Minden évben a Civil Fórumon adja át a veszprémi Alapítvány a Cukorbetegekért képviselője a Lang Gusztáv-díjat. Idén lapunk munkatársa, dr. Bakó Barnabás kapta az egyéni és a Tudomány Kiadó a közösségi díjat.
1998-ban kereste meg a Tudomány Kiadót Vándorfi főorvos úr, hogy vegye át a Diabetes újság gondozását, mert az akkori kereteit kinőtte, az országos lefedettséghez, az anyagi feltételek megteremtéséhez, a hirdetésszervezéshez szükség volt egy megfelelő apparátussal rendelkező, ismert kiadóra.
Kimondani is sok, a velem szemben ülő csokornyakkendős, elegáns úr, Kraviánszky Mihály 61 éve inzulinos cukorbeteg. Számára tehát jócskán megérett a helyzet arra, hogy átvehesse a szép érmet is az oklevél mellett. Csak egy sorstárs tudja igazán, mi minden rejlik egy ilyen nagy szám mögött.
Kecskeméten élt sorstársunk, dr. Szabadi Endréné 2012-ben, a III. Civil Fórumon vette át a 75 évnyi diabétesszel kiérdemelt Győzelem-érmet – ma már nincs köztünk. Emlékezzünk rá a Diabetes 2012/2. számában megjelent interjúval!
Bíztunk benne, hogy még egy Győzelem-érmet átadhatunk. Tímár László, aki a ’90-es évek elején a MACOSZ elnökhelyetteseként tevékenykedett, 1941-től volt cukorbeteg. Az 50 évnyi inzulinnal való együttéléséért az érmet megkapta, ám nagyon várta a 75 évért járó elismerést. 2017 tavaszán vehette volna át, ám pár hónappal korábban – betöltött 75 évnyi diabétesz után – elhunyt. Emlékezzünk rá a Diabetes 2010/6. számában megjelent írásával!
– Elégedett vagyok-e? Maradéktalanul soha, de Magyarországon a cukorbetegek ellátása stabil, kiszámítható rendszer keretében működik, és ez igen lényeges dolog…
Április 6-án reggel, amikorra megbeszéltük, hogy együtt indulunk a Budai Fonóba, a Diabetes magazin harmincadik születésnapjára, meglehetősen hideg volt…
Jakabné Jakab Katalin vagyok, Egerben élek. 10 éves koromban, 47 évvel ezelőtt lettem 1-es típusú cukorbeteg egy táborban. A tíz nap alatt úgy lefogytam, hogy a szüleim rám sem ismeretek, amikor leszálltam a buszról…
Az én történetem 1993 novemberében kezdődött. Előtte a cukorbetegség minden ismert tünete jelentkezett (szomjúságérzet, fogyás, fáradékonyság, viszketés), és a leletek megmutatták, 13,2 a vércukrom. Az első időszak volt a legnehezebb, nagyon tanácstalan voltam…
Az egyesület 1992-ben, a diabétesz-világnapon alakult. Az „ötletgazda” dr. Hidvégi Tibor főorvos úr volt. Kellett a tudása, akarata, tapasztalata és empátiája a cukorbetegek iránt ahhoz, hogy az egyesület létrejöhessen…
Az évente megrendezésre kerülő program célkitűzése, hogy felhívja a figyelmet egyrészt a mozgás fontosságára, másrészt a kellemes élmény segítségével a cukorbetegek a saját tapasztalataikon keresztül megbizonyosodhatnak az intenzív testmozgás vércukorra gyakorolt jótékony hatásairól. A 2017-ben indult, mozgásra ösztönző kezdeményezés minden várakozást meghaladó sikerén felbuzdulva az idén is folytatjuk a kampányt. A séta idén május 18-án, szombaton, 14 órakor indul 23 helyszínen, 24 tagszervezet részvételével, szakképzett edző vezetésével.
Lapunk 20-dik évfordulóján, a veszprémi Arénában neves vendég is köszöntötte az ünneplőket: Maksa Zoltán humorista – ahogy kisebbik fiam mondta: humorász –, aki miután a Diabetes lapot értékelte, „tudományos előadást” tartott a cukorbetegség történetéről, mely a 2009/6. számunkban jelent meg írásban is.
Az inzulinkezelés robbanásszerű fejlődése a diabéteszes betegek anyagcseréjének jelentős javulásához, a hipoglikémiás események gyakoriságának számottevő csökkenéséhez vezetett, azonban a normális vércukorszintet még ezekkel a módszerekkel sem lehet tartósan biztosítani, arra kizárólag a sikeres hasnyálmirigy-, illetve Langerhans-sziget-transzplantáció alkalmas.
A 77 Elektronika Kft. pályázatának célja a cukorbeteg gyermekek részére szervezett gyermektáborok támogatása. A jelen pályázati kiírás hozzá kíván járulni a 2019. évi nyári táborok sikeres megszervezéséhez és megvalósításához, valamint a cukorbeteg gyermekek edukációjának erősítéséhez. Erre a célra a 77 Elektronika Kft. mindösszesen évi 3 millió Ft-ot biztosít. A pályázatot bárki benyújthatja, aki gyermektábort kíván szervezni cukorbeteg gyerekek számára.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!