Gáspár Fanni könyvének külseje szolid, a címlapnak alig negyedét foglalja el egy bőröndből induló vonalrajz, fölötte a nap narancsszín korongja előtt a cím: Az Alhambrában nem jártam…
Magyar kezdeményezésre, 2006-tól minden március második csütörtöke a Vese Világnapja. Az idei világnap a vese egészségének fontosságára hívja fel a figyelmet. A kitűzött cél az edukáció és az egészségtudatosság növelése, hogy áthidalják a tartós és folyamatban lévő krónikus vesebetegséggel kapcsolatos tudásbeli hiányosságokat az egészségügyi ellátás minden szintjén.
A diabetes mellitus latin kifejezés, magyar fordítása „mézédes húgyár”, ami arra utal, hogy a korabeli orvosok erre a betegségre a vizelet nagy mennyiségét és annak édes ízét tartották jellemzőnek (laboratóriumi háttér hiányában a vizsgálók csak érzékszerveikre hagyatkozhattak). Elődeink azt is megfigyelték, hogy a szabad téren elhelyezett vizeletre rászálltak a darazsak, ami szintén a magas cukortartalmat igazolta.
Az agyalapi mirigy hátsó lebenyében termelődő antidiuretikus hormon (ADH) hiánya szintén nagy mennyiségű vizelet ürülésével jár, de a vizelet cukrot nem tartalmaz. Ezt a betegséget megkülönböztetésül diabetes insipidusnak („íztelen húgyár”) nevezték.
Lezárult a CEOSZ betegek és orvosok körében végzett országos méretű reprezentatív kutatása, mely három témakört – telemedicinával szerzett tapasztalatok, cukorbetegséggel kapcsolatos tájékozottság és tájékoztatás, patikai gondozás – ölelt fel.
A Szurikáta Alapítvány ősz óta több klubeseményt tart havi rendszerességgel a Bókay Gyermekklinika mellett működő irodájában. A Tűvel – mást kézimunkakör és az Apaklub vezetőivel, Szakmáry Erikával és Andrással beszélgettünk.
A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége keddenkénti online DiabPONT továbbképző programjában a közelmúltban dr. Oláh Ilona csepeli háziorvos–diabetológus, a Magyar Diabetes Társaság Háziorvosi Munkacsoportjának elnöke arról beszélt, hogy a cukorbetegek gondozásában hol a háziorvosok helye.
A Sportos Cukorbetegek Egyesülete már 10 éve tart ottalvós és napközis táborokat gyerekeknek, illetve felnőtt-edzőtáborokat, ahol nemcsak új élményekkel, de hasznos tudással is gazdagodnak a résztvevők. Az élményterápiás programok során a közösség rájött, hogy nincs olyan élményekkel teli játék, amely a cukorbetegséggel foglalkozna, ezért megálmodtak egy kooperatív, érzékenyítő játékot, amely felhívja a figyelmet a tudatosabb táplálkozás és a rendszeres mozgás fontosságára, de a hasznos információk átadása mellett azok számára is szórakoztató, akik nem érintettek a cukorbetegségben. A kártyajáték elkészítésére Győri Zoltán társasjáték-tervezőt kérték fel, aki az elmúlt években több olyan játékot fejlesztett, amelyben a társadalmi érzékenyítés is szerepet kapott. A prototípus már elkészült, november 13-án, az inzulin felfedezésének 100. évfordulója alkalmából tartott diabétesz világnapi rendezvényen ki lehetett próbálni.
A Budapesti Corvinus Egyetem harmadéves kommunikáció és médiatudomány szakos hallgatóiként Benczúr Bernadett, Kövesdi Anna, Petrovics Sára, Polgár Linett, Szujó Orsolya és Vajda Triniti álmodták meg a Mentesen is édes! projektet, hogy segítő kezet nyújtson az 1-es típusú cukorbeteg gyermekeknek és családjaiknak, illetve felhívja a társadalom figyelmét a téma aktualitására.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!