegyesületek
A Cukorbetegek Sarkadi Egyesülete 23 éve, 1999…
Tovább
Szerző: Somfai Katalin
A 30 éves lengyel hölgy 22 éve diabéteszes, háromszoros Ironman triatlonista. Idén szeptemberben pedig teljesítette a Dupla Ironman triatlont, vagyis az ultratriatlont, az ausztriai Klagenfurtban megrendezett versenyen.
Tovább
Egyensúlyba kerültem
Szerző: Venesz László
2021-ben, a győri Diabétesz Világnapon kapta meg az 50 évnyi inzulinos cukorbetegségért járó Joslin-érmet a Téten élő Szabó Ferencné, Hugi.
Tovább
Alexander Zverev: A diabétesz nem szab nekem korlátokat
Szerző: Somfai Katalin
A németek világklasszis teniszjátékosa nagy visszhangot keltő bejelentést tett a közelmúltban: létrehozott egy alapítványt diabéteszes gyermekek támogatására. Nem véletlenül. Most először beszélt nyilvánosan arról, hogy maga is cukorbeteg.
Tovább
33 éve jelenik meg a Diabetes magazin, hogy minél több információval segítse a cukorbeteg emberek mindennapjait. Folyamatosan próbálkoztunk, hogy egyre jobb legyen, egyre több mindenkihez szóljon ez az edukációs újság. Most újabb álmunk valósult meg, gyermekvállalásról szóló különszámot készítettünk a diabéteszes, illetve diabéteszessé vált kismamáknak a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetségével együttműködésben.
Első hallásra bonyolultnak tűnhet, igyekszem elmagyarázni: A cukorbeteg hölgyeknek évtizedekkel ezelőtt nem javasolták, hogy próbálkozzanak a gyermekszüléssel, sok keserűséget és nagy hiányérzetet okozva ezzel nekik. Szerencsére sokat változott az orvostudomány, a diabéteszhez való hozzáállás, s ma már semmi akadálya annak, hogy diabéteszes hölgyek egészséges gyermeket, gyermekeket szüljenek.
Vannak hölgyek, akik nem cukorbetegek, vagy bár azok, de még nem vették észre, s állapotosak lesznek. A magyar protokoll szerint minden kismamánál elvégzik a vércukorterheléses vizsgálatot, s ilyenkor kiderülhet, hogy gesztációs diabéteszes (terhességi cukorbeteg). Sok esetben elég, ha diétázik a várandósság ideje alatt, előfordul, hogy inzulint is kell adnia magának, de jó eséllyel a diabétesze szülés után elmúlik. Egy dolog marad vissza minden esetben: a kockázat, az átlagosnál nagyobb esély arra, hogy később cukorbeteggé válik. (De mivel ezt tudja, megelőzheti megfelelő életmóddal.)
Különszámunk mindkét típusba tartozó kismamáknak vagy gyermekvállalásra készülő fiatalasszonyoknak szól. A lap szerzői között orvosok, védőnő, dietetikus is megtalálható, de a legizgalmasabb cikkeket érintett édesanyák írták. Alább némi ízelítőt kapnak új különszámunkból. – Herth Viktória
Tovább
Diabéteszegyesületek
A ’90-es évek elején sok településen alakultak cukorbeteg-egyesületek. A közelmúltban, szerkesztőségünk tudomása szerint, három jelentős jubileumi ünnepség volt az országban. Kaposváron, Sárváron az elmúlt 30 évet, Törökszentmiklóson „csak” 20-at ünnepeltek. – Herth Viktória összeállítása
Tovább
Diabéteszegyesületek
Közösségünk 1996 áprilisában alakult egyesületté. Kezdetben 15–20 tagunk volt, ma már létszámunk – ugyan változó, de – 70 körül mozog. Dr. Sebestyén Miklós főorvos úr álmodta meg és kereste hozzá az alapító tagokat. Célul tűzte ki a betegek felvilágosítását, oktatását…
Tovább
Diabéteszegyesületek
Az egyesület 1991-ben alakult. Hosszú ideig inaktív életet élt, 2013-ban élesztettük újjá 32 fővel. Jelenlegi taglétszámunk 78. Állandó segítőnk, mentorunk dr. Balsay Miklós főorvos úr és Erdész Erzsébet dietetikus. 2014-ben megrendeztük a Regionális Cukorbeteg Világnapot…
Tovább
Ukrajna 2022
A Nemzetközi Diabétesz Szövetség szerint 2022 elején Ukrajnában 2,3 millió cukorbeteg volt, akik közül 230 ezren inzulint használnak. Most, háborús körülmények között különösen nehéz az életük. Az ukrajnai cukorbetegek jelenlegi helyzetéről kérdeztük ukrán barátunkat.
Valentina Ocseretenko számos civil szervezet és szövetség létrehozásában, alapításában működött közre. 1998 és 2012 között az Ukrán Diabétesz Szövetség alelnöke, 2012-től napjainkig elnöke. 2003–2009 között a Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) alelnöke, az egykori Szovjetunió országainak első képviselője az IDF igazgatótanácsában.
Tovább
Szerző: S. Bonnyai Eszter
Első ízben adták át a budapesti MagNet Közösségi Házban a Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért által létrehozott Varázspálca díjakat, elismerve és megköszönve azt a példaértékű munkát, amit pedagógusok és intézmények tesznek a diabéteszes gyermekek közösségbe fogadása és napi ellátása érdekében.
Tovább
A Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért által megrendezett Varázspálca díjátadó ünnepség egyik támogatója a Felelős Szülők Iskolája volt. Utóbbi alapítóját, Tibenszky Moni Lisát arról kérdeztük, hogyan került egymással kapcsolatba a két civil közösség.
Tovább
Mi, a lap készítői ki nem állhatjuk ezt a rovatot, amely a közelmúltban megjelent a Diabetesben. Lassan minden számunkban emlékezünk: remek sorstársainkra, egyesületi kollégáinkra, akik sokat tettek a cukorbetegekért, akik jó barátok, lelkes szervezők voltak… Voltak! Egyre többen mennek el közülünk.
Tovább
2022 Poznan, Lengyelország
Több mint egy éve a Sportos Cukorbetegek Egyesülete meghívást kapott a lengyel CukierAsy Egyesülettől az idén március elején ötödik alkalommal megrendezett diabos focikupára. A koronavírus miatt több ország is visszalépett, így a házigazdákon kívül német csapatokkal mérkőztek meg a magyar diabéteszes gyermekek, akik az ország különböző pontjaiból három korcsoportba jelentkeztek. A csapatok összetétele vegyes volt, hiszen a játékosok között az amatőr, de annál lelkesebb résztvevőtől a profi, leigazolt focistáig mindenki lehetőséget kapott a megmérettetésre.
Tovább
Ausztria, Innerkrems
Egy év kihagyás után, hatalmas várakozással telve újra útnak indultunk, hogy bevegyük a Katschberg-hágót és ismét a Győri Cukik legyenek a pálya ördögei. Az új pályák és az egy év kihagyás nagy kalandokat, végtelen nevetést és életre szóló élményt adott. De beszéljenek a gyerekek fogalmazásai arról, hogyan is töltöttük ezt a 6 napot. – írta dr. Pap Krisztina a győri gyermekdiabétesz gondozóból.
Tovább