Feltöltés dátuma: 2024.03.27.

Támogatónk, a 77 Elektronika

Szívügyünk a diabétesz, a vércukormérés

A Diabetes magazinnal csaknem egykorú (alig három évvel idősebb) 77 Elektronika Kft.-ről sokszor írtunk már lapunkban. Olvasóink is jól ismerik a céget, hiszen a cukorbetegek közösségi életének rendszeres, nagyvonalú támogatója a családi vállalkozás. Lapunkban is rendszeresen jelennek meg hirdetései, szponzorált cikkei. Érthető hát, hogy a Diabetes 35. születésnapja alkalmából ismét beszélgettünk Zettwitz Sándorral, a 77 Elektronika tulajdonosával, vezetőjével.

Illusztráció

Folyamatos innováció

Örömmel hallottam ismét – amit tudtam –, hogy szereti a Diabetest. Rendszeres olvasójaként a közérthetőségét értékeli, azt, hogy az egyszerű emberek nyelvén íródik.

– Mérnök vagyok, nem orvos, de a lapban megjelent írásokat mindig értem.

Rákérdeztem arra is, mit nem szeret benne, s megkönnyebbülésemre azt válaszolta, ilyet nem tud mondani. Jól indult tehát a beszélgetésünk. Feltehettem a cégre vonatkozó kérdést.

Röviden hogyan tudná összefoglalni a 77 Elektronika küldetését, sikerének titkát?

– A kezdetektől az innováció volt cégünk „bibliája”. Az árbevétel 6–7 százalékát mindig fejlesztésekre fordítjuk, 700 alkalmazottunk közül 120 fejlesztéssel foglalkozó szakember. A titok pedig: nem állunk meg egy percre sem.

A pár fővel induló családi vállalkozás nagyvállalattá, sőt cégcsoporttá nőtte ki magát az elmúlt évtizedekben, forgalmának 83 százaléka exportból származik. Bár mi, cukorbetegek úgy hihetjük, a vércukormérők gyártása a fő profilja, de nem így van.

– Fő exportcikkünk a vizeletmérő családunk, amellyel 100 országban vagyunk jelen. A vércukormérők piacát elárasztották az olcsó keleti műszerek, velük nem lehet versenyezni.

Sokan nem is tudnak róla

Természetesen nem hanyagolják a vércukormérőket sem, a Dcont-termékek változatlanul kedveltek a magyar diabéteszesek körében.

– Szívügyünk a vércukormérés, a diabétesz. Úgy is fogalmazhatnék, ma már masszívabb háttérrel tudunk a Dcontokkal foglalkozni. Ezek a mérők már nem olyanok, mint kezdetben. Tudnak vércukrot mérni, de nagyon sok mást is tudnak. Több mint 10 éve kezdtünk el foglalkozni a telemedicinával, mára érett meg ez a fejlesztésünk. Az adatokat a mi gépeinkből ma már az EESZT-be is fel lehet tölteni.

Ön nagyon sok diabéteszest ismer. Milyen betegek a cukorbetegek?

– A cukorbetegségnek nincsenek egzakt formái. Lehet úgy is élni, hogy az érintett nem tudja, hogy diabéteszes. Ráadásul – gondolom, nem mondok újat – sokan vannak, akik bár tudják, hogy diabéteszesek, nem törőnek vele. Természetesen a 2-es típusúakról beszélek. De aki törődik önmagával, az komolyan veszi a betegséget, a szabályokat. A Diabetes magazint ezért is tartom fontosnak: rendkívül széles körben, érthető módon ad tájékoztatást a cukorbetegségről. Ráadásul nemcsak a betegeknek hasznos, de segítségével felismerhető a még rejtőzködő diabétesz is.

6 éve mintegy 70 ezer emberrel felmérést készítettünk. Olyanok, akik azt mondták, hogy nem cukorbetegek, kitöltötték a Findrisk kérdőívet. Körülbelül 7 százalékukat kiszűrtük, sőt volt, akinél 22-es vércukrot mértünk. Egy alkalommal meghívtak bennünket a parlamentbe, minden képviselőnek megmértük a cukrát, köztük is találtunk 18-as cukorral élőt.

Legkorszerűbb eszközöket

A 77 Elektronika sok cukorbeteg-közösséget támogat.

– Nagyon fontosnak tartjuk a közösségeket: van egy hely, ahol elmondhatják a problémáikat, segítik egymást. A CEOSZ pedig az utóbbi években egyre jobban összefogja ezeket a szervezeteket. A cégünk azért jöhetett létre, mert létezik a diabétesz. Hiába lettünk nagyvállalat, a mai napig erőnkhöz mérten segítünk a cukorbetegeknek. Nem csak anyagiakkal, hanem például azzal is, ahogy a vevőszolgálatunk foglalkozik a hozzánk fordulókkal.

A szülinap alkalmából szerkesztőségünk sem elsősorban a múltra gondol, inkább a jövőt tervezzük. A 77 Elektronikának milyen tervei vannak?

– Most csak a diabéteszről beszélnék: igyekszünk változatlanul a legkorszerűbb eszközöket adni a cukorbetegek kezébe. A jövőt a folyamatos vércukormérés jelenti. Meggyőződésem, hogy a jelen fiataljai pár év múlva már valamennyien ilyen eszközt fognak használni.

HV

Illusztráció

Megjelent a diabetes2024/1. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!