A családok tükrében

Diabétesz Világnap

Illusztráció

Világnapok margójára

Szerző: Herth Viktória

Egy fecske nem csinál nyarat – egy világnap nem tesz csodát. Csodára nincs is szükség, a figyelem felkeltésére igen! A profi önmenedzselés, a fél-információk közötti tévelygés és a teljes elutasítás egyaránt megtalálható a diabéteszesek körében…
 Tovább
Diabétesz Világnap a családok tükrében

A cukorbetegség minden családot érinthet

Diabétesz Világnap a családok tükrében

A Diabétesz Világnap – ami időközben Diabétesz Világhónappá nőtte ki magát – globális kampány, amely a cukorbetegek helyzetére, illetve a diabétesz veszélyére irányítja a nyilvánosság figyelmét. 2018-ban és a rákövetkező évben a család jelentőségére koncentrál a Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF), vagyis az aktuális világnap a járványszerűen terjedő egészségügyi állapot és a legkisebb emberi közösség kapcsolatát állítja a középpontba.

 Tovább
Mérlegen a füst

Mérlegen a füst

Az Egészségügyi Világszervezet kezdeményezésére november harmadik csütörtökét nemzetközi szinten is Füstmentes Nappá nyilvánították. A cukorbetegség megelőzése és terápiája kapcsán is az az egyik leggyakoribb tanács, hogy „hagyja abba a dohányzást!”. Csakhogy az is köztudott: a leszokás sokszor jár akaratlan hízással. A túlsúly pedig maga is kockázati forrása a diabétesznek, s gátja a terápiának. Érdemes-e hát megkínlódni e függőség leküzdésével? – ezt a kérdést tették mérlegre néhány hete a New England Journal of Medicine-ben publikált tanulmányukban amerikai kutatók.

 Tovább
Védőoltások

Védőoltások

A védőoltással megelőzhető gyermekkori fertőző betegségek aránylag egységes klinikai képet mutatnak, és az ellenük kidolgozott védőoltások nagyon jó, 90-95 százalékos hatékonysággal előzik meg a megbetegedések kialakulását…
 Tovább
Indonézia a top 5-ben

Indonézia a top 5-ben

Szerző: Somfai Katalin

Indonézia a föld negyedik legnépesebb országa, de nem csak lakóinak számát tekintve jár az élen. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a 263 milliós lakosság 7 százaléka, 18 millió fő cukorbeteg. Kína, India, Brazília és az Egyesült Államok után ötödik a diabétesz-világranglistán.

 Tovább
Az élet szépségeit meg kell találni

Joslin-díjasaink

Az élet szépségeit meg kell találni

Gyakran előfordul, hogy a cukorbetegség pontos kezdetét nem lehet meghatározni, mert maga a beteg sem tud róla. Ha jelentkeznek a tünetek, nem gondol rá, hogy mi lehet a kiváltó ok. Sulyok Andrásnak 1980 január-februárjában egy fölfázás kellett ahhoz, hogy szembesüljön a diabétesszel. Az idei Civil Fórumon pedig megkapta a Joslin Diabetes Center oklevelét annak elismeréseként, hogy évtizedeken át elviselte és sikeresen kordában tartja betegségét.

 Tovább
XIII. Nemzetközi Cukorbeteg Találkozó Egerben

XIII. Nemzetközi Cukorbeteg Találkozó Egerben

A Cukorbetegek Egri Egyesülete szeptember 22–23-án rendezte meg a város civil ünnepéhez kapcsolódva az Egri Cukorbeteg Találkozót, ahová 18 településről 120 cukorbeteg érkezett.

 Tovább
Futás, biciklizés Spoletóban

Amikor a diabétesz lehetőséget ad

Futás, biciklizés Spoletóban

2018 februárjában a Sportos Cukorbetegekért Egyesület meghívást kapott egy olasz kerékpáros- és futóversenyre, nyár végére…
 Tovább
Mosolygós arcok sokasága

Szurikáta Családi Nap

Mosolygós arcok sokasága

Szerző: Herth Viktória

Október 6-án Budapesten, a MagNet Házban a Szurikáta Családi Napon vettem részt. Nézelődtem, beszélgettem, és nagyon sok mosolygós arcot láttam.
Maga a helyszín is hangulatos: zegzugos épület, pár lépcső jobbra, rövid folyosó, újabb lépcső balra… Szerettem volna eljutni a Tudomány Kiadó standjához, de kissé elveszettnek éreztem magam, amikor a semmiből mosolygós arcú, Szurikáta-pólós hölgy villant elő, s megkérdezte, miben segíthet. Ezt a hölgyet és jó néhány társát a nap folyamán folyamatosan láttam, mindig épp segítettek valakinek.

 Tovább
20 éve Közös Út

20 éve Közös Út

Június 16-án – Művelődési Központ zsúfolásig megtelt nagytermében – a monori Közös Út Cukorbetegek Egyesülete megalakulása 20. évfordulójára emlékezett. Az önkormányzat részéről most is jelen volt Zsombok László polgármester és a szakbizottság képviselője…
 Tovább
Táplálkozási ajánlások 50 év felettieknek

Táplálkozási ajánlások 50 év felettieknek

Szerző: Gyurcsáné Kondrát Ilona

Világszerte megfigyelhető, hogy a lakosság egyre nagyobb része lesz „szép” korú. Az ENSZ előrejelzése szerint a XXI. század közepére Európa lakosságának 36–37 százaléka lesz 60 évnél idősebb. Magyarországon 2011-ben a KSH adatai szerint a lakosság 23,45 százaléka múlt el 60 éves.

 Tovább
Fontos a diétás tudás!

Fontos a diétás tudás!

A diabéteszgondozás keretein belül főleg a szénhidrátbevitel mennyiségéről esik szó, nem magáról az étkezésekről és azok élvezeti funkciójáról, hiszen nagyon kevés idő áll rendelkezésre egy-egy gondozás alkalmával elmélyedni a dietetikában.

 Tovább
Az inzulinkezelés és az étkezés összehangolása

Az inzulinkezelés és az étkezés összehangolása

Szerző: Kicsák Marian

Inzulinnal kezelt cukorbetegeknél fontos, hogy a jó anyagcsere-állapot biztosítása érdekében az étkezéseket összhangba hozzuk a beadott (beadni kívánt) inzulin hatásával. Az ajánlott napi szénhidrátmennyiséget az alkalmazott inzulinok függvényében kell az egyes étkezésekre elosztani. Tudnia kell, hogy az inzulin, amelyet ad magának, milyen jellemzőkkel bír (hatáskezdet, hatáscsúcs, hatástartam)!

 Tovább
Kuszkuszsaláta sajttal-sonkával

Receptsarok – Különkiadás

Kuszkuszsaláta sajttal-sonkával

1 adag tápanygtartalma:
Energia Fehérje Zsír Szénhidrát
297 kcal 14 g 11 g 33 g
 Tovább
Cukkinis palacsinta

Receptsarok – Különkiadás

Cukkinis palacsinta

1 adag tápanygtartalma:
Energia Fehérje Zsír Szénhidrát
198 kcal 14 g 12 g 9 g
 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!