Feltöltés dátuma: 2020.02.22.

Influenza és cukorbetegség

Az influenza: influenzavírus által okozott, cseppfertőzéssel terjedő légúti megbetegedés, amely általában járványszerűen jelentkezik. A legtöbb beteg egy héten belül magától gyógyul, szövődmények fellépése esetén viszont elhúzódhat és súlyosbodhat a probléma.

Különösen veszélyezteti azokat, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek. Ezek a betegek nehezebben birkóznak meg a vírussal, a szövődmények gyakoribbak és súlyosabbak, és előfordulhat, hogy fertőzés hatására alapbetegségük is súlyosbodik.

Az influenza az emberek 5–15 százalékát érinti világszerte. A fertőzés és a szövődmények elleni védelem biztonságos és hatékony eszköze az influenza elleni védőoltás. Mivel az influenzavírusok gyorsan változnak (mutálódnak), az adott évi védőoltás nem biztos, hogy a jövő évi influenzavírus-törzsekkel szemben is ­védelmet nyújt.

Fontos kiemelni, hogy a betegség súlyosbíthatja a krónikus egészségügyi problémákat, mivel olyan komoly szövődményei lehetnek, mint a tüdőgyulladás, az arcüreggyulladás, a fülfertőzések vagy a hörghurut. Egészséges emberekben legtöbbször enyhe lefolyású betegséget okoz, cukorbetegség mellett esetenként súlyosabb lehet, mivel a diabétesz jelentősen gyengíti az immunrendszert. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai alapján a cukorbetegek háromszor nagyobb eséllyel kerülnek kórházba influenza miatt, ezért a WHO ajánlása szerint az éves influenza elleni védőoltás erősen ajánlott számukra.

Hazánkban a diabéteszesek számára az éves védőoltás térítésmentes. Ha ön cukorbeteg, mindenképpen egyeztessen kezelőorvosával az influenza megelőzéséről!

1 egység cukor – 10 százalék

Vizsgálatok igazolják, hogy 1 egységnyi (1 mmol/l) vércukorszint-emelkedés 6–10 százalékkal növeli a fertőzések előfordulását és súlyos lezajlását, 11 mmol/l feletti vércukorszint esetén háromnegyedére, 16 mmol/l feletti érték esetén akár felére csökkenhet a baktériumok okozta fertőzések elleni védekezőképesség.

A védőoltások célja a védettség (immunitás) mesterséges kialakítása a fertőzésért felelős vírusok, baktériumok és egyéb kórokozók ellen. Ezt úgy érjük el, hogy elölt kórokozót vagy a kórokozónak élő, de betegséget nem okozó változatát adjuk be injekcióval, ritkábban szájon keresztül vagy orrspray-ben a védendő személynek. Az immunrendszer felismeri a kórokozóra jellemző idegen anyagokat (molekulákat), rájuk védekező reakcióval, immunválasszal reagál. Azokat az anyagokat, amelyek a szervezetben specifikus immunválaszt váltanak ki, antigéneknek nevezzük. A specifikus immunválasz azt jelenti, hogy a védekező reakció az antigén ellen irányul, tehát csak az ellen a kórokozó ellen nyújt védelmet, amelyre ez az antigén jellemző.

Dr. Tímár László

Miután az influenza- és a pneumokokkusz-fertőzések előfordulása szorosan összefügg, célszerű egyszerre mind a két oltást felvenni, hiszen vizsgálatok bizonyítják, hogy az influenza és a pneumokokkusz baktérium elleni együttes oltás csökkenti a súlyos megbetegedések számát.

A pneumokokkusz-fertőzés ellen két vakcina áll rendelkezésre: a nemzetközi és hazai ajánlások szerint először célszerű az úgynevezett konjugált vakcinát beadatni, majd később ezt kiegészíteni a poliszacharid oltással.

Bár a fenti két fertőzés a leggyakoribb, meg kell említeni, hogy a cukorbetegeknek célszerű felvenni a hepatitis B vírus okozta májgyulladás, illetve a szamárköhögés elleni oltást is.

Prof. Dr. Ludwig Endre

Megjelent a diabetes2019/6. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!