Kínában a 77 Elektronika Csoport
A magyar cukorbetegek között nincs olyan, aki ne ismerné a D-Cont vércukormérő készülékek gyártóját, forgalmazóját, a 77 Elektronika Kft.-t. De nemcsak termékeik miatt ismerősek a diabéteszesek világában, hiszen hosszú évek óta nagyon sok cukorbetegeknek szóló programot támogatnak, akár országos jelentőségű eseményről, akár egy kis település rendezvényéről van szó. Ezért tudósítunk most a cég egy jelentős lépéséről.
Az első magyar gépipari beruházást valósította meg Kínában a száz százalékban hazai tulajdonban lévő, orvoselektronikai termékeket fejlesztő és gyártó 77 Elektronika Csoport. A high-tech cég közel 2 millió dolláros beruházás keretében alapított üzemében gyártja a jövőben – a kínai piacra – automata vizeletvizsgáló berendezéseit.
A 77 Elektronika cégcsoportnak több mint 20 éves kapcsolata van Kínával: eddig is értékesítették a vizelet kiértékelésre szolgáló automata laborkészülékeiket a távol-keleti országban. Most új szintre léptek, és – mivel a kínai kormány az ottani kórházakban a helyi orvostechnikai eszközök beszerzését preferálja – gyártóüzemet építettek Sanghaj közelében, Kína egyik legmodernebb és legfejlettebb ipari központjában.
– A versenyképességünk megtartása érdekében léptünk, hiszen így kínai cégként, de saját márkanévvel, 77 logóval ellátott laborokat értékesítünk a világ egyik legnagyobb és legnépesebb országában – magyarázta az üzemalapítás okait Zettwitz Sándor, a 77 Elektronika Csoport tulajdonos-ügyvezetője.
A céget egy Kínát jól ismerő, a nyelvet beszélő magyar ügyvezető, Mohr Richárd igazgatja, a további munkatársak kínaiak.
Az első évben 300 vizeletelemző nagylabor gyártása a cél, de a tervek szerint ez néhány éven belül akár 1000 darabra is felfuthat, amihez az automatizált gyártósoroknak köszönhetően mindössze 45–50 kínai munkatárs közreműködésére lesz szükség.
– Tudomásom szerint az üzemünk működésével és a gyártás megkezdésével az első magyar gépipari beruházást valósíthattuk meg Kínában. A nyelv, a kínai előírások, az időeltolódás, a távolság, a különbségek a kulturális és az üzleti szokásokban egyaránt komoly kihívást jelentett, de így is az első felmérő látogatást követően nagyjából egy év alatt sikerült elindítanunk a gyártást, amire rendkívül büszkék vagyunk – tette hozzá Zettwitz Sándor.
A 77 Elektronika az 1986-os alapításakor csupán néhány fős vállalkozásnak indult, de a Zettwitz család irányításával mára egy több mint 900 főt foglalkoztató cégcsoporttá, a magyar egészségipar egyik legnagyobb zászlóshajójává nőtte ki magát.
A budapesti és balatonfüredi gyárában több mint 120 fejlesztőmérnököt foglalkoztató 77 Elektronika Csoport exportjának döntő hányadát a UriSed technológián alapuló vizeletelemző automata rendszereinek értékesítése adja, ami jelentős világpiaci részesedést biztosít a cégnek. A legnagyobb felvevőpiacnak az EU, az Egyesült Államok, Brazília, Törökország, Chile, Szaúd-Arábia, valamint Banglades számít, de összesen közel 100 országba exportálnak.
BP