Szerző: Várkonyi Ákos Feltöltés dátuma: 2024.10.13.

Diabétesz: a motiváló állapot

Teljes körű ellátás, tanítás

Amikor az én esetemben a cukorbetegség igazolódott, az első pillanatokban hihetetlennek tűnt, hogy diabetológiával foglalkozó szülők mellett a gyermek 1-es típusú cukorbeteg legyen, ami ritka betegségnek számít. Ez nagy fordulatot jelentett az életemben, a hétköznapok nehézségei mellett elkezdtem a témával elméleti szempontból is foglalkozni, az egyetemen is ez irányban tanultam tovább. Már csak egy kis ötletelés és persze rengeteg erőfeszítés kellett ahhoz, hogy létrehozzunk Szegeden egy csoportot, amelynek fő célja a cukorbeteg sorstársak komplex segítése, támogatása.

Személyre szólóan

A cél, hogy egy cukorbeteg lehetőség szerint teljes körű ellátást kapjon. A gondozás során a laborvizsgálattól a szövődményfelmérésen át az étrend, az életmód és a személyre szabott terápia meghatározásáig minden nélkülözhetetlen szakember, orvosok, dietetikus, személyi edző és szakasszisztens dolgozik együtt. Országos távlatban is példaadó lehet egy ilyen diabetológiai profillal működő centrum.

Orvosaink nemcsak szoros értelemben a diabetológia területét fedik le, hanem – a diabéteszeseknek is fontos – többi szakterületet is képviselik. A professzionális szakmai megközelítés, a betegközpontúság és az empátia egyenrangúan lényeges szempont számukra. Lelki szempontból is fontos, hogy a cukorbetegeknek legyen egy olyan biztos háttért adó csapata, ahova szinte bármikor fordulhatnak.

Ismerek olyan sorstársat, kedves barátomat, aki egy egyesületet vezet itt Magyarországon. Még éjszaka is elérhető telefonon, ha valakinek, gyereknek vagy szülőnek problémája akad a kezeléssel vagy például a szenzorral – leáll vagy nem mér rendesen –, ő próbál segíteni. Sok esetben ilyenkor el tudja hárítani a hibát maga a páciens is, de lehet előre nem látható helyzet, amelyben szükség van a szakember személyes segítségre is.

E-mailes segítségnyújtás

A rendelőben a menedzseri szervezési munkám mellett szenzoredukátorként is részt veszek régiós szinten több szenzoros cég képviseletében, így én is rálátok a helyzetre. Sajnos gyakran hallok meglepő történeteket a betegektől, szerte az országból. Sokan nem tudnak vagy nem szeretnének a szenzorral foglalkozni, pedig tudományosan alátámasztott tény, hogy nagyban javítja az értékeket a CGM használata.

Folyamatos e-mailes segítségnyújtást találtam ki, ami úgy látszik, jól beválik. A beteg le tudja írni pontosan, mi a gondja. Legtöbbször azonnal felmérhető, hogy technikai, logisztikai vagy egyéb problémával áll-e szemben és milyen sürgősségi szintet ér el a megoldandó feladat. Általában munkaidőn belül elvégezhető, de volt már több olyan eset, hogy az esti órákban, esetleg éjjel kellett segíteni a betegen telefonos konzultációval.

Nem tudják, mitévők legyenek

Megtörtént, hogy felhívták a központunkat, hogy a 15 éves gyermek most lett cukorbeteg és nem tudják, mitévők legyenek. A beteg járt gyermekdiabetológusnál, a szenzorhasználatot is tanították neki, de amikor találkoztam vele, kiderült, hogy nem értették, mi mire jó, mit hogyan kell beállítani, használni.

Egyre többször több száz kilométerről keresnek fel bennünket és kérik a segítségünket. Ez nagy elismerés számunkra. Közösségünk nem csak személyesen bővül, honlapunkon, egyéb fórumokon szerepelünk, e tartalmakat is nagy számban követik. Szakmai blogot is vezetünk, ami, ellentétben a sok valótlan internetes tartalommal, szakorvosainkkal hitelesített ismereteket közvetít.

szerzo

Várkonyi Ákos

Megjelent a diabetes2024/4. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!