Azt, hogy a cukorbetegség milyen kötöttségeket, szorongást jelent, olvasóinknak nem kell magyarázni. Gondoljanak bele, milyen lehet ezeket 6-8-10 évesen átélni, vagy a tinédzserkor amúgy is sok lelki nyűgje mellett elviselni! Maguk a fiatalok hogyan értékelik e táborokat, mit jelent számukra a sorstársi közösség, a sok élmény, a diabétesszel kapcsolatos új információ – meséljék el ők maguk!
Élménypedagógiai módszerekkel dolgozunk, a programok közé pedig beépítjük a diabétesszel kapcsolatos ismereteket hol játékos formában, hol kicsit komolyabban, de mindenkor a gyerekek életkori sajátosságainak megfelelően – fogalmazott a MentaPro Alapítvány elnöke, Kerekes Andrea. A MentaBolygón a kis diabosok vannak többségben – végre nem ők azok, akik egyedül vannak az oviban, suliban, hanem épp a tesóik, akik megtapasztalják, hogy itt ők a „kicsit mások”. Szerencsére ez az érzés (ha előjön egyáltalán) nagyon hamar elmúlik, hiszen a testvérek is ugyanúgy minden program részesei, ugyanazt eszik, és ugyanúgy ott vannak az edukációs foglalkozásokon is.
Az igazi, ottalvós Sportos Cukros tábor nem csak nevében sportos, valóban sokat mozognak, de volt idő az edukációra, közös főzésre. A kísérők nagy része diabos felnőttként vagy diabos gyerek szülőjeként rengeteg gyakorlati tapasztalattal rendelkezik, ezért a diab kezelése rutinszerűen megy, az évek alatt kialakult tábori tapasztalatokat is figyelembe véve.
A Sportos Cukorbetegek Egyesülete 2012 óta szervez 1-es típusú cukorbetegeknek rendezvényeket, előadásokat, edukációs programokat. Idén első alkalommal napközis sport- és élménytábort is szerveztek általános iskolás gyerekeknek, akik az öt nap során többféle mozgásformát próbáltak ki, edukáción és élményalapú foglalkozásokon vettek részt.
A győri gyermekdiabétesz-gondozó munkatársai tavasszal telemedicina formájában végezték munkájukat, majd külső helyszínekkel próbálkoztak. Elmaradt az országos, nagy hagyományokkal bíró „Törp” programjuk is, így amikor lehetőség nyílt a nyári táborra, azonnal megszervezték azt.
Jómagam 18 éve vagyok diabéteszes, ebből 12 évet végigtáboroztam, 6 éve edukátorként számíthat rám a Juvenilis-Diab-Help Alapítvány csodálatos közössége…
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!