Amikor a nyolcvanas évek végén egy barátom az előttünk álló informatikai robbanásról mesélt, hittem neki természetesen, de – most már tudom – valójában nem is sejtettem, miről beszél…
A KSH adatai szerint az elmúlt 12 évben megduplázódott a 0–18 év közötti cukorbetegséggel diagnosztizált gyermekek száma hazánkban. A Roche, mint a világ egyik vezető gyógyszervállalata, több mint száz éve foglalkozik új, az egészséget szolgáló készítmények és eszközök feltalálásával, kifejlesztésével, gyártásával és forgalmazásával. A cég magyarországi leányvállalata kiemelt fontosságot tulajdonít mind a betegoktatásnak, mind pedig a megelőző szűrőprogramoknak.
– Van személyes kötődésed a cukorbetegséghez? – Több cukorbeteg ismerősöm van, olyan is, akiről egy év után tudtam meg, hogy neki más a vérképe, mint nekünk, mert ugyanolyan életet él, mint mi. Nem megy el az energia, nem megy el az élénkség attól, hogy az ember cukorbeteg…
Már hetedik alkalommal rendezte meg lapunk kiadója és az Alapítvány a Cukorbetegekért Civil Fórum rendezvényét a Fonó Budai Zeneházban 2017. április 8-án. Az előadók idén a Magyar Diabetes Társaság és a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége gondozásában készülő új betegtájékoztató témáiból válogattak, az MDT neves szakemberei világítottak rá ismert témák új részleteire, kicsit más szemszögből. A program kialakításakor szempont volt, hogy az előadások után valóban fórum alakuljon ki, így elegendő idő és lehetőség volt a hallgatóság kérdéseire közösen megkeresni, megtalálni a választ. Az év során az összes előadás írásos változatát közölni fogjuk szándékaink szerint, honlapunkon pedig videó formájában is elérhetők lesznek.
Az idei Civil Fórumon a veszprémi Alapítvány a Cukorbetegekért által alapított Lang Gusztáv-díjat – a magánszemélyeknek járót – dr. Neuwirth Gyula diabetológus kapta. Nyugdíjba vonulásáig a debreceni Kenézy Gyula Kórház I. Belgyógyászati Osztályának főorvosa volt, diabetológusként a mai napig dolgozik. Az ő kezdeményezésére alakult meg a Hajdúsági Diabétesz Egyesület 25 évvel ezelőtt, s mind a mai napig ő a közösség szakmai irányítója.
A vércukor-önellenőrzés célja a beteg vércukorszintjének rendszeres ellenőrzése, így az a cukorbetegség kezelésének, követésének hasznos eszköze. Megfelelő edukáció nélkül a vércukor-önellenőrzés célja nem teljesül, hiszen az nem az adatok gyűjtése, hanem azok hatékony felhasználása a jobb anyagcserehelyzet elérése érdekében. A vércukormérés célját, kivitelezését a kezelőorvosnak, illetve a gondozást segítő diabetológiai szakápolónak minden esetben el kell magyaráznia a betegnek.
Talán meglepő, hogy az idei Civil Fórum meglepetésvendégének semmi köze a cukorbetegséghez. Mégis közénk tartozik – személyes találkozásunk óta mindenképpen –, mert aki hallhatta őt, találkozott vele, szívébe zárta Horváth Nikolettát. Sőt tiszteletbeli diabéteszessé is fogadták a jelenlévők.
A szokások cselekvések, amelyeket olyan gyakran csináltunk, hogy már automatizálódtak, nem is kell átgondolnunk, jönnek maguktól. (Az automatizálódás nem csak szokásokra jellemző, egyéb tevékenységekben is jelen van. Ha például írunk, nem gondolkodunk azon, hová tegyük le a tollat, merre kanyarítsuk a betűt – ez már automatikusan megy.) Eleinte persze tudatosak voltak ezek a cselekedeteink – hoztunk egy döntést, és megtettünk valamit. Aztán újra és újra megtettük, míg végül nem kellett hozzá a tudatos kontroll – ment, mint a karikacsapás.
2017. május 6-án Magyarország-szerte közel 1000 cukorbeteget mozgatott meg a Botra fel! Nordic walking túra a cukorbetegekért elnevezésű program. A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége (CEOSZ) által kezdeményezett, idén először megrendezett túra arra hívja fel a cukorbetegek figyelmét, hogy rendszeres testmozgással a diabétesz jobban ellenőrzés alatt tartható. Egy másfél órás, intenzív sétával már megfelelő lehet vércukorszintjük.
A cukorbetegség megelőzését, a diabétesszel élők életminőségének javítását, valamint az egészségtudatosság növelését hivatott szolgálni az együttműködési megállapodás, amelyet az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) és Magyarország második legnagyobb egészségügyi vállalata, a Sanofi kötött.
Az Esély Napot Debrecenben az együttműködés szelleme hatotta át, öt partnerszervezet együttesen valósította meg. Témája az egészséges életmód, amely egyenlő mértékben jár minden polgárnak, legyen idős vagy fiatal, egészséges, beteg vagy fogyatékos személy…
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!