Kard Sándorné Éva
Gasztroblogger a Receptsarokban
Akik a Diabetes Receptsarok rovatát és különszámait rendszeresen forgatják, s benne nem csak a finom ételeket, hanem azok szerzőit is figyelik, ismerhetik Kard Sándorné Éva nevét. E számunkban megismerhetik a receptek hátterét is.
– Évekkel ezelőtt, már nem is tudom hol, találkoztam a felhívással, hogy diétás recepteket várnak. Csatlakoztam a Diabetes Facebook-csoportjához és küldtem pár receptet. Megjelentek. Küldtem újra és újra, míg egyszer levelet kaptam, hogy kifejezetten kérik a receptjeimet.
Így lett Kard Sándorné Éva a Receptsarok rovat rendszeres szerzője. Pedig!
Elkezdett szigorúan diétázni
– Semmi bajom nem volt a cukrommal, csak 2020-ban lettem cukorbeteg. Bár nagymamám, nagynéném diabéteszes volt, mégis meglepődtem. Állandó fáradtsággal, levertséggel, erős izzadással kínlódtam, mégis csak akkor derült ki, hogy 15-ös a cukrom, amikor COVID-oltásra mentem a háziorvoshoz. Teljesen magam alá kerültem. Az orvos megijesztett, mert azt mondta, inzulin lesz a vége. – Biztos, hogy nem! – válaszoltam, nem fogom szurkálni magam! Elkezdtem szigorúan diétázni.
Egy hét múlva reményekkel telve ment vissza az orvoshoz, de a cukra semmit nem változott. Két hónap kellett, mire a megfelelő táplálkozás és a gyógyszerek hatására 6 körüli értéket mutatott a mérő.
– Hetente mentem az orvoshoz, magam megnyugtatásául, hogy tényleg jól csinálom-e a teendőimet. Eleinte féltem, mit fogok enni? Majd elgondolkodtam, hogy milyen buta is vagyok. Rendszeresen jelennek meg a receptjeim a Diabetes magazinban, én meg az éhenhalástól félek. Végül jót nevettem magamon, s elkezdtem enni a saját receptjeim alapján készült ételeket.
Csokiimádó volt
Éva annakidején nem étkezett egészségesen, például sosem reggelizett, szinte csak ebédet evett rendesen, délután kis gyümölcsöt, s egy keveset vacsorára.
– Az első időben büntetés volt számomra, hogy ennyiszer kell enni. Nehéz volt kitalálni, mikor mit fogyasszak. Ezt lelkileg nehezebb volt elfogadnom, mint a cukor elhagyását. Az is zavart, hogy magamnak külön főzzek. Ma már egyre ritkábban teszem. Ha süteményt sütök, édesítővel készítem, s a férjem ugyanúgy megeszi.
Érdekes dolog, hogy bár Éva csokiimádó volt, mára elmúlt az édesség utáni sóvárgása. Néha pici étcsoki belefér, s az édesítőszeres sütemény is, bár már azt is kevésbé kívánja.
– Sikerült is mindjárt a diéta elején leadnom 15 kilót, sokkal jobban érzem magam azóta. Sok mindenre rájöttem, például a lisztek használatára. Ha a teljes kiőrlésű liszt mellé sima tönkölylisztet is teszek, észre sem lehet venni az ízváltozást.
A Gizi-receptjei blog
A 62 éves Éva Adonyban él a férjével, gyermekei már felnőttek. Munkahelyre sosem járt, a háztartás, a gyereknevelés töltötte ki az életét, valamint a sütés, főzés. Mindig szerette a konyhai alkotómunkát. 13 éve blogot is vezet, Gizi-receptjei néven. Eleinte csak azért töltötte fel az ételleírásokat, hogy a maga számára megmaradjanak, rajta kívül ötvenen nézték, majd ötszázan, ma 179 országból vannak a blognak látogatói, 17 000 hozzászólás sorakozik az oldalon. Eleinte gyorsan készült fotók illusztrálták a recepteket, ma már a képeket is műgonddal készíti Éva. 2600 receptje található az internet különböző felületein.
Évaként azért Gizi-receptjei a blog neve, mert titokban akarta tartani kilétét. Egy pályázaton a csokitortájával aranykanalat nyert, akkor fotó is megjelent róla, ekkor derült fény arra, kis is a „Gizi”.
– Ma már csak diétás recepteket teszek közzé. A blogom régi olvasói közül is sokan lettek cukorbetegek, s tudják, ha sütés, főzés közben betartják, amit leírtam, abban a minőségben készül az étel, ahogy én terveztem, s nyugodtan megehetik, nem lesz vele gond.
https://gizi-receptjei.blogspot.com
Herth Viktória