Figyeljünk jobban a lábunkra!
Előző cikkünkben részletesen bemutattuk a diabéteszes neuropátia tüneteit, amelyek különösen pihenéskor vagy alvás közben jelentkezhetnek bizsergő, égő vagy zsibbadó érzés formájában. A láb érzékenysége csökken, így nem érzékeljük megfelelően a túl forró fürdővizet vagy a cipő nyomását, és a keletkező sebek nehezen gyógyulnak. A tünetek korai felismerése érdekében fontos az önellenőrzés, azaz lábunk mindennapi vizsgálata!
A lábápolás 10 aranyszabálya
- Vizsgáljuk meg naponta a lábainkat! Keressünk nyomás okozta foltokat, repedéseket vagy horzsolásokat! Ehhez kérjük valakinek a segítségét, vagy használjunk tükröt! Ha bármi elváltozást észlelünk, mutassuk meg orvosunknak!
- Heti háromszor lábfürdő! Áztassuk lábainkat langyos (30–37 °C) vízben pár percig, majd alaposan töröljük szárazra, különösen a lábujjak között, mert a nedves környezet kedvez a gombásodás kialakulásának!
- Óvatosan dörzsöljük le a bőrkeményedéseket! Használjunk habkövet, és ha bőrünk száraz és repedezett, kenjük be ureatartalmú krémmel. Diabéteszes neuropátiában szenvedőknek ajánlott rendszeresen felkeresni egy képzett gyógypedikűröst.
- Végezzünk lábmasszázst és lábtornát! Egy gyengéd masszázs görgős masszírozóval nyugtató és frissítő lehet a lábfürdő után. A napi lábtorna javítja a vérkeringést és a láb mozgékonyságát.
- Használjunk testápolót! A diabéteszesekre jellemző csökkent izzadás és faggyúmirigy-aktivitás következtében bőrünk gyakran száraz és cserepes. Napi rendszerességgel használjunk magas lipid- és illatanyagmentes ápolókrémet fürdés után és lefekvés előtt!
- Ápoljuk körmeinket! A körmök legyenek egyenesek és nem túl hosszúak! Használjunk reszelőt olló és csipesz helyett a sérülések elkerülése érdekében!
- Megfelelő lábbelit viseljünk! Csak kényelmes cipőt hordjunk, amely elég széles és nem nyomja a lábunkat! Kerüljük a magas sarkú és pántos cipőket! Az új cipőt fokozatosan vegyük használatba!
- Ne sétáljunk mezítláb vagy zokniban! A sérülések elkerülése érdekében mindig viseljünk cipőt! Használjunk izzadságelvezető zoknit, amely hagyja lélegezni a lábunkat! A zokni gumija ne legyen túl szoros! Minden nap tiszta zoknit vegyünk fel!
- Vigyázzunk a lábmelegítéssel! A hidegláb-érzés csak orvos által elrendelt megfelelő kezelés hatására múlik el. Ne próbáljuk közvetlenül forró felületen felmelegíteni a lábunkat!
- Rendszeresen ellenőriztessük! Évente egyszer mutassuk meg a lábunkat háziorvosunknak, még akkor is, ha nincs panaszunk, mert a neuropátia az esetek felében akár tünetmentes is lehet, de szerencsére szűréssel kimutatható! Ha már fennáll a betegség, megfelelő és folyamatos kezeléssel a további idegkárosodás megelőzhető.
Ezek az aranyszabályok segítenek megőrizni lábaink egészségét és megelőzni a komolyabb problémákat.
Ha bármilyen elváltozást észlelünk, azonnal keressük fel kezelőorvosunkat!