Mi legyen a stratégiánk az ünnepek alatt?
Karácsonykor jellemző, hogy rendszeresen „kajakómáig” esszük magunkat. Nem hiányozhat az édesség sem a családi összejövetelekről, ami feladja nekünk a leckét. Ennek ellenére van mód kiélvezni a karácsonyi finomságokat.
A „bűnözés” megúszásához a terv valójában egyszerű, vegyük is át néhány főbb pontban.
- Legyünk tisztában a szénhidrát/inzulin aránnyal! Ez alapvető készség, egész évben, ilyenkor viszont fokozott figyelmet kell fordítani rá.
- Tudjuk, mit eszünk! Ha nem magunk készítjük az ételt, kérdezzük meg vendéglátónkat, pontosan mi van a fogásban, amivel kínál. Hiszen nem láthatjuk pontosan, mi került az ételbe. Az egyszerű tört krumpliban például lehet vaj, tejszín vagy akár cukor is. Érdemes előre egy gyors kalkuláló táblázatot készíteni. Ha vendéglátónk felsorolja, mi került az ételbe, elég végigfutnunk a táblázatunkon, és perceken belül meg tudjuk becsülni, mennyi szénhidrát lehet a tányérunkon.
- Reggeli torna, edzés! Ez nagyon ridegnek hangzik az ünnepek idejére, viszont javítja az inzulin hatását és könnyebb lesz kordában tartani vércukorszintünket délután és este. Ha rendesen megmozgatjuk izmainkat, azok kérni fogják a szénhidrátot a nap folyamán a regenerálódáshoz, ezzel pedig csökkentik a vércukorszint gyors kilengéseit.
- Konzultáljunk diabetológusunkkal, az alapinzulinadagunk növeléséről. Mivel többnyire üléssel és evéssel töltjük ezeket a napokat, nehezen tudja ellátni feladatát a szokásos aktív napokhoz beállított adag. Emellett jó ötlet lehet egy vacsora utáni, esti séta (vagy hógolyócsata, ha megadatik a fehér karácsony). Nem csak az emésztésnek fog segíteni, hanem a vércukorszintnek is. Azt hiszem ezt nem is kell tovább magyarázni.
- Mi a közös a jó gépész és a jó diabéteszes között? Mindkettőjük mottója: mérni, mérni és még egyszer mérni! Kísérjük különös figyelemmel vércukorszintünket a nap folyamán, ügyelve, nehogy túladagoljuk az inzulint.
- Ne feledkezzünk meg az alkohol hatásairól! A legtöbb alkoholos ital csökkenti a vércukorszintet, ezt kalkuláljuk bele, amikor a szükséges inzulinmennyiséget megállapítjuk. Azt remélem meg sem kell említeni, hogy felelősséggel igyunk, ittasan az egyszerűbben kezelhető dolgokat is nehéz kordában tartani, nemhogy a vércukorszintünket. Ráadásul külső szemlélőként az ittasság és a hipoglikémia tünetei összekeverhetők. Ezért fennáll a veszélye, hogy a társaság azt hiszi, csak többet ittunk kelleténél, miközben veszélyben vagyunk a hipoglikémia miatt.
(Forrás: Diabetes Strong)
Hegedüs Csaba