Diabéteszes nőként egészséges gyermeknek életet adni még ennél is jobb. Az pedig, hogy a gyermekből értékes, értelmes, különleges felnőtt válik, szinte már felfoghatatlan ajándék! Hétköznapi csoda, amelyhez kellenek bölcs és fáradhatatlan segítők, önzetlen támogatók, tapasztalt „védőhálók”, akik nélkül nem lehet(ne) része az életnek sem az egészség, sem a boldogság.
Egészen kicsi korom óta arra neveltek, hogy szükség esetén segíteni tudjak anyukámnak. Ez a fegyelem és odafigyelés 6 éves koromtól teljesedett ki igazán, hiszen édesapám váratlanul bekövetkezett halála óta ketten élünk. Van, aki úgy gondolja, hogy a cukorbeteg egészségéért kizárólag saját maga a felelős, de én úgy vélem, ahhoz, hogy egy cukorbeteg teljes életet éljen, szükséges egy odaadó család, olyan közeg, amelyben nem érzi magát másnak, mint egészséges családtagjai.
A Roche Diabétesz Üzletág új termékkel bővíti portfólióját; a februártól bevezetésre került legújabb vércukormérő családtag Accu-Chek Instant néven található meg a patikákban. Az új készüléket kifejezetten ajánljuk mindazon felhasználóknak, akik nyitottak a technikai újdonságok és a mobilalkalmazások iránt, illetve nagyon gyors és egyszerűen használható készülékre vágynak.
A cukorbetegek „adóigazolásával” kapcsolatban az utóbbi időben több kérdés érkezett szerkesztőségünkhöz, ezért az alábbiakban röviden összefoglaljuk az ezzel kapcsolatos jogszabályi hátteret, és igyekszünk válaszolni a leggyakoribb kérdésekre.
Főszerkesztőnk kért meg, hogy a nőnapkor megjelenő számba írjam meg, mit jelent ez a cím nekem, közel 30, cukorbetegekkel töltött év után. Minden betegemnél, függetlenül attól, hogy nő vagy férfi, a minél jobb anyagcserehelyzet és életminőség elérésére törekszem. De ha jól meggondolom, bonyolultabb a nők cukorbetegségének kezelése, mint a férfiaké! A két nem különbözősége az eltérő hormonokon alapul. A nő szervezetében a hormonok havi ciklus szerint termelődnek, ami a vércukorszintre is változó hatást gyakorol, míg a férfiaknál folyamatos a hormonszint.
Az inzulinkezelés robbanásszerű fejlődése a diabéteszes betegek anyagcseréjének jelentős javulásához, a hipoglikémiás események gyakoriságának számottevő csökkenéséhez vezetett, azonban a normális vércukorszintet még ezekkel a módszerekkel sem lehet tartósan biztosítani, arra kizárólag a sikeres hasnyálmirigy-, illetve Langerhans-sziget-transzplantáció alkalmas.
A 42 éves, hasnyálmirigy-vese transzplantációban részesült 1-es típusú cukorbetegnél 13 éves korában diagnosztizálták a diabéteszt. Körülbelül 20 évvel később kezdett a kreatininszintje emelkedni, a megfelelő diéta ellenére a vesefunkció gyors ütemben romlott, és hamarosan dialíziskezelésre került sor.
– A tudatlanság nyugalmával éltem az életemet – nyilatkozta a kezdetekről Faragó András, a Budapesti Operettszínház művésze egy vele készült korábbi interjúban. – A cukorbetegséggel való találkozásom igazi horrorfilm volt. Akkor szembesültem vele, amikor amputálták az ujjam…
Az emberek az őket ért nehéz helyzetekre különféleképpen reagálnak: egyesek elkeserednek, mások cinikusak lesznek. A legtöbben csak panaszkodnak, de nem tesznek semmit, hogy a dolgok stabilizálódjanak. Csak kevesen vannak közöttünk olyanok, akik zokszó nélkül veszik az akadályokat és aktívan próbálnak változtatni a dolgokon. A Joslin-díjas Petró Józsefben igazából fel sem merült a betegségtudat, annak ellenére, hogy 25 éve – hasnyálmirigy-gyulladás következtében kialakult – diabéteszt diagnosztizáltak nála, a katonaságnál. Ugyanúgy él, mint azelőtt, persze a szükséges kezelés és odafigyelés mellett.
A betegség megtanít arra, hogy sokkal jobban tudjam tisztelni a mát, az apró örömöket, amelyek most történnek velem – összegzi tapasztalatát Csiga Miklósné, aki Fegyverneken él, s akiről 34 éve derült ki, hogy diabéteszes. 2018-ban megkapta a Joslin-díjat.
A cukorbetegség magas vércukorszinttel társuló tünetcsoport, amelyet nem megfelelő kezelés esetén az életminőség és az életkilátások romlása jellemez. A terápia sikere gyakran múlik azon, hogy sikerül-e a beteget együttműködésre bírni, s meggyőzni a kezelés fontosságáról. Az eredményes kezelés feltétele az ő aktív részvétele.
Joel Livesey 40 éves ultramaratonista számtalan 50 kilométer feletti távot teljesített, 2015-ben ő volt az egyetlen, aki célba ért a kaliforniai Három Koronás Ultramaratonon, amely három 100 mérföldes táv teljesítéséből áll, mindössze nyolc hét pihenővel egy-egy verseny között. Ezt a nem mindennapi teljesítményt 1-es típusú diabéteszesként érte el.
A diabétesz világnapja mellett Magyarországon van egy másik fontos nap – januárban a gyermek diabéteszeseké. Amint a Semmelweis Egyetemen megrendezett XIV. Országos Gyermekdiabétesz Napon is elhangzott, 1922-ben ezen a napon alkalmazták először az inzulininjekciót egy tizennégy éves cukorbeteg fiún, Leonard Thompsonon és ezzel megmentették a kómaközeli állapotban lévő gyermek életét.
„Legyél önmagad, mindenki más már foglalt. Önmagunk szeretete egy életre szóló románc kezdete.” – Oscar Wilde „Közösségbe születik az ember, a közösség ellenszolgáltatás nélkül megvéd, biztonságot ad. Ha egy páviáncsapat egy tagja összeesik a szavanna szélén, a társai a sorsára hagyják, a sakálok meg eltakarítják, hiszen a páviánhorda nem közösség. Ha egy ember esik össze a szavanna szélén, a többi ember a vállára veszi a csomagját, ha kell, őt magát is, és mindezért nincs fizetség. Ez közösség.” – Csányi Vilmos
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!