„Hazánkban a II. világháború befejezése után, a súlyosan tönkretett infrastruktúra ellenére már az 1950-es években szerte az országban spontán alakultak olyan gyógyító létesítmények klinikákon, kórházakban, rendelőintézetekben, sőt néhány körzeti orvosi rendelőben is, ahol a diabétesszel kiemelten kezdtek foglalkozni. Figyelembe véve, hogy ezek a kezdeti próbálkozások egy lényegében zárt társadalomban történtek, ahol a »nyugati« hasonló mintákat nem volt egyszerű követni, a szakmai »pionírok« megérdemlik az utókor csodálatát és elismerését” – írta dr. Halmos Tamás professzor a Magyar Diabetes Társaság történetét bemutató könyv ajánlójában.
Az 50-dik évforduló alkalmából megjelent, 60 szerző írását tartalmazó kiadvány szerkesztői dr. Kempler Péter és dr. Winkler Gábor.
Néhány évvel ezelőtt különlegesnek számított, ha papíralapú vércukornapló helyett a technikai újdonságokra nyitottabb cukorbetegek online vércukornaplót kezdtek használni. A mobilapplikációk korában, ma már mind többen élnek vércukoradataik tárolásának eme lehetőségével. Nem csoda, hiszen a fejlesztéseknek köszönhetően az alkalmazások egyre több előnnyel bírnak.
Nem tudjuk, Magyarországon eddig hány cukorbeteg kapta el a COVID-19-vírust, és hogyan reagáltak rá. Az interneten azonban kolléganőnk talált néhány beszámolót. Azt hiszem, ez a téma most mindenkit érdekel.
Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy csak a nőknek van gondjuk a súlyukkal, pedig nem igaz. A férfiakat is zavarja a túlsúly, a veszélyeztetett egészség. Most egy 26 éves fiatalember, Csipák Kristóf meséli el történetét.
35 évvel ezelőtt, 1986-ban kezdte forgalmazni első vércukorszintmérő készülékét Dcont® márkanéven a 77 Elektronika Kft., így kijelenthető, hogy Magyarországon a vércukor-önellenőrzést elsőként tette széleskörűen elérhetővé a cukorbetegek számára. Ennek kapcsán – természetesen a járvány hatásait is érintve – ültünk le beszélgetni Zettwitz Sándorral, a cég tulajdonos ügyvezető igazgatójával.
A Nemzetközi Diabétesz Szövetség negyedévi magazinja, a Diabetes Voice (Diabétesz Hang) arról kérdezte tagjait, milyen hatással van mindennapi életükre cukorbetegként az új koronavírus. A világ különböző részein élő sorstársak rövid beszámolóiból olvashatnak egy válogatást.
Alig több mint egy éve (a 2019. évi 3-dik számunkban) ismerkedhettek meg Vánczkuné Torzsás Andreával. Két sikertelen terhessége után derült ki, hogy 2-es típusú diabéteszes. Az akkori 108 kilós súlyából egy év alatt lement 28 kiló. Erről a győzelemről számoltunk be előző írásunkban. Most újabb sikerről tudósíthatunk. Siker? Inkább nevezem boldogságnak.
A karantén időszaka alatt elmaradtak a taggyűléseink, majd az enyhüléssel lassan éledni kezdett a társaság. Június végén, az Arany János téri parkban, a szabadban találkozott a vezetőség, hogy megbeszéljük a legsürgősebb tennivalókat…
Tavaly és idén összesen 750, 1-es típusú cukorbeteg gyerek táboroztatását tette lehetővé a közmédia Jónak lenni jó! kezdeményezése – tájékoztatta a sajtót Nyitrai Zsolt kiemelt társadalmi ügyekért felelős miniszterelnöki megbízott.
A debreceni gyerekek évek óta a zalaszabari kalandparkban táboroznak. Idén 72 gyerek tette meg a hosszú utat, hogy feledhetetlen hetet töltsenek együtt.
A budapesti székhelyű Juvenilis-Diab Help Alapítvány 1991 óta szervezi meg minden nyáron Balatonfenyves-Alsóbélatelepen edukációs táborát. A hajdani táborozók – ahogy a tudósítást író fiatalember is – ma már okos és tapasztalt edukátorként tevékenykednek a táborban és az alapítványi élet mindennapjaiban.
Egerben a 27 gyermek mellett a szülők is részt vehettek a táborban, ami a cukorbeteg kisgyerekek esetében fontos és megnyugtató. Mivel a diabéteszes kisgyerekek otthoni ellátása a szülők feladata, jó, hogy egymástól és a szakemberektől is sokat tanulhatnak…
A Békés megyei diabéteszes gyerekek életének színesebbé tételéért, testi-lelki egyensúlyának megteremtéséért dolgozik a Diaboló Alapítvány a Cukorbeteg Gyermekekért. A Hétpettyes Angyalok és segítőik által nyújtott észrevétlen biztonságban két héten át 20-20 kis- és nagyobbacska gyermek számára a viszontlátás öröme, a vidám hangulat és az együtt megélt kalandok sora segítette a felhőtlen kikapcsolódást.
Élményben gazdag volt a Budai Gyermekkórház kis pácienseinek tábora is az Őrségben. A „Maradj itthon” kampány tanácsát megfogadva választották helyszínül az ország egyik legegységesebb tájegységét, az Őrséget, amelynek természeti adottságai, történelmi kincsei és kulturális programjai változatos szórakozást kínálnak. A táborozók megtapasztalták az ott élő emberek vendégszeretetét is.
Élménypedagógiai módszerekkel dolgozunk, a programok közé pedig beépítjük a diabétesszel kapcsolatos ismereteket hol játékos formában, hol kicsit komolyabban, de mindenkor a gyerekek életkori sajátosságainak megfelelően – fogalmazott a MentaPro Alapítvány elnöke, Kerekes Andrea. A MentaBolygón a kis diabosok vannak többségben – végre nem ők azok, akik egyedül vannak az oviban, suliban, hanem épp a tesóik, akik megtapasztalják, hogy itt ők a „kicsit mások”. Szerencsére ez az érzés (ha előjön egyáltalán) nagyon hamar elmúlik, hiszen a testvérek is ugyanúgy minden program részesei, ugyanazt eszik, és ugyanúgy ott vannak az edukációs foglalkozásokon is.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!