Feltöltés dátuma: 2024.12.18.

Biztonság, kényelem

A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége által szervezett nagy sikerű diabétesz-világnapon Fókuszban a szenzor (CGM) címmel dr. Hevesi Judit diabetológus, a CEOSZ állandó szakértője beszélgetett 1-es és 2-es típusú érintettekkel, valamint edukátorral a folyamatos glükózmonitorozás gyakorlati oldaláról. A teljes beszélgetés megtekinthető a CEOSZ YouTube-csatornáján a világnapi rendezvényen elhangzott többi előadás között, a legfontosabb üzeneteket azonban összefoglaltuk olvasóinknak.

Illusztráció

Pál Krisztina edukátor tapasztalatai szerint a szenzorhasználathoz szükséges első lépés: meg kell tanulni kezelni az okostelefont és a szükséges applikációkat! Első alkalommal nagyon bonyolultnak tűnik, de két hét után szinte mindenki rutinossá válik. A fiatalok számára ez valóban roppant egyszerű, de a szépkorúak is képesek megtanulni az eszközök használatát, ráadásul a szenzorcentrumokban támogatást kapnak. Akár személyesen, akár telefonon vagy e-mailben lehet kérni segítséget.

Kezdetben a szenzor felhelyezése is nehézséget okozhat, de az említett két hét alatt ebben is gyakorlatot szereznek a cukorbetegek. Segítségre lehet szükségük a célérték beállítása során. Nem kellemes, ha túl sokszor riaszt a készülék. Hogy mikor jelez, a használója tudja beállítani. Hipo- és hiperglikémia esetén, hirtelen kiugrás vagy vércukorzuhanás alkalmával feltétlenül kell, hogy riassza viselőjét.

Jámbor Miklósné több mint 40 éve 1-es típusú diabéteszes, hosszú ideig a monori egyesület elnöke volt.

– Nagyon ingadozott a cukrom, sokszor volt hipoglikémiám. A szenzornak köszönhetően sokkal nyugodtabb vagyok, biztonságban érzem magam és jóval kevesebbszer hipózom. Az okostelefon ellen eleinte ágáltam, de meggyőzött a doktornő, aminek ma már nagyon örülök. Valóban nem könnyű feltenni a szenzort, de meg lehet tanulni.

Kovács Domonkos szintén négy évtizede diabéteszes, ő is a biztonságot emelte ki, majd hozzátette:

– Kényelmi szempontból is óriási segítség a szenzor. Nem kell naplót vezetnem, sokkal kevesebbszer kell a klasszikus vércukormérővel ellenőriznem a cukromat. A diabétesz menedzselésének lényege a minél több vércukormérés. Glükózmonitorral ez fájdalommentesen megvalósul most. (A szenzor nem helyettesíti teljes mértékben a glükométerrel végzett mérést, van olyan szenzor, amelyet kalibrálni kell, egybevetni az általa mutatott értéket az ujjbegyből vett vérben lévő értékkel. Ráadásul a szenzor is egy műszer, elromolhat.)

Korcsinszki Tiborné 2-es típusú diabéteszes évek óta használja a szenzort.

– 2-es típusúként nem kapok rá támogatást, mégis megéri, mert hatalmas magabiztosságot ad. Nekem az a legfontosabb, hogy a tendenciát mutatja, azt, hogy merre halad a vércukorszintem. Ujjbegyes mérésnél csak a pillanatnyi értéket látom.

HV

Mire alkalmas a CGM-rendszer?
Megtudhatja Dr. Bakó Barnabás összefoglaló cikkéből.

A folyamatos cukormonitorozó jelentős segítséget nyújthat a 2-es típusú diabétesszel élők számára is, ezért szeretnénk megismerni a véleményed ezzel az eszközzel kapcsolatban egy kérdőíven keresztül: https://bit.ly/cgms2.

Megjelent a diabetes2024/6. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!