Örök társunk, a diéta
A diabétesz diagnózisa után az egyik legnagyobb nehézséget az étrendünk kialakítása, az előírt, szervezetünknek megfelelő szénhidrátdiéta betartása jelenti. A Szurikáta Alapítvány abban szeretne segíteni az új weboldalán megosztott szakmai cikkekel és receptekkel, hogy ne legyen nagy teher a diéta.
Kiegyensúlyozottan
A diabétesz diagnózisakor ezernyi információ zúdul ránk. A diabetológus szakorvostól, a nővérektől, a dietetikustól kapott információáradattal ki-ki megpróbál megbirkózni odahaza, a legjobb tudása szerint kezelni a cukorbetegséget. Az egyik első lecke 1-es típusú diabéteszesként, hogy a kezelés három alappilléren nyugszik: az inzulinterápia, a szénhidrátdiéta és a mozgás határozzák meg a jó diabéteszmenedzsmentet. Ezúttal a diétáról szeretnénk szólni, az azzal kapcsolatos tudnivalókat felidézve.
A diabéteszes étrend összetételében a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozáshoz hasonlít. Napi ötszöri étkezést jelent, ami során az egyes élelmiszercsoportokat (szénhidrát, fehérje, zsír) meghatározott arányban fogyasztjuk (a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által készített legújabb táplálkozási ajánlás, az úgynevezett Okostányér jeleníti meg ezt). A diabéteszes diétája során a szénhidrátokat kell számolni, amelyek hatással vannak a vércukorszintre, ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni az adott étel zsír- és rosttartalmát sem, amelyek lassítják a felszívódást.
Szakmai cikkek dietetikusoktól
Új weboldalunk elindulásával egyik régi adósságunkat is pótoltuk: a diabéteszkezeléssel, gyermekbetegségekkel kapcsolatos szakmai cikkek mellett immár diétával kapcsolatos cikkeket is olvashattok dietetikus szakemberektől. Kőnig Nóra cikkeiben fogalom magyarázatokkal és táblázatokkal segíti a diabétesz diétájával kapcsolatos szükséges tudás elsajátítását: milyen fajtái vannak a szénhidrátnak; mit jelent a glikémiás index; mely ételek gyors, melyek lassú felszívódásúak; ezt hogyan tudjuk befolyásolni; hogyan alakítsunk át egy-egy családi kedvenc receptet, hogy a diabéteszes étrendbe is beilleszthető legyen?
„Az 1-es típusú cukorbetegség gyakori társbetegsége a gluténérzékenység, más néven cöliákia. Előfordulása tízszer gyakoribb diabéteszeseknél, mint az átlagnépességben” – írja Tóth Annamária dietetikus, aki a gluténmentes diétával kapcsolatos ismereteket foglalja össze. Cikkeiben olvashattok a cöliákia tüneteiről, a gluténmentes nyersanyagokról, ételkombináció-ötleteket is kaphattok az egyes étkezésekhez, valamint a gluténérzékenyekre vonatkozó közétkeztetési szabályokat is összefoglalja. Ugyanő tisztázza a tej(fehérje)-allergia és a laktózintolerancia közötti különbséget, felsorolva a tiltott összetevőket, termékeket, valamint jellemezve a helyettesítő italokat, a gabonaitalokat, magitalokat.
Receptek a szurikataalapitvany.hu oldalon
A Szurikáta Alapítvány diétával kapcsolatos szakmai cikkeit és diétás receptjeit keressétek a szurikataalapitvany.hu weboldalon a Diéta menüpont alatt!
Lássuk be, ha tisztában is vagyunk az elmélettel, netán már van annyi tapasztalatunk, hogy tudjuk, melyik szénhidrát, mit okoz a szervezetünkben (ebben óriási segítséget jelent a folyamatos glükózszenzor, illetve a gyakori vércukorvizsgálat), akkor is nehézséget okoz nap mint nap változatosan biztosítani a napi ötszöri étkezést: ne mindig szendvics legyen a reggeli, egy háromfogásos ebédet is könnyű szívvel elfogyaszthassunk, bátrabban beemeljük a gyümölcsöket az étrendünkbe, változatosabban fogyasszuk a zöldségeket.
A szurikataalapitvany.hu weboldalon Gódor Panka (Diab diéta a la Panka) immár harmadik éve osztja meg hétről hétre diétás receptjeit, pontos szénhidrátszámítással. Receptjei könnyen elkészíthető fogások, köztük számtalan sütemény- és tortarecept, amellyel megédesíthetitek a mindennapjaitokat és az ünnepeket.
Kohári Éva, a Gluténmentes Íz-lik háziasszonya is közreadja weboldalunkon jó néhány gluténmentes receptjét. Bevált péksütemények, sós sütemények, desszertek és főételek közül válogathattok, amihez Éva alapanyag-beszerzési helyeket is ajánl.
Tóbiás Lilla
Szurikáta Alapítvány
szurikataalapitvany.hu
Számlaszám: 11710088-20002963
Adományoddal a diabétesszel élő gyermekek mindennapjait segítjük!
Adószám: 18524710-1-13