Telemedicina és távkapcsolatok

A vírus hozadékai

Illusztráció
Interjú Füzesi Brigittával, a CEOSZ elnökével

Élvezhető, változatos legyen, és gyorsan elkészüljön

Interjú Füzesi Brigittával, a CEOSZ elnökével

– Honnan jött az ötlet, hogy receptpályázatot írjon ki a szövetség? – Főzni nagyon sokan, enni pedig talán mindenki szeret. Függetlenül attól, hogy szükséges-e bármilyen diétát követni, egy jó új receptnek még egy sztárséfnél is helye van…
 Tovább
Vándorszínész a sütő mellett

Szeretem a hasamat, ráadásul édesszájú is vagyok

Vándorszínész a sütő mellett

A verseny egyik zsűritagja Gergely Róbert színművész, énekes lesz. Elsőre talán meglepő, miért pont ő.

 Tovább
Mennyit változott a diabetológia 10 év alatt?

Mit csinálok másképpen?

Mennyit változott a diabetológia 10 év alatt?

Szerző: Dr. Bakó Barnabás

A közelmúltban a számítógépem merevlemezén tárolt régi dokumentumokat rendszereztem, ennek során tekintettem át, hogy tíz éve milyen előadásokra készültem, akkoriban milyen témák foglalkoztatták a diabetológustársadalmat. Meglepődtem, amikor átgondoltam, hogy ugyanarról a témáról 10 év elmúltával ma már egészen mást mondanék.

 Tovább
Sosem fogy el a humor

Sosem fogy el a humor

A zsűri másik művész tagja Redenczki Marcsi. Ismerik őt? Aki szereti a Rádiókabarét (és ki nem szereti?), biztosan ismeri, hiszen rendszeres fellépőjük. A budapesti Stand Up Comedy Humortársulat tagja, vérbeli női humorista. Mit jelent ez? Poénjainak nagy része a családról, gyerekekről, a férfi-nő kapcsolatáról, a mindennapokról szól.

 Tovább
Inzulinrezisztencia: betegség vagy állapot?

Inzulinrezisztencia: betegség vagy állapot?

Szerző: Dr. Rakk Erika

A nyugati életstílus nyílegyenesen vezet az inzulin hatásának gyengüléséhez, aminek végállomása a 2-es típusú cukorbetegség. Ez pedig az érelmeszesedés folyamatának felgyorsításával korán szív- és érrendszeri betegségeket okoz. Becslések szerint a magyar lakosság 60 százalékánál fennáll az inzulinrezisztencia, ami a cukorbetegség előszobája! Fontos tehát tudnunk róla és tenni ellene!

 Tovább
Inzulinrezisztensek diétája

Inzulinrezisztensek diétája

A fejlődő orvostudománynak, a diagnosztikai eljárásoknak és a fokozódó egészségtudatosságnak, magunkra figyelésnek köszönhetően egyre több embert diagnosztizálnak szénhidrátanyagcsere-zavarral. Ebbe a betegségcsoportba tartozik az inzulinrezisztencia (röviden: IR) is. Kezelésében nagy szerepet kap a táplálkozás. Ha annyit hallunk, „szénhidrátdiéta” vagy „160 gramm”, egyből az IR-re asszociálunk. Számos tévhit is kering az étrenddel kapcsolatban, ezért összeszedtem a legfontosabb alappilléreket!

 Tovább
A betegoktatás nehézségei

A betegoktatás nehézségei

Szerző: Dr. Bakó Barnabás

Egy évvel ezelőtt, a Diabetes magazin születésnapi Civil Fórumán a diabetológus orvosok vetélkedőjének feladata volt, hogy meséljenek vicces történetet praxisukból. Bakó Barnabás doktor úr ezt mesélte:

 Tovább
Az a gyanús, aki nem gyanús

Veszélyhelyzet háziorvosi szemmel

Az a gyanús, aki nem gyanús

Szerző: Herth Viktória

Dr. Rosta László háziorvos, a Magyar Diabetes Társaság háziorvosi munkacsoportjának alelnöke, a digitális diabétesz munkacsoport tagja. Május 2-án beszélgettem vele.

 Tovább
A Szenzoros cukormonitorozás támogatásának új rendszere – III.

A Szenzoros cukormonitorozás támogatásának új rendszere – III.

Korábban esett már szó a tb-támogatott eszközök igénylésének feltételeiről, és előző számunkban kicsit részletesebben is foglalkoztunk ezekkel az eszközökkel. Bemutattuk az önálló szenzoros cukormonitorozó rendszert, illetve az inzulinpumpához kapcsolódó integrált cukormonitorozó rendszert és annak előnyeit.

 Tovább
A koronavírus-krízis és a kapcsolataink

Nem vagy egyedül

A koronavírus-krízis és a kapcsolataink

Szerző: Bóta Tímea

Május közepe van, a karantén ajtaja félig nyitva, ki-kiléphetünk otthonunkból – ha nem vagyunk 65 év felettiek. Számukra a „maradj otthon” továbbra is érvényes, legfeljebb nem parancs, hanem tanács. Aki felelősen gondolkodik, aki józanul óvatos, betartja a szabályt.
A vírus újra fog támadni, mondják a szakemberek, így a karanténban töltött napok nem biztos, hogy végleg véget értek. Rossz volt? Jó volt? Tanultunk belőle? A téma változatlanul aktuális. Bóta Tímea szakpszichológus tanácsait érdemes megfogadni.

 Tovább
Étkezési zavarok diabéteszesként

Étkezési zavarok diabéteszesként

Rengeteg lelkes önkéntes és a Sportos Cukrosok segítségével új típusú edukációs programot hoztak létre, amelybe érintetteket és szakembereket is bevontak, céljuk a nehezebb témák közös feldolgozása, egyes tabuk ledöntése. Ez az írás csupán kedvcsinálója a programnak.

 Tovább
Diabétesz Akadémia

Diabétesz Akadémia

A Sportos Cukorbetegek Egyesületének szakmai támogatásával május közepén elindult a Diabétesz Akadémia. Két országos lefedettségű tévécsatornán, az RTL Klubon és a TV2-n, valamint több újságban és rádióadón is elérhető volt. A kampány célja a diabétesz bemutatása a rendelkezésre álló legújabb technikai eszközök segítségével.

 Tovább
Családok a családokért: a MentaHÁLÓ program

Családok a családokért: a MentaHÁLÓ program

Szerző: Kerekes Andrea

A MentaPRO Alapítvány azzal a fő céllal jött létre, hogy segítsük a diabétesszel diagnosztizált gyermekek szüleit, családját a diagnóziskor átélt pszichés trauma feldolgozásában, a cukorbetegséggel való együttélés elfogadásában, az élet újratervezésében.

 Tovább
Szurikáták szorgoskodása a karantén alatt

Szurikáták szorgoskodása a karantén alatt

Az új koronavírus magyarországi megjelenésével a Szurikáta Alapítványt új kihívások elé állította és a tennivalói megsokszorozódtak, de a családok segítése így is folytatódott.

 Tovább
Az alapbetegségünkre is ügyeljünk!

Az alapbetegségünkre is ügyeljünk!

Az utóbbi hónapok eseményei arra kényszerítettek mindenkit, hogy a megszokottól eltérően élje a mindennapjait. Fokozottan kellett és a jövőben is szükséges figyelniük az egészségükre azoknak, akikre a vírus különösen veszélyes. De nemcsak a koronavírus elkerülésére kell ügyelni, hanem az általános egészségi állapotunkra, a meglévő alapbetegségünk szinten tartására is.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!