Feltöltés dátuma: 2021.12.11.

A diabéteszgondozás jelene és a jövő perspektívái

A fenti címmel sajtónyilvános szimpózium és kerekasztal zajlott november 12-én a Magyar Orvostudományi Napok keretében, a Magyar Tudományos Akadémia nagytermében. A rendezvény fővédnöke Novák Katalin családokért felelős miniszter volt.

Kerekasztal-megbeszélés (Füzesi Brigitta, a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége elnöke, prof. dr. Wittmann István, az MDT elnöke, a MANET alelnöke, dr. Bidló Judit, a NEAK ártámogatási főigazgató-helyettese, dr. Beneda Attila helyettes államtitkár, prof. dr. Lengyel Csaba, az MDT leendő elnöke, a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központjának elnöke, dr. Oberfrank Ferenc, a MOTESZ volt elnöke, az MTA köztestületi igazgatója) – fotó: MTA
Kerekasztal-megbeszélés (Füzesi Brigitta, a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége elnöke, prof. dr. Wittmann István, az MDT elnöke, a MANET alelnöke, dr. Bidló Judit, a NEAK ártámogatási főigazgató-helyettese, dr. Beneda Attila helyettes államtitkár, prof. dr. Lengyel Csaba, az MDT leendő elnöke, a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központjának elnöke, dr. Oberfrank Ferenc, a MOTESZ volt elnöke, az MTA köztestületi igazgatója) – fotó: MTA

A cukorbetegek száma Magyarországon 2001 és 2014 között 71 százalékkal, 772 000-re nőtt. Ez azoknak a cukorbetegeknek a száma, akik a gyógyszertárakban tb-támogatással vércukorcsökkentő készítményeket váltottak ki, a valós szám ennél lényegesen magasabb. A betegek egy része csak diétázik, sokan nem váltják ki a recepteket, és a betegek jelentős hányada nem tud róla, hogy cukorbeteg. A kórkép a prediabéteszes betegekkel és hozzátartozóikkal együtt hazánkban legalább 2,5 millió honfitársunkat érint.

Naponta 10 magyar cukorbeteg lábát amputálják!

Évente 1000 magyar cukorbeteg megvakul és naponta 10 cukorbeteg lábát amputálják. A 2-es típusú cukorbetegség a koszorúérbetegség és a stroke előfordulási gyakoriságát 2–4-szeresére, a szívelégtelenség előfordulási esélyét 2–6-szorosára emeli. A diabétesz kórlefolyása során mintegy 40 százalék esélye van a krónikus vesebetegség kialakulásának, amely szintén jelentősen növeli a kardiovaszkuláris halálozás kockázatát, illetve a betegek egy része végül vesepótló kezelésre vagy veseátültetésre szorul.

A Miniszterelnökség és a Magyar Diabetes Társaság egy évvel ezelőtt, a diabétesz világnapján aláírt megállapodása prioritásként jelölte meg az amputációk számának felére történő csökkentését.

Minden korszerű vércukorcsökkentő készítmény elérhető

Az inzulin napjainkban is az egyetlen életmentő vércukorcsökkentő készítmény, a további antidiabetikumok nagyrészt az inzulintermelés serkentésén, illetve az inzulinhatás javításán, az inzulinrezisztencia csökkentésén keresztül hatnak. Hazánkban az inzulin az 1920-as évektől kezdődően térítésmentesen állt a betegek rendelkezésére – az egyetlen ország, amely akkoriban ugyanezt biztosította az érintettek számára, Kanada volt.

Az évtizedek során az állati eredetű inzulinokat felváltotta a humán inzulin, ez utóbbi módosítása révén jöhettek létre a gyors, illetve ultragyors, valamint a bázisanalógok. A gyors inzulinanalógok mellett a betegnek elegendő háromszor étkeznie és sokkal flexibilisebb életmódot folytathat, tehát jelentősen javul az életminősége. Az elnyújtott hatású bázisinzulin-analógok elsősorban a hipoglikémiák számát csökkentik, különösen éjszaka. Örvendetes, hogy hazánkban minden korszerű vércukorcsökkentő készítmény elérhető, ugyanakkor az Európai Unió 27 országa közül az inzulinanalógok alkalmazását tekintve sereghajtók vagyunk.

Örömteli, hogy a cukorbeteg gyermekek ellátása hazánkban világszínvonalú, a legkorszerűbb diagnosztikus és terápiás eszközökhöz is minimális térítéssel vagy térítésmentesen jutnak hozzá.

Laptopok és tesztcsíkok

A magyar orvostudomány és a döntéshozók szoros együttműködésével és új módszerekkel a magyarok a győztes oldalra kerülhetnek. Ma az orvostudományi és digitális technológiai forradalom korát éljük, a pandémia szükségessé tette e megoldások előtérbe helyezését a cukorbetegek ellátása során. Egy tavalyi pályázat kapcsán a Novo Nordisk és az AstraZeneca támogatásának köszönhetően a Magyar Diabetes Társaság 260 táblagéppel segítette a diabetológusok telemedicinába történő bekapcsolódását.

A Magyar Diabetes Társaság négy évre visszatekintő, de eddig eredménytelen törekvése, hogy a napi egyszeri inzulinkezelésben részesülő cukorbetegek kéthavonta, az antidiabetikumot szedő betegek háromhavonta kaphassanak egy doboz vércukormérő tesztcsíkot tb-támogatással.

A sajtónyilvános kerekasztal-beszélgetés prof. dr. Kempler Péter vezetésével zajlott. Ebből a teljesség igénye nélkül, a diabéteszesek számára legérdekesebb pár gondolatot emeljük ki.

  • A pandémia miatt igen jelentős számú diabetológiai kontrollvizsgálat maradt el, a vizsgálatok harmada.
  • A cukorbetegek COVID-19 miatti halálozása háromszorosa a nem diabéteszesekben észleltnek.
  • Szükség lenne közös állásfoglalásra, hogy a COVID által leginkább veszélyeztetettek, az elhízott, 60 feletti, hipertóniás és diabéteszes betegek mielőbb vegyék fel a harmadik oltást!
  • Szükség lenne a nemzeti diabéteszregiszter bevezetésére.
  • A készítmények tekintetében nincs finanszírozási korlátozás, az orvos döntésén múlik, hogy ki és milyen gyógyszert kap.
  • A gyógyszerek tartós és megfelelő szedése messze elmarad a kívánatostól: a diabetológiai szerek esetében fele, a sztatinok (koleszterin-, triglicelidcsökkentő szerek) esetében ötöde a szükségesnek, de még az inzulin esetében sem 100 százalékos ez a mutató.
  • 2020-ban 20 százalékkal kevesebb diabéteszest diagnosztizáltak, mint a korábbi években, ennek oka valószínűleg az elmaradt szűrések és orvos-beteg találkozások nagy száma.

Megjelent a diabetes2021/6. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!