Feltöltés dátuma: 2024.10.16.

Átúszni a Balatont cukorbetegen? Persze!

Illusztráció

Évek óta foglalkoztat a gondolat, hogy részt vennék a Balaton-átúszáson, de a cukorbetegség mindig visszatartott. Honnan tudom úszás közben, hogy milyen a vércukrom? Ha szükségem van frissítésre, hogyan oldom meg? Mi van, ha elfáradok? Mi van, ha leesik a cukrom a Balaton közepén?

Mindig nagyon gyorsan elvetettem a gondolatot. Aztán találkoztam a Sportos Cuk­rosokkal, akik közül már többen átúszták a Balatont és úgy beszéltek róla, mintha ez a világ legtermészetesebb dolga lenne. Ha ők megoldották, akkor én is meg akarom oldani! Februárban befizettem a jelentkezési díjat extra motivációként, és elkezdtem készülni.

Pár hónappal korábban elkezdtem futni, ami kapóra jött a szükséges alapkondihoz, és elkezdtem uszodába járni. A cél az volt, hogy minél hosszabb távot tudjak leúszni egyhuzamban. Három kilométert sikerült így elérnem, de a Balaton-átúszáson a Révfülöp–Balatonboglár táv 5,2 kilométer.

Az útvonalon 50 méterenként frissítőpontként működő vitorlások biztosítják a verseny „területét”, vízzel és szőlőcukorral kínálják az arra úszókat, és fel is lehet szállni rájuk pihenni. Ahogy ezt megtudtam, nyugodtabban indultam neki az úszásnak, de még mindig ott volt a kérdés, mit csinálok, ha a Balaton közepén behipózom? Hogyan látom az értékeimet?

Beszereztem egy vízálló övtáskát, amit előtte uszodában teszteltem. Orvosom javaslatára ebben vittem magammal 3 zselét és az inzulinpumpámat, ami menet közben le volt kapcsolva rólam. Az uszodai tapasztalatok alapján azt gondoltam, hogy 2-3 frissítéssel teljesíteni tudom a távot.

Egy nagyon jó barátommal vágtunk neki, akivel egy darabig együtt úsztunk, aztán haladt mindenki a maga tempójában. 50–60 percre terveztem az első frissítést, de amikor úgy éreztem, közeleg az idő, még csak 20 percnél tartottam. Másképp telik az idő a nyílt vízen. Vettem egy nagy levegőt két hullám között, és haladtam tovább.

Végül két frissítéssel sikerült 3 óra 15 perc alatt teljesítenem a távot, amire nagyon büszke vagyok. A vércukromat inkább magasan tartottam, hogy végig tudjak úszni. A kanült a kiszálláskor cserélnem kellett, ami belerondított az egyébként is magasabban tartott vércukorba, erre jövőre már tudok készülni és pen is lesz nálam. De ez sem vette el a kedvem. Végig biztonságban éreztem magam.

K. Kriszti

Megjelent a diabetes2024/4. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!