Újból megmozdult az ország
Botra fel!
Együtt
Több mint három évtizede, 34 éve jelenik meg kéthavonta a Diabetes magazin, az ország legidősebb és legkitartóbb diabéteszeseket edukáló kiadványa. Veszprémben kezdődött a lap története, Vándorfi Győző doktor álma volt, hogy páciensei ne csak a szakrendelésen kapjanak betegségükkel kapcsolatos tudásanyagot. 1989-et írtunk akkor, más volt a világ a diabetológia területén is. Ma az a gond, hogy a sok információból ki tudják-e választani a cukorbetegek a hiteles tudásanyagot, régen minden tudásmorzsáért meg kellett küzdeniük.
Az ország első edukációs újságjaként vállaltuk a feladatot, ételreceptekkel, mintaétrenddel, közérthető nyelven írt orvos-szakmai írásokkal. Ma is teljesítjük akkor vállalt feladatunkat, s bár periodikánk nem versenyképes az internet „percre készségével”, az olvasóinktól kapott elismerést, a „leghitelesebb betegtájékoztató” címet büszkén viseljük.
Ennek hátterében az is megtalálható, hogy egy írást minimum négy munkatársunk átolvas, mielőtt bekerül a lapba, ezért kevés a szedési hiba, a zavaros mondat. De a legfontosabb: kezdetektől remek diabetológusokat tudhatunk magunk mögött, akik segítik munkánkat. Illetve több ez egyszerű segítségnél. Társaink a lap készítésében ugyanúgy, ahogy társai a diabéteszeseknek a mindennapok során.
Kevés olyan betegség van, ahol orvos és páciense, beteg és kezelőorvosa egyenrangú félként tud úrrá lenni az állapoton. A cukorbetegség ilyen. Nem véletlen, hogy szívesebben nevezzük diabétesznek (a fiatalok diabnak), mert inkább tartjuk állapotnak, mint betegségnek. (A cukorbaj kifejezést sosem használtuk!) Lang Gusztáv, a MACOSZ ’90-es évekbeli elnöke feltételhez kötött egészségnek nevezte a jól beállított diabéteszesek állapotát. Ám, hogy ezek a feltételek teljesedjenek – kemény munkára van szükség, diabéteszes és diabetológus szoros együttműködésére. (Ha diabetológust írok, a vele együttműködő kollégáit is értem, a szakasszisztenseket, dietetikusokat, edukátorokat.)
Mára mind a szakorvosok, mind a betegek közössége is „szentesítette” ezt az együttműködést. A Magyar Diabetes Társaság partnerként tekint a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetségére, a CEOSZ bizton támaszkodhat az MDT erejére, tagjainak segítőkészségére.
Miért erről írok e lap köszöntő cikkében? Mert az együttműködés új lépcsőfokra érkezett. Ezt a számunkat, a diabéteszeseknek íródott Diabetes magazin 2023/3-as számát a Magyar Diabetes Társaság tagjai is megkapják. Ha a cukorbeteg olvasóink a neten rákeresnek az MDT honlapjára, azonnal láthatják, hogy az nemcsak a diabetológusoknak, hanem pácienseiknek is szól. Ha ezt a lehetőséget kiválasztják, cukorbetegszervezetek honlapjaira léphetnek tovább, köztük lapunk internetes változatára is. Ez az oldal a közeljövőben fejlődni fog, egyre több információt találhatnak majd a diabéteszesek orvosaik honlapján is.
A cukorbetegközösségek jelmondata: együtt erősebbek vagyunk! Igaz ez tágabban is: együtt – diabéteszesek és kezelőorvosaik – nemcsak erősebbek, de eredményesebbek is vagyunk.
Herth Viktória főszerkesztő