Nagyon tetszett Békefi Dezső doktor – aki egész életét a gyermekgyógyászatnak, azon belül is a gyermekdiabetológiának szentelte – megfogalmazása. Amíg nem volt otthoni vércukormérő, hogy működött az életünk? Meghallgattuk a rádióban, hány óra van. Felírtuk egy papírra, és a következő három hónapban, ha tudni akartuk, hány óra van, megnéztük a papírt.
Bizony, a laboratóriumban háromhavonta végzett vércukormérés épp ennyit ért. Azért jutott eszembe ez a jó poén, mert e lapszámunk vezető szakmai anyaga a vércukormérés történetéről szól. Sokan vannak olvasóink között, akik minden lépést átéltek az említett laboratóriumi eseti ellenőrzéstől a mai szenzoros világig.
Békefi doktor a Diabetes Juniorba írt cikkében fogalmazta meg a fenti gondolatot. El kell mesélnem, hogy szerkesztőségünk és kiadónk számára mozgalmas volt a tavasz. Nemcsak a szokásos magazinok készültek el, de két különszámunk is megjelent. A Diabetes Junior a fiataloknak, cukorbeteg gyermeket nevelő családoknak szól, már több mint egy évtizede adjuk ki. Értelemszerűen elsősorban a gyermekeket, fiatalokat érintő, érdeklő témákról szól.
A másik különszám a terhességi diabéteszes kismamáknak íródott. Nekik különösen fontosak a hiteles információk. Nincs idejük kivárni, amíg valamikor, valakitől megkapják kérdéseikre a választ, minden hét, minden nap számít. Hiszen, ha magas az anya vércukra, az árt a babának. Szól e különszámunk a diabéteszes kismamáknak is, de nekik kevésbé. Egy cukorbeteg hölgy, ha gyermeket vállal, jó esetben nemcsak a kilenc hónap alatt, de már ezt megelőzően is tudatosan készül, megfelelő szakemberek kísérik az úton. De aki nem ismerte a cukorbetegséget, s egyik napról a másikra azzá válik, ráadásul nem csak magára, de gyermekére is figyelnie kell, bizony nagy feladattal szembesül. A diéta alapjait korábban nem ismerve, egyik napról a másikra helyesen kell – grammra! – diétáznia. Ebben nyújtunk segítséget a hölgyeknek. Két éve már megjelentettünk egy ilyen kiadványt, akkor nagy sikere volt, reméljük idén is sokakhoz – mindenkihez, akit érint – eljut.
Nyár van, hőség, víz mellé – illetve, dehogyis mellé, bele a vízbe – vágyik mindenki. Irány a strand, ahol cukorbetegként idegesítő tud lenni a lángosillat, a csábító jeges fagyi. Nem kell lemondani mindenről, csak okosan, felelősen kell választani. Ehhez Zalai Noémi dietetikus, a CEOSZ szakértőjének cikke nyújt segítséget.
S ha már finomságok: a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége receptpályázatának témája idén az egészséges nassolnivaló. Még mindig várják, várjuk a receptjeiket!
Természetesen beszámolunk az ismét sikeresen zajlott Botra fel! programról. Húsz településen gyűltek össze a diabéteszesek, hogy megtanulják a nordic walking technikát és megtapasztalják, ez a séta milyen jó hatással van a vércukrukra. Az különösen nagy öröm, hogy sok helyen nemcsak cukorbetegek sétáltak – néhol az esőtől sem megriadva –, hanem sok egészséges, de legalábbis (még) nem cukorbeteg érdeklődő is csatlakozott a helyi közösséghez. A másik öröm, hogy vannak olyan települések, ahol nemcsak évente egyszer gyalogolnak sorstársaink, hanem havonta, sőt van, ahol hetente megismétlik a közös sétát.
Az inzulin felfedezése, 1921 óta a diabetológiában három területen is nagyívű fejlődésnek lehettünk tanúi: az inzulinok evolúciója (fejlesztésük a mai napig nem ért véget); az inzulinbeadás eszközeinek fejlődése (fecskendők, penek, pumpák); a vércukor- és szöveti glükózmérés. Ebben a cikkben a hazai fejlesztésű, gyártású vércukorönellenőrző készülékek fejlődését szeretném áttekinteni, amelynek belgyógyász-diabetológusként magam is szemtanúja lehettem.
Közel 24 év telt el azóta, hogy diagnosztizálták nálam az 1-es típusú diabéteszt. Ezzel a ténnyel egy időben kezdtem a második évfolyamot a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán…
A cukorbetegek körében több mint négyszer, a túlsúlyosoknál pedig mintegy 30 százalékkal gyakoribb az onkológiai betegségek kialakulásának kockázata – hangzott el a Magyar Diabetes Társaság május végén tartott XXXII. kongresszusán, Budapesten, ahol többek között az elhízás témakörét és a megelőzési lehetőségeket járták körül a szakemberek.
Ideje hozzászoknunk az időjárás extrém változásaihoz. Számíthatunk arra, hogy nyáron is próbára tesznek majd az erős hőhullámok, meg az azokat megszakító, hirtelen lehűlést hozó viharos légáramlatok. E szélsőséges változások egészségügyi hatásait jó ideje kutatják a Semmelweis Egyetemen is.
A cukorbetegség és az ahhoz kapcsolódó diéta nem megy szabadságra, akkor is be kell tartanunk az étkezési ritmusunkat, illetve a diétánk alapelveit, ha házon kívül étkezünk. Ez nagy odafigyelést, tudatosságot igényel.
A Magyar Diabetes Társaság kongresszusán számos szakmai elismerést adtak át. A Pro Aegrotis díj a diabéteszgondozás terén végzett kiemelkedő munkát értékeli. Idén prof. dr. Gerő László is megkapta a díjat.
Alapítványunk vezetőivel és az önkénteseinkkel minden nyarat nagyon várunk, hiszen július első két hetében beköltözünk a MentaBOLYGÓ-ra, azaz az 5–10 éves diabos gyerekeknek és testvéreiknek szóló napközis élmény- és edukációs táborunkba…
Szokás szerint a Civil Fórumon adtuk át a bostoni székhelyű Joslin Diabetes Center elismeréseit az 50, illetve 25 éve inzulinos cukorbetegként élőknek. Érmet és oklevelet vehetett át Huber Jánosné.
2024-ben már hatodik alkalommal startolt el a Botra fel!, a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége kezdeményezése. Május 25-én az ország 20 pontján vehettek részt az érdeklődők közös nordic walking sétákon. Ingyenes egészségügyi vizsgálatok, többek között vércukor- és vérnyomásmérés segített rámutatni az aktív életmód fontosságára.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!