Személyes történetek

Történetek, életutak

10 éve cukorbetegen

A cukorbetegség és mi

10 éve cukorbetegen

Rácz Renáta vagyok, 17 éves, 7 éves koromtól inzulinnal kezelt cukorbeteg, jelenleg a Bercsényi Miklós Katolikus Gimnázium tanulója. Általános iskolás voltam, amikor az iskolai egészségnapon Buzás Sándorné, a Törökszentmiklósi Cukorbetegekért Egyesület elnöke…
 Tovább
Minden agyban dől el

Minden agyban dől el

Szerző: Ambrus Zsófia

Péter óriási lelkesedéssel érkezett hozzám személyi edzésre. Lelkesedése elsősorban abból fakadt, hogy tudományos bizonyítékokkal felvértezve indultunk neki a testi-lelki-szellemi változásának…
 Tovább

Régebben ciki volt, ma trendi – az élelmiszerallergia

Fekete Gyöngy

Szerző: Herth Viktória

Nemrég csodálatos étteremben jártam – hogy mesélni tudjak róla önöknek. Budapesten, az Andrássy úton egy 68 szobás, 4 csillagos szálloda földszintjén, illetve alagsorában található a La Perle Noire (Fekete Gyöngy) étterem, amely épp olyan, mint a neve: fekete, de mint egy gyöngyszem, olyan szép.

 Tovább
„Tanítsd meg a gyerekeket!”

„Tanítsd meg a gyerekeket!”

Emlékeznek Kovács Kati dalára? Ennek címe illik az én írásom élére is, amely a gyereknevelés nehézségeiről szól, különösen, ha a gyermek cukorbeteg.

 Tovább
Maraton cukorbetegen? Igen! – II.

Maraton cukorbetegen? Igen! – II.

Az előzmények: Papp Csaba vagyok, 51 éves és 23 éve 1-es típusú cukorbeteg. Ebben az évben jótékony futóként részt vettem a Budapest Spar Maratonon. A felkészülésemről írtam az előző Diabetes-számban, most magáról az eseményről szeretnék néhány gondolatot megosztani.

 Tovább
Nem hiszem el, hogy még mindig itt tartunk!

Nem hiszem el, hogy még mindig itt tartunk!

Szerző: Kovács Áron

Nem éppen a karácsonyi hangulathoz illő a kifakadásom – és én sem így terveztem – de egyszerűen nem vagyok képes egy kellemes, ünnepi cukor-, illetve bocsánat: édesítőmázas kis cikket írni azért, mert közeleg az év talán leginkább várt ünnepe! Egyszerűen nem megy!

 Tovább
Az én hősöm: Benedek

Az én hősöm: Benedek

Több sikertelen próbálkozás után 2009 márciusában megtudtam az örömhírt: sikeres volt a lombikprogram, babát várok. A terhesség, ha lehet azt mondani, teljesen normális mederben folyt egészen a 24. hétig, amikor is a terheléses vércukorszintem 7,9 lett. Diétáztam, kéthetente jártam ellenőrzésre, minden rendben volt a továbbiakban a vércukorszintemmel.
A 30. héten, szeptember 17-én a fogadott nőgyógyászomnál voltunk vizsgálaton, aki mindent rendben talált: a baba korának megfelelő méretű, szépen fejlődik. Ezzel a tudattal mentünk másnap 4D-s ultrahangra, ahol a doktornő megkérdezte, mikor látott orvos. Odaadtam a kiskönyvet, ő meglepve nézte, hogy tegnap este. Azonnal hívta a kórházat, mert nincs elegendő magzatvíz!

 Tovább
Saját példájával is gyógyít

Joslin-Díjasaink

Saját példájával is gyógyít

Megduplázódott a gyerekkori diabétesz előfordulása az elmúlt két évtizedben. Az orvosok még nem tudják, mi állhat a drasztikus növekedés mögött – hallottuk dr. Nagy-Szakáll Zsuzsannától, akivel a VI. Civil Fórumon ültünk le beszélgetni a Budai Fonóban abból az alkalomból, hogy Joslin-díjat vehetett át. Ebben az elismerésben azok a sorstársaink részesülnek, akik több évtizede élnek inzulinnal kezelt diabétesszel.

 Tovább
Fiataloknak történelem, időseknek nosztalgia

Fiataloknak történelem, időseknek nosztalgia

Szerző: Herth Viktória

A budapesti Pap Sándort ön is ismeri, kedves olvasónk! Ha személyesen nem is, a tevékenységét mindenképpen, ha legalább egyszer járt a közelmúltban jelentősebb cukorbeteg-találkozón. Ő az, aki összegyűjtötte a magyarországi diabétesz-kezelés relikviáit, s ezt vándorkiállítás keretében mindenfelé bemutatja.

 Tovább
Fontos a flow-élmény

Joslin-díjasaink

Fontos a flow-élmény

– El kell fogadnom, ez van – fogalmaz a balatonkenesei Juhász Hajni, aki 39 éve él diabétesszel. Ebből az alkalomból részesült Joslin-díjban a közelmúltban. A szakirodalom nem szereti betegségnek nevezni a diabéteszt, inkább a speciális állapot kifejezést használják…
 Tovább
Maraton cukorbetegen? IGEN!

Maraton cukorbetegen? IGEN!

Papp Csaba vagyok, 51 éves és 23 éve 1-es típusú cukorbeteg. Hosszú utat jártam be a betegségem által. Mindig sportos, mindenre kapható ember voltam, nehezen tudtam beleszokni abba, hogy korlátok között kell élnem.

 Tovább
Létrán a Vatikánban

Létrán a Vatikánban

Szerző: Herth Viktória

Ferenc pápa június 16-i audienciáján a 18 éves György Tibort, a Baross Imre Artistaképző növendékét érte az a megtiszteltetés, hogy több száz artista között egyedüli magyarként lépett fel az úgynevezett „pápaváró előadáson”, a Vatikán évente egy alkalommal megrendezett fergeteges cirkuszi kavalkádján.

 Tovább
Dupla diabéteszből – tripla

Eltelt 24 év

Dupla diabéteszből – tripla

1992-ben megjelent egy cikk az akkor még csak 10 000 példányos, fekete-fehér Diabetes folyóiratban, Dupla diabétesz címmel. Egy fertőszentmiklósi testvérpárról írt Módos Anikó kolléganőnk: a 17 éves Horváth Eszterről és húgáról, a nyolcadikos Ritáról.

 Tovább
A szomszédé tényleg zöldebb?

Cukor(pótló)helyzet Dél-Koreában

A szomszédé tényleg zöldebb?

Szerző: Kovács Áron

Pár napja jöttem haza Dél-Koreából. Fantasztikus hely, és mivel már harmadszorra látogattam meg egy ázsiai országot, nyugodtan ki merem mondani, hogy szeretem azt, ami itt fogad…
 Tovább
Cukorbetegséggel élek

Cukorbetegséggel élek

Szerző: Kerekes Andrea

Szeretném az olvasókat egy képzeletet megmozgató játékra hívni. A játék kedvéért a tegeződést választottam, remélem, nem veszi senki rossz néven.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!