Feltöltés dátuma: 2023.10.03.

Kérdések és válaszok

Gesztációs diabétesz

A lassan 35 éves Diabetes magazin különszámaként tavaly megjelentettünk egy, a terhességi diabéteszről és a diabéteszesek terhességéről szóló, úgynevezett gesztációs kiadványt. A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége pedig egy fórumot működtet, ahol a kismamák szakértőknek tehetik fel kérdéseiket.
Ezek közül a kérdések közül választottunk ki néhányat – természetesen a válaszokkal együtt –, hogy ezzel is segítsük a babát váró diabéteszeseket, illetve a várandósságuk során gesztációs diabétesszel diagnosztizált fiatalasszonyokat. A válaszokat a CEOSZ szakértői adták meg.

Sajnos nem sok információt találok róla az interneten: vajúdás közben mit szabad ennünk?

Az evést és ivást sokáig tiltották vajúdás alatt császármetszés szükségessége, altatás miatt. Manapság a legtöbb helyen e tekintetben sokkal rugalmasabbak és belátták azt, hogy igenis a vajúdás energiaigényes folyamat, így engedélyezik az ivást, étkezést. Mindenképpen egyeztessen az orvosával és a szülésznőjével!

Ásványvízzel ugyan energiát nem tud bevinni a szervezetébe, de a folyadék és az elektrolitok (ionok) pótlására tökéletes.

Terhességi cukorbetegség esetén is a könnyen emészthető ételek fogyasztása javasolt (ha engedélyezett), ilyen lehet a cukormentes keksz, a gyümölcs vagy gyümölcslé (100 százalékos almalé, narancslé), esetleg valamilyen könnyebb leves. A 100 százalékos, hozzáadott cukrot nem tartalmazó gyümölcslevek deciliterenként 10 gramm szénhidrátot tartalmaznak, ezek gyorsan felszívódnak, hipoglikémia elhárítására is alkalmasak.

A vajúdás hossza, körülményei, az orvosi, szülésznői utasítások, az esetleges hányinger alakítani fogják, hogy a felsoroltakból mi kerülhet elfogyasztásra, de mindenképp érdemes készülni!

dr. Hevesi Judit és ZoBoky Barbara

24 hetes kismama vagyok. A terhesség 18. hetében, mivel mindig kiszáradt, kirepedezett az ajkam, itthon végeztem cukormérést, az érték 7 feletti volt.

Másnap dietetikus segítségét kértem, és elkezdtem a 180 grammos diétát. Az értékeim azóta jók, háromszor fordult elő, hogy 7 feletti értéket mértem. Elmentem a 24. heti vérvételre, ahol cukorterhelést nem kért az orvosom, mivel hetek óta diétázom. A vizeletemben találtak cukrot, az értéke 14 mmol/l lett.

Ön szerint ez mitől lehet, veszélyezteti a babát a vizeletben lévő cukor?

A panaszokat, tüneteket okozó magas vércukorérték nem hangzik jól, az akár már gesztációs cukorbetegség fennálltára is utalhat. Több szempontból is szükséges lenne annak tisztázása, hogy fennáll-e önnél valamilyen szénhidrátanyagcsere-zavar, és ha igen, azt pontosan definiálni is kellene.

Mindenképpen laborvizsgálatot kell végezni, mégpedig éhgyomri vércukorértékre lenne szükség. Ha ez az érték 7 mmol/l felett van, akkor már nincs szükség terheléses vizsgálatra, hiszen az már cukorbetegség. Ha ez az érték 7 mmol/l alatti, a szakma szabályai szerint terheléses vércukorvizsgálatot kell végezni.

Az ujjbegyből mért vércukorérték nem helyettesítheti a vénás vérvételt.

Ha diétára lenne szüksége, akkor azt terhességi cukorbetegség kezelésében jártas dietetikussal kell egyeztetnie, ugyanis a napi 180 g szénhidrát soknak tűnik, és annak napi 5–6 felé osztása, illetve a gyors és lassú felszívódású szénhidrát fogyasztása is fontos!

Kérem, hogy keresse fel a kezelőorvosát, aki el fogja rendelni a fenti vizsgálatokat, amelyeket minden olyan terhes kismamánál el kell végezni, akinél korábban cukorbetegség fennállta nem volt ismert.

dr. Hevesi Judit

Inzulinrezisztencia előzmény miatt előrehozottan történt a cukorterhelésem, és megállapították a GDM-et. Várandósságom első napjától diétázom és mérem a cukorértékeimet főétkezések előtt és után. A diéta dietetikus segítsége, felügyelete mellett történik. Az otthoni mérések mellett laborban is ellenőrzik a saját reggeli elfogyasztása mellett a vércukrot és inzulinszintet 0 és 60 percnél. Egyelőre még nem kellett inzulint adagolni. Az ujjbegyes és a vénás vérvétel között azonban 0,5 érték eltérés van, aminek eredményeképp előfordul, hogy 7 feletti értéket is mérek. Ez alapján viszont valójában az nem 7 feletti (ha számolok a 0,5 felülméréssel). Az inzulinterápia megkezdése előtt ezt figyelembe veszik (figyelembe kell venni?), vagy az ujjbegyes mérés eredményére támaszkodva kezdik el? Mennyire káros, ha nem veszik figyelembe a vércukormérő felülmérését és jó (étkezés után 7,0 alatti) vércukorértékre kérik az inzulin adagolását? Milyen következményei lehetnek? Most léptem a terhesség 29. hetébe. (Keton és cukor nincs a vizeletben, a méhlepény megfelelő, a baba is korának megfelelő méretekkel rendelkezik.)

