Jó pár évtizede már az iskolapadok nem miattam kopnak, sőt, a gyerekeim is kiléptek a nagybetűs életbe, a szeptember mégis az iskolakezdés hónapja számomra is. Az első hétvégén ebéd közben nem annyira nosztalgiázva, inkább megkönnyebbülve emlegettük fiaimmal, hogy hány hosszú éven át a könyvek, füzetek bekötése volt ezen a hétvégén a program. (Nem hiányzik, fűzöm hozzá somolyogva.)
Az idei tanévkezdés különösen lázba hozott, gondolom sejtik, hogy a telefonmizéria miatt. Elfogadom – még az iskolából nemrég kiszabadult fiam is –, hogy valahogy korlátok közé kell szorítani a mobilon lógást. De a pár ezer cukorbeteg gyereknek nem játék, hanem a kezeléshez szükséges segédeszköz a telefon. Olvastam ugyan egy-két problémás esetről, de szenzort használó diabéteszes tanuló esetében egyetlen igazgató sem vonta kétségbe a telefon birtoklásának jogosságát. Ha valahol mégis gond adódik, nyugodtan forduljanak a Szurikáta Alapítványhoz – segítenek!
A szeptemberi iskolakezdést a nyári vakáció előzte meg, s ha nyár, akkor tábor. Én annak idején imádtam a 10 napos turnusokban megszervezett (és szüleimnek semmibe nem kerülő) úttörőtáborokat. Volt, hogy egy nyáron kétszer is elvégeztem az őrsvezetőképzőt, egyszer a Balatonnál, egyszer a Bakonyban. Így aztán szinte irigylem azokat a fiatalokat, akik a jó hangulatú, sok-sok barátságot termő diabtáborokról számoltak be. Cukorbeteg fiatalok esetében ez különösen fontos. Ahogy leírták, a legnagyobb élmény ezekben a táborokban az összetartozás érzése és a felismerés: „nem vagyok egyedül!” A szülők szemszögéből pedig a biztonság jelenti a fő vonzerőt.
A diabéteszes fiatalok és fiatalos diabéteszesek sportteljesítményei pedig lenyűgözőek: 24 órányi kerékpározás, Balaton-átúszás, az „apróbb” edzőtáborokban nyújtott teljesítményekről már nem is ejtünk szót – ezekről is olvashatnak a Diabetesben. Ahogy Jerry Gore 62 éves cukorbetegről is, aki évente teljesít egy-egy jótékony célú kerékpáros kihívást. Idén nyáron 2500 kilométert biciklizett.
Tudom, hogy ezt az újságot sok idős cukorbeteg olvassa, számukra ezek a dolgok már távoliak. De lehetnek példaadóak! Bár mi már nem biciklizünk körbe a Hungaroringen, de bármennyire is fáj a lábunk, elmehetünk gyalog a boltba, ha kell, kétszer is egy nap. Fel tudunk úgy kelni, hogy nem arra koncentrálunk: nehéz az élet, a cukorbetegség hatalmas teher, hanem arra, hogy igenis képesek vagyunk teljes életet élni! Természetesen a megfelelő odafigyeléssel, a szabályok betartásával – a diabos sportolók is ezt teszik.
„Ha az ember kis lépéseket tesz, mindig egy kicsit jobb lesz a helyzet. Nincs olyan életkor, amikor az ember ne tudna tenni saját magáért” – zárta az e lapban megjelenő cikkét Domboróczki Zsolt doktor úr, aki az időskor állapotáról írt tanulságos összefoglalót.
Végezetül szeretném felhívni a figyelmüket, hogy a Joslin-oklevélhez és -éremhez az igénylésüket legkésőbb 2024. november 14-ig, a Diabetes Világnapig küldjék el szerkesztőségünkbe. (Amennyiben nem kapnak visszajelzést, akkor nem kaptuk meg a jelentkezést, kérjük, érdeklődjenek telefonon!)
Az átfogó állapotfelmérés során megpróbáljuk megítélni a beteget minden jellemzőjével együtt. E cikkben a geriátria és a diabetológia szempontjából mérjük fel a beteg jellemzőit, pszichés, testi és szociális adottságait.
