A közelmúltban már-már igazi szerkesztőséggé nőtte ki magát a Diabetes – egy napra. Mint tudják – ha eddig nem tudták, most majd igen –, a Diabetes nem úgy működik, mint a legtöbb újság. A szerkesztőség fizikailag az én laptopom…
A Civil Fórumnak hagyományosan a Fonó Budai Zeneház ad otthont, idén is itt talákoztak az ország minden sarkából azok, akik ebben a betegségben szenvednek, s akik általában valamelyik helyi egyesületnek is tagjai. Azt gondolná az ember, hogy afféle konferenciára érkezik, hiszen a napot egymást követő előadások töltik ki, amelyeket szakemberek tartanak. A Civil Fórum a Diabetes lap, az Alapítvány a Cukorbetegekért és a Tudomány Kiadó kezdeményezésére jött létre, s ez az az alkalom, amikor átadják a Joslin Diabetes Center érmeit és okleveleit, valamint a Lang Gusztáv-díjakat.
Vörös Józsefné Erika az elnöke a gyáli cukorbetegek egyesületének, ő kapta az idei Civil Fórumon a Lang Gusztáv-díjat. Külön öröm számára, hogy az egyesület tagsága javasolta elismerését. Ő maga nem diabéteszes, férje érintett.
Április-májusban felszökik, majd júniusban csúcsra ér a fogyókúraláz. A Nielsen piackutató adatai szerint ilyenkor fogy a legtöbb karcsúsító por és kapszula a drogériákban. A súlykontrollt segítő szerek éves forgalmának több mint ötöde esik erre az időszakra. A „strandképes megjelenés” – ugyancsak a Nielsen egy kutatása szerint – a legtöbbünknek komoly kihívás.
Lényegében nem pumpáról van szó, hanem folyamatos és automatikus gyógyszeradagolásról. A pumpa kisméretű, a mobiltelefonhoz hasonló szerkezet, amelyet alkalmazásakor állandóan viselni kell…
A vizelettartási probléma kialakulásának hátterében sokféle tényező állhat. Azzal azonban sokan nincsenek tisztában, hogy a túlsúly, a cukorbetegség és az inkontinencia hármasa milyen szoros összefüggésben áll egymással. Akár maga az inkontinencia is jelezheti a kialakult cukorbetegséget, de lehet a már meglévő 2-es típusú diabétesz egyik szövődménye is!
A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége által május 12-én második alkalommal megrendezett „Botra fel” elnevezésű rendezvényen közel 1500-an vettek részt. A 18 vidéki városban és 2 budapesti helyszínen megtartott, nordic walking oktatással egybekötött séta célja az volt, hogy felhívja a figyelmet az életmód és mozgás fontosságára, amelyek segítségével a diabétesz jobban ellenőrzés alatt tartható.
Egész nap rohanunk. Sokat dolgozunk, emellett ott van a családunk: mit főzzek, be kell vásárolni, el kell hozni az autót a szervizből, a gyereket az iskolából. El kell vinni a gyereket edzésre, különórára, a kutyát sétálni, érte is kell menni – mármint a gyerekért, a kutya jó esetben mellettünk van –, át kell ugrani a nagyihoz. Összetört egy tányér, fel kell söpörni, el is kell mosogatni – na, legalább az összetört tányért már nem… Vannak szomszédjaink, barátaink, rokonaink…
Egy arany, négy ezüst a magyar csapat eddigi mérlege a DiaEuro futsal-Európa-bajnokságon. Hevesi Tamás és cukorbeteg játékosokból álló válogatottja idén július 21–29. között Pozsonyban kísérelhetnek meg újra a dobogó legmagasabb fokára állni. Nem lesz könnyű dolguk, hiszen a bajnoksághoz idén először Anglia és Hollandia futsalválogatottja is csatlakozik.
Április 14–15-én rendezték meg a 33. Telekom Vivicittá futóversenyt, ahol külön sátorral a Sportos Cukorbetegekért Egyesület is büszkén képviseltette magát.
Közös ünnepeink minden évben vannak, Nyíltnap, Egészségnap, Cukorbetegek Világnapja, de ez más volt: a gyáli Cukorbetegek Egyesülete 25 éves fennállását ünnepelte.
Brazília lakossága több mint 200 millió fő, a világ hatodik, Latin-Amerika legnépesebb országa. Területét tekintve a világon az ötödik legnagyobb ország, a GDP alapján pedig a 8. helyen áll. Brazíliában hatalmas a különbség a leggazdagabbak és legszegényebbek jövedelme között. A világ legnagyobb kávé-, narancs-, papaja- és cukornádtermelője. Közel 12 millió lakosa diabéteszes.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!