Személyes történetek
Történetek, életutak
Sara Seitz – újságíró
Sara Seitz újságíró, blogger. Coloradóban, Fort Collinsban élnek férjével, totyogó kislányukkal és állataikkal. Sara már háromszor megmászta az USA egyik legnehezebben meghódítható 4000 méter feletti csúcsát. A nem mindennapi teljesítményt először főiskolásként hajtotta végre, mindössze fél évvel azután, hogy 1-es típusú diabétesszel diagnosztizálták.
Tovább
Fuss, Szuri, fuss! – nagykövetek
Két éve húztam először futócipőt focicipő helyett, ekkor már jó pár hónapja diagnosztizálták 3 és fél éves Berci fiam 1-es típusú diabéteszét, én pedig még mindig nagyon tehetetlennek éreztem magam…
Tovább
Fuss, Szuri, fuss! – nagykövetek
Tudtam, hogy a barátnőm diabéteszes, de a hétköznapi életében ez olyan „természetes” volt nekem, mint egy szemüvegest szemüvegben látni…
Tovább
Fuss, Szuri, fuss! – nagykövetek
Dani fiunk diabétesze és korábbi önkéntességem révén évek óta kapcsolatban állunk az alapítvánnyal…
Tovább
A diabétesz és mi
Sziasztok! Noémi vagyok, 15 éves és a Kecskeméti Református Gimnáziumban tanulok. Az 1-es típusú diabéteszt 2018 novemberében diagnosztizálták nálam, pont iskolaválasztás előtt, a felvételik időszakában…
Tovább
A diabétesz és mi
A nevem Lukács Ákos, 14 éves vagyok, 2018 májusában diagnosztizálták nálam az 1-es típusú diabéteszt. Nagyjából ugyanekkor kezdtem el űzni a mountainboard sportot. A terepgördeszka mint sporteszköz a snowboard és a gördeszka keresztezéséből jött létre…
Tovább
Gyermekdiabétesz Nap 2019
– Mi az első perctől fogva elmondtunk neki mindent. Tizenöt hónapos korától kezdve. Másfél évesen már magától jelezte, ha mérni kellett, rámutatott a vércukormérőre. A gyerekkel az első pillanattól együtt kell működni, meg kell vele beszélni, mi miért történik…
Tovább
Gyermekdiabétesz Nap 2019
Kaszásné Dani Orsolya számára a diabétesz egy volt azon betegségek közül, amelyekről hallott ugyan, de érintve nem volt általuk. Egészen addig, amíg meg nem ismerte a férjét, Gergőt, aki 1-es típusú cukorbeteg. Apósa és a sógornője úgyszintén. Aztán megszülettek a gyerekek, és velük tovább bővült a diabos családtagok köre.
Tovább
Hogyan lehet túljutni?
– Hetente bemegyek a klinikára, látom a szülőkön ugyanazt az ijedtséget, amit én átéltem. Minél kisebb a gyerek, annál nagyobb a rémületük és annál nehezebb nekik biztatót mondani. A friss diagnózissal együtt hirtelen túl sok információt kapnak, ugyanakkor túl keveset is. Gyakran még kérdezni se tudnak, annyira felkészületlenül éri őket ez az egész – meséli Kocsisné Gál Csilla, aki az Országos Gyermekdiabétesz Nap 2019 társszervezője, a Szurikáta Alapítvány elnökeként rengeteget segít sorstársainak a cukorbetegséggel való együttélésben. – Azt mindenkinek elmondom, mik a gyerek jogai, de gyakorlati, napi életvezetési tanácsokat is adok. Nagy könnyebbség, ha nem mindent maguknak kell kitalálni, hanem már bevált sémák szerint tudják alakítani az életüket.
Tovább
David Green, a Saint Mary Főiskola (Leavenworth, Kansas, USA) asszisztens professzorának a Diabetes Forecast című magazin 1997. decemberi írása a Diabetes 1998/1. számában jelent meg József Attila fordításában.
Tovább
Joslin-díjasaink
Tétről érkezett a Budai Fonóba Nagy Béla, aki 43 éve cukorbeteg. Huszonhét évesen kezdte. Nem egyik pillanatról a másikra következett be, jól észrevehető folyamatként jelentkezett a veszély.
Tovább
Joslin-díjasaink
A Budapestre utazás nagy feladat lett volna számára, így személyesen nem vette át – postán kapta meg – az elismerő oklevelet és az érmet 50 évnyi inzulinos cukorbetegségéért.
Tovább
Joslin-díjasaink
A 2019-es esztendő Joslin-díjasai között ketten is a Bakalár nevet viselik. Anya és lánya, mindketten hosszú évek óta diabéteszesek. „Hogyan élték meg ezt a közös sorsot?” – kérdeztem tőlük a Diabetes újság születésnapi rendezvényén.
Tovább
Izgalmas sporteseményre kaptunk meghívást nyár elején: a vízilabda-serdülőbajnokság kétmeccses döntőjét a Központi Sport- és Ifjúsági Egyesület (KSI SE) és a Ferencváros vívta egymással. Miért érdekes ez egy betegtájékoztató lapnak? Mert mindkét csapatban játszik diabéteszes, az FTC-ben Gyapjas Brendon (kapus) és Gál Sándor, Sasa; a KSI-ben pedig Keszthelyi Atilla. Így a kétmeccses döntő első percét megelőzően tudni lehetett, hogy mindenképpen lesz diabéteszes a bajnok pólósok között.
Tovább
Dr. Szerb János szentesi diabetológus az 1999-es világnapi rendezvényen, Szegeden roppant érdekes előadást tartott „Életpéldák” címmel. A betegséget elfogadó, el nem fogadó, okosan kezelő és félresiklató példákat sorolt fel. Az előadás nyomán készült cikk a Diabetes 2000/6. számában jelent meg.
Tovább