Új okos segítség a diabéteszeseknek
Közel 24 év telt el azóta, hogy diagnosztizálták nálam az 1-es típusú diabéteszt. Ezzel a ténnyel egy időben kezdtem a második évfolyamot a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán. Úgy indult a diabéteszes történetem, hogy kaptam a kezembe két szép szürke tollat, hosszú, illetve rövid hatású humán inzulinnal töltött patronokkal. Fogalmam nem volt róla, hogy ezek a készítmények milyen ritmusban, időbeli eltolással fejtik ki hatásukat. Annyit tudtam, hogy naponta legalább ötször kell étkezni és legalább négyszer kell használni az ujjbegyes vércukormérő eszközt.
A mozgás létkérdés számomra
A diabéteszesként töltött egyetemista évek alatt tudatosult bennem, hogy a mozgás, a folyamatos fizikai aktivitás létkérdés számomra. Mozgás nélkül rendkívül kis szénhidrát-mennyiségeket fogyasztottam, figyelve a HbA1c-érték 6% környékén tartására. Ezért is döntöttem úgy, hogy az egyetem elvégzése után határozott fordulattal a díszkertek építésével és ápolásával foglalkozó családi vállalkozást erősítve, illetve azt újabb irányba segítve a jogászként vízionált ülőmunkát aktív fizikai munkára váltom.
Jó volt, hogy nagyobb mennyiségű szénhidrátot lehetett bevinni, a mennyiségre figyelve mindennapi ételeket tudtam fogyasztani, a hiba ott volt, hogy mindez humán inzulinnal és ujjbegyes vércukormérővel történt. Sok hipoglikémiás történet járult mindehhez. Ezek az események nagyban megterhelték a saját szervezetemen kívül a környezetemben élőket is, a családtagokat, barátokat, munkatársakat.
Elégedett szenzorhasználó
Elég hosszú ideig tartott, amíg az első okos segítséget megkaptam, a folyamatos vércukormérő szenzort. Mellé az új diabetológus szakorvost, barátot, aki azonnal lecserélte a humán inzulinokat analóg készítményekre, s ezek segítségével komoly életminőségjavulás következett be. Nyugodtabbak lettek a családtagjaim mindennapjai is, hiszen ezekkel az eszközökkel teljesen eltűntek a kellemetlen, váratlan hipoglikémiás események.
Mint lelkes és elégedett szenzorhasználó, volt szerencsém egy másik barát segítségével kipróbálni a folyamatosan fejlődő szenzorok mellett az inzulinadagoló okostollat, az InPen™-t. Ez az eszköz pontosan úgy néz ki, mint egy szokásos patronos pen, viszont egy telefonos alkalmazás segítségével Bluetoothon keresztül folyamatosan kommunikál a vércukrot ötpercenként mérő Simplera™ szenzorral. Az applikáció aktiválása néhány mozdulat, ennek legfontosabb mozzanata, hogy a szakorvos segítségével be kell állítanunk az inzulinérzékenységünket, azaz, hogy egy egység gyors hatású inzulin hozzávetőlegesen hány mmol/l értékkel csökkenti a vércukrunkat. Az eszközben csak gyors hatású inzulin van. A bázis beadásának időpontját be kell állítani az applikációban, ezután a beadásra minden nap figyelmezteti a felhasználót.
Dóziskalkulátor
A másik fontos lépés az étkezési adatok rögzítése. Van lehetőség a kis étkezés, reggeli, ebéd, vacsora adatait beállítani. Aktiváláskor mi állítjuk be, hogy eddig az egyes étkezésekhez mennyi minimum, illetve maximum mennyiségű gyors hatású inzulint szoktunk beadni. Majd ehhez képest beállítjuk, hogy az alkalmazás az adott étkezés során bevitt szénhidrátmennyiséget grammban számolva, vagy – ahogy én is használom – becsléssel, azaz kis, közepes, magas szénhidráttartalom kiválasztásával használja. Ha ezekkel megvagyunk, a használat nagyon egyszerű.
Annyi teendőnk van, hogy étkezés előtt kiválasztjuk, hogy kis étkezés, reggeli, ebéd vagy vacsora következik és hogy annak szénhidrátmennyisége kicsi, közepes vagy magas. Ezt követően a dóziskalkulátor kiszámolja a beadandó inzulin mennyiségét 0,5 egység pontosággal és rögzíti az adatot. Nekünk a kiszámolt inzulinmennyiséget be kell bökni, amennyiben ez elmaradna, az alkalmazás figyelmeztet a kimaradt bólusra.
Nagy segítség, hogy az alkalmazás kijelzi az úgynevezett aktív inzulin mennyiségét, ezzel elejét véve az inzulinhalmozásnak. Az alkalmazásban beállított célvércukorértékhez képest számolja a beadandó mennyiségeket, jelzi, ha korrekciós lépésre van szükség, kiírva annak pontos mértékét.
Egyszerűbbé teszi az életet
Azt gondolom, hogy az InPen™ nagy segítséget tud nyújtani a diabétesz kezdeti szakaszában, kortól függetlenül, mindenkinek. Gondolok itt a tizenéves kezdőkre, akik biztonsággal adagolhatják az inzulint, el tudják kerülni a súlyos hipót és az extrémmagas vércukorértékeket. Saját tapasztalatom szerint a gyakorló diabéteszeseknek is könnyebbé, egyszerűbbé tudja tenni az életet, és persze a kezelőorvos számára is egyszerűbb, egyértelműbb az inzulinterápia követése, felügyelete, felhasználva az applikáció által rögzített adatokat.
A Medtronic azon törekvése, hogy az emberek életminősége a folyamatos inzulinkezelés mellett javuljon, a szenzor és az okostoll használatával teljesül.
Dr. Biczó Balázs