A St. Vincent-i nyilatkozat céljai
1990-ben az észak-olaszországi St. Vincentben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Nemzetközi Diabetes Társaság (IDF) közös kongresszust tartott Diabetes mellitus Európában: valamennyi korosztály és valamennyi ország problémája címmel. Ebben általános célként megfogalmazták: Tartós egészségjavulás és olyan élet elérése, amely minőségében és tartalmában megközelíti a normális élettel szemben támasztott elvárásokat. A diabétesz és szövődményeinek megelőzése és gyógyítása intenzív kutatómunkával.
A Civil Fórumon, lapunk 35-dik születésnapján a kerekasztal résztvevőit megkérdeztük, hogyan látják, elértük ezt a célt, messze vagyunk tőle, vagy jó úton haladunk feléje?
- Dr. Bakó Barnabás, lapunk szakmai lektora: Jó úton haladunk.
- Venesz László, a győri egyesület elnöke: Haladunk.
- Kocsisné Gál Csilla, a Szurikáta Alapítvány vezetője: Muszáj haladni. Gyerekek esetében ez egyszerűen nem kérdés, nincs alternatíva.
- Muskát Erika, a Sportos Cukorbetegek Egyesületének elnöke: Igen, nagyon jó úton haladunk előre, de még nagyon sok a tennivaló, az biztos.
- Jakabné Jakab Katalin, az egri egyesület vezetője: Jó úton haladunk.
- Füzesi Brigitta, a CEOSZ elnöke: Gyorsabban is haladhatnánk.
- Dr. Vándorfi Győző, a Diabetes szerkesztőbizottságának elnöke: Nagyon sok mindent elértünk. Ugyan nem mindenkinek teljes az élete, de abból is látszik a haladás, hogy sokkal tovább élünk. Azt is majdnem elértük, hogy a diabéteszes hölgyek az egészséges nőkkel azonos eséllyel vállalhatnak gyermeket. Ezen a téren maximális eredmény talán sosem lesz. Egy dolgot azonban nem értünk el. A nyilatkozatban szerepel, hogy tíz éven belül csökkentsük felére az amputációk számát! Hát, ez nem sikerült.
HV