A mobiltelefonok és okoseszközök iskolai korlátozására vonatkozó rendelet miatt idén nagyobb izgalommal járt a tanévkezdés a diabéteszes gyermeket nevelő szülőknek. Azonban nincs ok az aggodalomra: a törvény engedélyezi cukorbetegek számára a mobiltelefon használatát, egészségügyi indokkal.
Sokféleképpen próbálták már feltárni a fizikai aktivitás élettani hatásait, s ehhez most a Semmelweis Egyetem munkatársai is hozzátették a maguk öregedés-kutatását…
Cukorbetegek elsősorban akkor fogékonyak a fertőzésekre, ha rossz az anyagcserehelyzetük. 8% feletti HbA1c-érték esetén a szervezet védekezőképessége gyengül, nem tud hatékonyan fellépni a kórokozók ellen.
Fertőzésekre hajlamosít a túlsúly miatti összefekvő bőrfelületek kialakulása, ami kedvező, nedves környezetet biztosít a kórokozók szaporodásához. A lábfejen a deformitások miatt egymásra torlódott ujjak között is bújhatnak meg kórokozók. Elsősorban bakteriális fertőzésekre hajlamosít, hogy cukorbetegek lábán gyakran hosszan fennálló, nehezen gyógyuló sebek vannak. A neuropátia miatt a láb érzéketlen, a gyulladásos tünetek mérsékeltebbek, így csak későn kerül felismerésre és kezelésre a fertőzés.
Jerry Gore 2001 óta 1-es típusú cukorbeteg, 2004 óta minden évben teljesít egy extrém kerékpáros kihívást, amivel 1-es típusú diabéteszes gyermekeket, fiatalokat támogat. Az adománygyűjtéseket az Action4Diabetes alapítvány koordinálja, aminek Jerry társalapítója. Tavaly magazinunk is beszámolt róla, hogy Jerry és társa Londonból Kijevbe kerékpároztak, hogy adományt gyűjtsenek az Ukrajnában élő, rászoruló krónikus betegeknek. 62 évesen Jerry a legidősebb 1-es típusú diabéteszes, aki ilyen extrém, 2500 km hosszú kerékpártúrát teljesített.
Amikor az én esetemben a cukorbetegség igazolódott, az első pillanatokban hihetetlennek tűnt, hogy diabetológiával foglalkozó szülők mellett a gyermek 1-es típusú cukorbeteg legyen, ami ritka betegségnek számít. Ez nagy fordulatot jelentett az életemben, a hétköznapok nehézségei mellett elkezdtem a témával elméleti szempontból is foglalkozni, az egyetemen is ez irányban tanultam tovább. Már csak egy kis ötletelés és persze rengeteg erőfeszítés kellett ahhoz, hogy létrehozzunk Szegeden egy csoportot, amelynek fő célja a cukorbeteg sorstársak komplex segítése, támogatása.
A diabétesz gondozásában különösen fontos, hogy az orvos és a cukorbeteg partneri kapcsolatban működjenek együtt. Ez pedig egyenrangúságot feltételez. Nem szaktudásban, hanem stílusban, egymásra figyelésben. Vannak csodálatos orvosok, akik – még az időhiány ellenére is – valóban figyelnek a pácienseikre, ismerik nemcsak az egész embert, de gyakran még a diabéteszes családját is. Őket szeretnénk bemutatni. Tudjuk, hogy szeretett doktoraikról szívesen mesélnek. Azt kérjük olvasóinktól, hogy mutassák be kezelőorvosukat, illetve azt, hogyan alakult ki az a szoros kapcsolat, ami méltóvá teszi őt a bemutatásra. De elmesélhetnek egy kedves történetet, vagy bármit megírhatnak a diabetes@tudomany-kiado.hu címre, ami a jó, biztonságot nyújtó orvos-beteg kapcsolatról szól.
Az 56 magyar induló 55 első, 46 második és 28 harmadik helyet szerzett a 25 ország részvételével, 10 sportágban megrendezett lisszaboni kontinensviadalon.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!