Szurikáta Alapítvány
Mobil a suliban? Diabos diáknál lehet!
A mobiltelefonok és okoseszközök iskolai korlátozására vonatkozó rendelet miatt idén nagyobb izgalommal járt a tanévkezdés a diabéteszes gyermeket nevelő szülőknek. Azonban nincs ok az aggodalomra: a törvény engedélyezi cukorbetegek számára a mobiltelefon használatát, egészségügyi indokkal.
A mobil a kezelés eszköze
A 2024. szeptember 1-jétől hatályos 245/2024. (VIII. 8.) Kormányrendelet és a Nemzeti köznevelésről szóló törvény 24. § (4) bekezdése értelmében a mobiltelefonok és egyéb okos eszközök „használatában korlátozott tárgyaknak” minősülnek. A törvény csak két okból engedélyezi ezen eszközök birtoklását és használatát az iskolában töltött időben: pedagógiai és egészségügyi okból. Egészségügyi okból engedélyt az intézmény vezetője adhat az Nkt. 24. § (4) bekezdése szerint.
A mobiltelefon az 1-es típusú diabétesz kezelésének eszköze: a szöveti cukormérés kijelzőjeként, amelyek így a szülők és pedagógusok számára is elérhetők, valamint kapcsolattartó eszközként rendkívüli, a napi, megszokott gondozási feladatokon túli, váratlan esetek rendezéséhez. Aki nem olvas jogszabályokat, a sajtóból is megtudhatta Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója szeptember 8-ai bejelentése alapján: minden diabéteszes gyermek magánál tarthatja a telefonját az igazgatók döntése alapján, amennyiben a szülő kérvényezi és orvosi papírral igazolja a gyermek diabéteszét.
Folyamatos cukormérés, látható adatok
Nagy változást hozott a diabétesszel élő gyermekek családjának életében, amikor minden fiatalkorú 1-es típusú diabéteszes gyermek számára ingyenesen elérhetővé vált a folyamatos cukormérő szenzor 2020. január 1-jétől. Azóta szinte minden diabos gyermek visel szenzort, ami napi 24 órás kontrollt biztosít a vércukorszint 2–5 percenkénti mérésével, az értékek kijelzésével és napi vércukorgrafikonok készítésével. A szenzor nagyon nagy biztonságot ad, jelez, ha a vércukor bizonyos érték alá süllyed vagy bizonyos érték fölé emelkedik. Ilyenkor soron kívüli diabéteszgondozási feladatra van szükség – akár tanóra közben is!
Mobiltelefon mint kijelző, adattovábbító készülék
Amennyiben a gyermek nem visel inzulinpumpát, a szenzor távadója az adatokat egy telefonra továbbítja, és a mobil mint kijelző készülék működik. A telefon további személyekkel meg tudja osztani az értékeket: a szülőkkel, a diabmentorral, az osztályfőnökkel vagy a kezelőorvossal.
Az inzulinpumpával együttműködő szenzor esetében is szükség van a mobiltelefon használatára annak érdekében, hogy a szülők – és a diabmentorok – távolról követni tudják a gyermek vércukrát, ilyen esetben a mobil adattovábbító eszközként működik.
A telefonkészüléknek bekapcsolt állapotban és folyamatosan a szenzor 6 méteres körzetén belül kell lennie a jeltovábbítás biztosítása miatt. Jellemzően ezt úgy szokták megoldani az iskolában, hogy a gyermek övtáskát visel, amelybe belekerül a hipós készlet és a telefon is, így az iskolában – osztályteremben, udvari szünetben is – nála van a készülék, testnevelésórán pedig az övtáskát egy központi, biztonságos helyre helyezik. Óvodákban jellemzőbb, hogy az óvónénik, dadusok vigyáznak a gyermek hipós csomagjára, mobiltelefonjára.
A Szurikáta Alapítvány weboldaláról letölthető az intézményvezetők számára összeállított, a mobiltelefon használatáról szóló tájékoztató anyag, illetve egy kérelemminta, amivel a szülők megkereshetik az intézményvezetőket.
Kocsisné Gál Csillaa Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért vezetője
Szurikáta Alapítvány
www.szurikataalapitvany.hu
Számlaszám: 11710088-20002963
Adományoddal a diabétesszel élő gyermekek mindennapjait segítjük!
Adószám: 18524710-1-13