A cukorbetegek diétájában megkülönböztetjük a főétkezéseket (reggeli, ebéd, vacsora) és a kis- vagy köztes étkezéseket (tízórai, uzsonna, utóvacsora). A diabetológia hajnalán azért volt szükség napi 5-6-szori étkezésre, mert még nem volt hatékony vércukorszintcsökkentő kezelés…
A húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe, de a tavasz eljövetelét is ünnepeljük vele. A Hold állásának megfelelően márciusban vagy áprilisban tartjuk, amikor az idő már kedvez a népi hagyományoknak, a locsolkodásnak, a tojáskeresésnek. Az ünnephez természetesen hagyományos ételek is társulnak, amelyekről a cukorbetegeknek sem kell lemondaniuk, csak oda kell figyelniük néhány dologra.
A több mint egy éve tartó COVID-járványnak is „köszönhetően” több olyan pozitív változás történt, amely nemcsak a járvány idején, hanem annak lezajlása után is egyszerűsíti a cukorbetegek ellátását és kiküszöböli a felesleges betegutakat, azonban van még jónéhány dolog, amin változtatni kellene.
Ahogyan azt már az előző években is tapasztalhatták a Sportos Cukros tábor követői, az egyesület igyekszik az elsők között beszámolni a legújabb kutatásokról, technikai újdonságokról és kezelési módokról…
A folyamatos cukormérő szenzorok és inzulinadagoló pumpák előnyeiről és helyes használatukról tartott edukációs napot februárban a Szurikáta Alapítvány, bemutatva az új Guardian szenzort és a Minimed 780G inzulinpumpát.
1923-ban, harmadéves orvostanhallgató koromban azzal a kéréssel fordultam nagybátyámhoz, Korányi Sándorhoz, engedné meg, hogy szabadidőmben részt vehessek egyik tanársegédje vizitjein…
Szomorú kötelességünknek teszünk eleget: búcsúzunk sorstársainktól, olyan csodálatos emberektől, akiknek sokat köszönhetünk, akik a diabéteszesek érdekében dolgoztak éveken keresztül.
Joggal nevezhetjük napjainkat a mobilapplikációk korának. Azonban már nem csupán üzenetküldésre vagy szórakozás céljából töltünk le alkalmazásokat, egyre elterjedtebbek a különböző egészségügyi mérések, önellenőrzési adatok online naplózására szolgáló applikációk is.
„Ismerem a cukorbetegséggel és inzulinrezisztenciával járó mindennapi kihívásokat. Személyes tanácsadással, étrendtervezéssel, edzéstervkészítéssel, egy kifejezetten cukorbetegeknek és inzulinrezisztenseknek létrehozott webshoppal, számos videóval és blogposzttal szeretném minden sorstársam életét könnyebbé tenni.”
Junior magazinunk olvasói már találkozhattak Cseh Tamás 1-es típusú diabéteszessel. Rendszeresen szemezgetünk az általa működtetett DiabNavigátor weboldal és YouTube-csatorna anyagaiból. Első alkalommal az általa felsorolt, diabétesszel kapcsolatos tévhitek közül válogattunk.
Kedves 2020! Sajnálom, ami történt, téged is, magunkat is. Biztos vagyok benne, hogy nem így akartad. Összeszedtem, amiket hoztál, aztán elengedlek. Minden jót a továbbiakhoz. T. Pszichológus kurátorunk, Bóta Tímea így búcsúzott 2020-tól Nő a tükörben című blogján…
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!