Feltöltés dátuma: 2024.11.05.

Figyeljünk jobban a lábunkra!

Előző cikkünkben részletesen bemutattuk a diabéteszes neuropátia tüneteit, amelyek különösen pihenéskor vagy alvás közben jelentkezhetnek bizsergő, égő vagy zsibbadó érzés formájában. A láb érzékenysége csökken, így nem érzékeljük megfelelően a túl forró fürdővizet vagy a cipő nyomását, és a keletkező sebek nehezen gyógyulnak. A tünetek korai felismerése érdekében fontos az önellenőrzés, azaz lábunk mindennapi vizsgálata!

A lábápolás 10 aranyszabálya

  1. Vizsgáljuk meg naponta a lábainkat! Keressünk nyomás okozta foltokat, repedéseket vagy horzsolásokat! Ehhez kérjük valakinek a segítségét, vagy használjunk tükröt! Ha bármi elváltozást észlelünk, mutassuk meg orvosunknak!
  2. Heti háromszor lábfürdő! Áztassuk lábainkat langyos (30–37 °C) vízben pár percig, majd alaposan töröljük szárazra, különösen a lábujjak között, mert a nedves környezet kedvez a gombásodás kialakulásának!
  3. Óvatosan dörzsöljük le a bőrkeményedéseket! Használjunk habkövet, és ha bőrünk száraz és repedezett, kenjük be ureatartalmú krémmel. Diabéteszes neuropátiában szenvedőknek ajánlott rendszeresen felkeresni egy képzett gyógypedikűröst.
  4. Végezzünk lábmasszázst és lábtornát! Egy gyengéd masszázs görgős masszírozóval nyugtató és frissítő lehet a lábfürdő után. A napi lábtorna javítja a vérkeringést és a láb mozgékonyságát.
  5. Használjunk testápolót! A diabéteszesekre jellemző csökkent izzadás és faggyúmirigy-aktivitás következtében bőrünk gyakran száraz és cserepes. Napi rendszerességgel használjunk magas lipid- és illatanyagmentes ápolókrémet fürdés után és lefekvés előtt!
  6. Ápoljuk körmeinket! A körmök legyenek egyenesek és nem túl hosszúak! Használjunk reszelőt olló és csipesz helyett a sérülések elkerülése érdekében!
  7. Megfelelő lábbelit viseljünk! Csak kényelmes cipőt hordjunk, amely elég széles és nem nyomja a lábunkat! Kerüljük a magas sarkú és pántos cipőket! Az új cipőt fokozatosan vegyük használatba!
  8. Ne sétáljunk mezítláb vagy zokniban! A sérülések elkerülése érdekében mindig viseljünk cipőt! Használjunk izzadságelvezető zoknit, amely hagyja lélegezni a lábunkat! A zokni gumija ne legyen túl szoros! Minden nap tiszta zoknit vegyünk fel!
  9. Vigyázzunk a lábmelegítéssel! A hidegláb-érzés csak orvos által elrendelt megfelelő kezelés hatására múlik el. Ne próbáljuk közvetlenül forró felületen felmelegíteni a lábunkat!
  10. Rendszeresen ellenőriztessük! Évente egyszer mutassuk meg a lábunkat háziorvosunknak, még akkor is, ha nincs panaszunk, mert a neuropátia az esetek felében akár tünetmentes is lehet, de szerencsére szűréssel kimutatható! Ha már fennáll a betegség, megfelelő és folyamatos kezeléssel a további idegkárosodás megelőzhető.

Ezek az aranyszabályok segítenek megőrizni lábaink egészségét és megelőzni a komolyabb problémákat.

Ha bármilyen elváltozást észlelünk, azonnal keressük fel kezelőorvosunkat!

Megjelent a diabetes2024/5. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!