Az önellenőrző készülékek által mért vércukorértékek pontossága nem éri el a laboratóriumi mérés pontosságát. 2013-ban egy új nemzetközi szabvány szigorította a vércukormérők pontosságára vonatkozó előírást. Jelenleg hazánkban csak olyan vércukormérő készüléket lehet forgalmazni, melynek hibahatára ±15 százalék alatt van (a modernebb készülékek még pontosabbak, a hibahatár ±10 százalék alatti). Az ön vércukormérő készüléke pontosnak tartható, ha csak +0,5 mmol/l volt a különbség a laboratóriumban vénás vérből mért értékhez képest, mivel az eltérés a 10 százalékos hibahatáron belül van.

Az inzulinterápia bevezetését a vénás vércukorérték alapján határozzuk meg. Ezért történik időnként laboratóriumi körülmények közötti vércukor-meghatározás mind éhgyomorra, mind étkezés után. Emellett egyéb paramétereket is figyelembe kell venni, illetve a diéta módosítása is megelőzi az inzulinterápiát. Felesleges inzulinterápiára nem kerülhet sor! Egyébként a dózist mindig kis adagokkal indítjuk, ami mellett nem alakulhat ki panaszokat, tüneteket okozó alacsony vércukorszint.

dr. Hevesi Judit

Éhgyomri vércukorértékem 6,3 lett, kell-e aggódnom miatta?

A 6,3 mmol/l éhgyomri vércukorérték már magas. Terhességben 5,6 mmol/l a határ, nem terhességben 6,0 mmol/l. Ez alapján önnél fennáll szénhidrátanyagcsere-zavar. A terheléses vércukorvizsgálatot meg kell csinálni abból a célból, hogy pontosan definiálni lehessen az anyagcserezavart (lehet, hogy már definitív cukorbetegség áll fenn).

dr. Hevesi Judit

Milyen édesítőszer használata biztonságos? Elég sokat sütök, zabpehelyből vagy teljes kiőrlésű lisztből.

Várandósság alatt a szacharin és a ciklamát tartozik a kerülendő édesítőszerek közé. A kismamák leggyakrabban sztívia és eritrit keveréket használnak (kapható boltban készen, nem a betegek szokták házilag kevergetni), amelyek kevés utóízzel rendelkeznek, sütésre, főzésre alkalmasak, mivel nem hőérzékenyek.

ZoBoky Barbara

Miért lehet magas a tiglicerid- és a koleszterinszintem? 31 hetes terhes vagyok.

Terhesség alatt változik a hormonháztartás, az anyagcsere. Ennek következtében a második trimeszterben emelkedik a triglicerid- és a koleszterinszint is. Kulcsfontosságú ebben az is, hogy a terhesség alatt fokozódik az inzulinrezisztencia. A triglicerid szintje a harmadik hónapra akár a terhesség előtti érték 2–3-szorosa is lehet. A koleszterinszint a maxiumumát a harmadik trimeszterben éri el, majd a szülés előtti hetekben csökken. Mindezekhez hozzájárul a magzat anyagcseréje is, aki a növekedéshez, fejlődéshez maga is számos hormont, növekedési faktort termel. Terhességben nem igényel kezelést a magasabb triglicerid- és koleszterinszint. Baj akkor van, ha terhesség nélkül vannak magasabb értékek.

dr. Hevesi Judit

30 hetes kismama vagyok, cukorterheléses vizsgálaton a glükóz megivása utáni 7,9-es eredménnyel küldtek a diabetológiára. Minden mérésem tökéletes, kivéve a reggeli 1 órás. Az nem akar 7 alá menni, de nem is drasztikusan magas, maximum 7,6. Kaptam HumulinR inzulint, először 4 egységet, amit reggeli előtt kell beadnom, és a diabetológus javaslatára beadás után 20 perccel kell reggeliznem. Sajnos, így sem ment 7 alá, kivéve, amikor nem készült el a reggelim, és 30 perc múlva ettem. Most megemelték 6 egységre az inzulint, de így is 7,5, 7,2 körül mérek. A kérdésem: nem gond, ha az inzulin beadása után 20 perc helyett 30 perc múlva kezdek reggelizni?

Inzulinkezelés mellett is 7,0 mmol/l alatti érték elérése a cél étkezés után 60 perccel. Ha reggelire az előírt, csak lassú felszívódású, 20–30 g közötti szénhidrátot elfogyasztva is 7,0 mmol/l feletti értékei vannak, akkor emelni kell az inzulin dózisát. Az inzulin beadása után maximum 30 percet lehet várni a reggelivel, többet nem szabad.

dr. Hevesi Judit

Inzulinrezisztenciával diagnosztizált vagyok, így lettem kismama. A családban van cukorbetegség, magas vérnyomás, illetve férjem papája daganatos betegségben hunyt el. Ilyen esetben a kombinált teszten kívül ajánlana mást a 12. heti genetikai vizsgálatnál?

Diabetológiai szempontból genetika vizsgálat elvégzése – hacsak nem a rendkívül ritkán előforduló genetikai cukorbetegségek valamelyikéről van szó – nem indokolt. Azt, hogy önnek korábban (24–26. hét helyett 16–18. hét) kell-e vércukorterheléses vizsgálatot végezni, a nőgyógyásza el fogja dönteni az egyéni és családi kórelőzménye, terhesség előtti testsúlya, életkora alapján.

dr. Hevesi Judit

Megjelent a diabetes2023/4. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!