Személyes történetek

Történetek, életutak

Joslin-érmeseink

Joslin-érmeseink

2011-ben vehette át 25 évnyi diabéteszéért a Joslin Diabetes Center elismerő oklevelét Venesz László, a Győr-Moson-Sopron Megyei Diabetes egyesület elnöke.

 Tovább
Joslin-érmeseink

Joslin-érmeseink

Idén tavasszal, a III. Civil Fórumon kilenc sorstársunk vehette át a Joslin Diabetes Center elismeréseit. Köztük az 50 évnyi diabéteszért járó érmet Kispál József Szekszárdon élő cukorbetegtársunk. Most ő mesél életéről.

 Tovább
„Soha nem éreztem magam betegnek”

„Soha nem éreztem magam betegnek”

Szerző: Szabados Judit

– Igenis, teljes értékű ember vagyok! – mondja határozottan Enyedi Nóri, aki blogjával (lightsweetlife.blogspot.com) szeretne reményt adni pesszimistább sorstársainak: diabéteszesként is meg lehet csinálni bármit, amit szeretnénk!

 Tovább
Joslin-díjasok

Joslin-díjasok

A Joslin Diabétesz Központ 1948-ban Győzelem-érem néven alapított díjat a 25 éve diabétesszel élők számára, ezt ma 25 éves oklevélként ítélik oda azoknak, akik legalább 25, legfeljebb 49 éve inzulinos cukorbetegek. A legalább 50, inzulinos cukorbetegként leélt évért az oklevél mellé érem is jár. A 75 évnyi diabéteszért ítélik oda a Victoria-érmet.

 Tovább
Miss Daisy sofőrje: Pamela, a cukorbeteg hölgy

Miss Daisy sofőrje: Pamela, a cukorbeteg hölgy

Pamela Hunt az oldtimerek szerelmese. Több veterán autó tulajdonosa és sofőrje a cukorbeteg hölgy, akinek 2012-ben jelent meg első regénye Miss Daisy naplója címmel. Miss Daisy nem más, mint Pamela 1934-es Austin Seven Tourer túrakocsija. Hosszú kutakodás után szerkesztőségünknek sikerült kapcsolatba lépnie a szerzőnővel.

 Tovább
„Megszelídíteni a diabéteszt”

„Megszelídíteni a diabéteszt”

Tavaly jelent meg Ambrus Flóra, Kárpátalján élő magyar lány naplója Candy címmel, amelyben cukorbetegsége elfogadásának rögös útjáról számol be. Családja nem akarta tudomásul venni a diabétesz tényét, ezért mindenféle alternatív megoldásokkal próbálkoztak. Nehezen jutottak az elfogadásig, de Flóra ma jól érzi magát, szeptember óta a debreceni egyetem első éves orvostanhallgatója. Tavaly Kárpátalján az Év Emberévé választották.
Most Flóra édesanyjával, Ambrus Éva tanárnővel folytatott beszélgetésünket olvashatják. Úgy gondoljuk, küzdelmükben sok olvasó magára ismer, másokat pedig talán épp e sorok segíthetnek az Ambrus család által megélt keserű tapasztalatok elkerülésében.

 Tovább
Nem szabad szégyellni

Nem szabad szégyellni

Szerző: Herth Viktória

A győri Végh Dániel, a magas, sportos fiatalember a felnőttkor küszöbén kapta „ajándékba” a diabéteszt.

 Tovább

A diabétesz nem szerep a Jackie nővér sztárjának

– Vajon miért a legrosszabb dolgoktól érezzük a legjobban magunkat? – kérdezi a cukorbeteg Thor a Jackie nővér egyik részében, miközben megrögzött süteményfüggőségét magyarázza kollégájának. – Nem iszom, nem dohányzom. Fánkot eszem – mondja Thor szégyenkezve.

 Tovább

Aranyanyu díjas Gyermekdiabetológus doktornő

A Richter Aranyanyu díja megalapításának célja a nők társadalmi megbecsülésének és önbecsülésének növelése. A díjat olyan nőknek ítélik oda, akik a klasszikus segítő szakmákban dolgoznak (orvos, pedagógus, egészségügyi szakdolgozó).
2014-ben közel négyszáz jelölt közül az Aranyanyu díjat az orvosnő kategóriában a nagyközönség szavazatai alapján dr. H. Nagy Katalin gyermekdiabetológus főorvos nyerte el. A szegedi Szent-Györgyi Albert Tudományegyetem Általános Orvosi Karán végzett H. Nagy Katalin tanárnő a dr. Sipos Péter főorvos vezette Gyulai Pándy Kálmán Kórház gyermekosztályának munkatársa, az intenzív osztály vezetője, pulmonológus és diabetológus szakorvos.

 Tovább

Felnőnek a gyerekek

Az első rosszullét, az első diagnózis, az első kezelés… ha párévesen történt, akkor is emlékszik rá mindenki, ahogy az első doktor bácsira, doktor nénire is. Felnőnek a gyerekek, el kell búcsúzniuk a gyermekdiabetológustól. De nem minden kapcsolat szakad meg.

 Tovább

A cukorbetegség és Mi - Gyerekektől tanultam - „Mi nem betegek vagyunk, különlegesek!”

Abban a szerencsés helyzetben lehetett részem, hogy részt vehettem a Rákosmenti Gyermekcukorbetegek Közhasznú Egyesülete által minden évben megrendezésre kerülő cukorbeteg gyermekek táborában, Horányban. Ebben az évben már nemcsak cukorbeteg, hanem lisztérzékeny gyerkőcök jelentkezését is várta az egyesület. Oktatótáborról van szó, úgyhogy sok-sok hasznos és fontos dolgot tanulnak meg a táborba érkezők.

 Tovább

A cukorbetegség és Mi - Anya lettem

Eltelt egy év, és én megint itt vagyok, hogy beszámoljak, mi minden történt velem. Aki olvasta és emlékszik a korábbi írásaimra, az tudja, hogy eddig mindig sporteseményekről számolhattam be, sziklamászásról és futásról. 2014 azonban másként alakult. Az edzéseket felváltotta egy egészen másfajta felkészülés. Január végén megtudtuk, hogy kisbabánk lesz! Most arról írok, hogy milyen volt a várandósságot, a szülést és az első pár hónapot megélni diabéteszesként.

 Tovább

A cukorbetegség és Mi - IGEN a diabéteszre

Diabéteszesnek lenni különleges dolog, a maga előnyével és hátrányával együtt.

 Tovább

A cukorbetegség és Mi - A szó, amelyben minden benne van: köszönöm

7 éves voltam, amikor kiderült, cukorbeteg vagyok. Fogalmam sem volt akkor, mit jelent cukorbetegnek lenni, de anyukám reakcióját látva nem számítottam semmi jóra. Most, 20 évesen már tudom, hogy ezzel a betegséggel is teljes életet lehet élni anélkül, hogy bármiben hiányt szenvednék. Sőt!

 Tovább
Cukorbetegként a konyhában

A konyhafőnök ajánlata

Cukorbetegként a konyhában

Éppen egy évvel ezelőtt, tavalyi utolsó számunkban ismerkedhettek meg Pap Márkkal, egy belvárosi négycsillagos hotel vezető séfjével, sorstársunkkal. Cukorbetegként a konyhában – nehéz is, könnyű is, ahogy fogalmazott az akkori interjúban. Nehéz, mert sok a kísértés, könnyű, mert ért a főzéshez, így a szakszerű diétát is egyszerű megvalósítania.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!