A XXI. Dunántúli Diabétesz Hétvége utolsó napján, március 11-én Tihanyban, érdekes kerekasztal-beszélgetés szerepelt a programban: Quo vadis magyar cukorbeteg-mozgalom? címmel.
A Budakeszin működő Korányi Diabétesz Klub 1981-ben alakult, a közelmúltban ünnepelték 35 éves évfordulójukat. Az eseményen mintegy ötven résztvevő volt jelen.
A pajzsmirigy megbetegedései népbetegségnek számítanak, ráadásul a cukorbetegség gyakran társul pajzsmirigybetegséggel. Magyarországi pontos adat nincs, de európai felmérések szerint a teljes lakosság 4,4 százalékát érinti a pajzsmirigy-alulműködés, 1,4 százalékát a pajzsmirigy-túlműködés. Nőknél gyakrabban fordul elő, és családi halmozódás is megfigyelhető.
A cukorbetegségnek több súlyos szövődménye lehet a szervezetben és ezen belül a szájüregben is. A magas vércukorszint súlyos fog- és fogágyproblémákat okozhat, ha nem a kellő gondossággal járunk el. Ebben fontos szerepe van mind a diabéteszes páciensnek, mind az őt ellátó szakértő fogorvosnak is. A cukorbetegeknél sokkal nagyobb a kockázat a különféle szájüregi betegségek, mint például a fogszuvasodás, fogínygyulladás, fogágybetegség, szájszárazság kialakulására. Ha nem követjük különös figyelemmel és nem kezeltetjük hozzáértő szakemberrel ezeket a problémákat, az súlyos esetben a fogak elvesztéséhez is vezethet.
A Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság idén negyedszerre rendezte meg az országos Érszűkület Napot március közepén, országszerte hat helyszínen: Budapesten, Szegeden, Debrecenben, Pécsen, Győrben és Miskolcon. Ingyenes méréssel, az önpulzus-mérés oktatásával, tanácsadással és tájékoztató kiadványokkal várták az érdeklődőket. Ez évben külön figyelem irányult a cukorbetegek alsó végtagi problémáinak felismerésére, mivel a lábamputációk felét diabéteszes betegeken végzik.
Liktor Szabolcs feltűnő jelenség a cukorbetegek között. Terepszínű baseballsapkában, napszemüvegben, sokzsebes mellényben úgy hatott a budai Civil Fórumon, mint aki most pattant le a biciklinyeregből. Élénk mozgásával, széles mosollyal az arcán egyáltalán nem tűnt betegnek. Kétszer is megnéztem a listán, nem tévedtem-e, de valóban az állt rajta, hogy a bélapátfalvai Liktor Szabolcs 1985 óta, tehát 31 éve él diabétesszel. Ennek elismeréseként Joslin-díjban részesült.
Fejben dől el, hogy képesek vagyunk-e megküzdeni a diabétesszel. Ha elfogadom és betartom a szabályokat, akkor működik a dolog, ha ellenállok, akkor csinálhatok akármit, nem fog sikerülni. „Békefi főorvos urat szoktam idézni, aki azt mondogatta mindig, hogy a cukorbetegség feltételekhez kötött egészség” – fogalmaz Golda Éva Judit tatabányai sorstársunk, aki 30 éve él ezzel a diagnózissal.
„Amikor 16 éves voltam, nagyon nehéz volt. Nem volt kitől kérdezni, nem volt kitől tanulni. Sorstársakkal sem igen találkoztunk abban az időben. Én voltam a gimnáziumban az egyetlen cukorbeteg. Az orvos elkönyvelte, hogy van tíz évem, és azután kalap-kabát. Ennek örömére minden tíz évben írok neki egy lapot, hogy »helló, itt vagyok, született gyermekem, meg egyéb«. Az a tíz év mára ötször tíz lett. Hatvankilenc évesen még itt esz a penész, a lábam is megvan, a szemem sem hagyott cserben, a jogosítványom is megvan” – fogalmaz némi iróniával a hangjában a zalaegerszegi Jakabfy Sándorné, de elhiszem neki, hogy nem könnyű több mint fél évszázadon keresztül megküzdeni a diabétesszel.
Mester Erika Nyíregyházán él, Gyovai-Farkas Edina Budapesten – sohasem találkoztak, és néhány héttel ezelőtt még nem is tudtak egymásról semmit. (Erikát és kisfiát a Diabetes olvasói már ismerhetik, tavalyi utolsó számunkban őszintén mesélt életük nehézségeiről – a szerk.)
Az ember már csak ilyen, akár cukros, akár nem: vágyik a közösségi élményekre. Bár batyus farsangra érkeztünk, elnökünk fordított a napirenden: először jöjjön a munka, utána a mulatozás!
A Roche (Magyarország) Kft. Diabétesz Üzletága fontos küldetésének tartja, a cukorbetegséggel élők mindennapjainak megkönnyítését és az ügyfeleinek nyújtott szolgáltatások bővítését. Ezt a célt szem előtt tartva 2016-ban olyan patikák kerültek országosan kiválasztásra, ahol ún…
Voltam Indiában! Mondom, voltam Indiában! – milyen kár, hogy hangerőt nem tudok írásban átadni… Szóval, nagyon boldog vagyok, hogy jártam egy olyan országban, ahol semmi nem olyan, mint itthon, vagy ha igen, akkor nem úgy működik! Izgalmas! Én meg alapvetően szerencsés fickó vagyok, mert abból élek, amit szeretek, és ez sokak szerint kiváltság. Szerintem is az. Úgyhogy kezdeni kell valamit a „kiváltságosságommal”.
Magyarországon évről évre nő a cukorbetegek száma: a 2015-ös adatok szerint tízezer lakosra több mint 1200 diabéteszes beteg jutott, ami több mint kétszerese a másfél évtizeddel korábbinak. Ezért is egyre fontosabb, hogy a hétköznapi élelmiszerek is szolgáljanak alternatívával a diabéteszben szenvedőknek. A cukor pótlása alacsony kalóriatartalmú édesítőszerekkel például segíthet a vércukorszint megfelelő szabályozásában és az egészséges testsúly fenntartásában.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!