Az „akut” sebek kezeléséről
A még egyébként jól karbantartott diabéteszes betegnek is oda kell figyelnie minden apró kis jelre, tünetre a testén. A cukorbetegségben a sebek nehezebben gyógyulnak, mert a betegség az érrendszert, az idegrendszert, illetve az immunrendszert is károsíthatja, ami a sebgyógyulást késleltetheti.

Oda kell tehát figyelni még az olykor jelentéktelennek tűnő kis sebzésekre is, főleg ha az idegrendszeri károsodás érzéskiesést is okoz – súlyosbító tényező, ha a sérült területen észre sem veszi a beteg az elváltozást. Ezért fontos, hogy gyakran ellenőrizzük a bőrt testszerte, ha nehezen látható testrészt akarunk megvizsgálni, kérjünk segítséget, vagy végezzük tükörrel az ellenőrzést.
Egy cukorbetegnek ismernie kell azt a tényt, hogy sokszor az aprónak tűnő elváltozás mélyén sokkal súlyosabb károsodás van, mint amilyennek kívülről látszik.
Mindennapi életünk során számtalan apró sérülés éri a testünket. Ezekre sokszor oda sem figyelünk, azt gondolva, hogy semmilyen komoly problémát nem okozhatnak. A cukorbetegeknek a már korábban ismertetett szövődmények miatt fontos minden akut sebet kezelniük akkor is, ha úgy ítélik meg, hogy a keletkezett seb ártalmatlan.
Mit kell tenni sérülés észlelése esetén?
- Tisztítsuk ki a sebet vízzel,
- fertőtlenítsük le,
- kötözzük be!
Azonnal forduljunk orvoshoz, ha a sérülés súlyosnak tűnik (a vérzés erős, nehezen csillapodó; tátongó sebüreg látszik stb.), illetve ha 1-2 napon belül nem javul, vagy olyan jeleket észlelünk, amelyek szövődményekre (pl. gyulladás) utalnak.
A gyulladás jelei:
- duzzanat,
- bőrpír,
- lüktetés,
- melegség,
- funkciókiesés.
A sebgyógyuláshoz nedves sebkörnyezet az ideális. A nedves sebkörnyezet javítja a sejtek oxigénellátását, ezáltal a tápanyagellátásuk is javul, a növekedési faktorok aktivizálódnak, és gyorsul a természetes gyógyulási folyamat. A nedves sebkezelés ráadásul könnyebbé és fájdalommentesebbé is teszi a kötéscserét. Kevésbé váladékozó sebek esetében a sarjadás támogatására alkalmasak a hidrogélt tartalmazó termékek, mint például az Octenisept sebgél.
Akut, de régóta fennálló sebek gyógyulását gyulladást okozó kórokozók késleltethetik, amelyeket olykor nagyon nehezen lehet a seb felületéről eltávolítani, kiirtani. Megfelelően megválasztott sebfertőtlenítő szerrel megakadályozhatjuk ezek megtapadását, elősegíthetjük eltávolításukat, és egyben a nedves sebkörnyezetet biztosítva segíthetjük a seb javulását.
Mindezeket biztosítja az Octenisept oktenidin-dihidroklorid- és fenoxietanoltartalmú, vény nélkül kapható gyógyszer. Fertőtlenítő oldat, amely alkalmazható a sebkezelés támogatására, illetve a sebgyógyulás elősegítésére irányuló ismételt, rövid távú fertőtlenítésre.
Orbán Andreadiplomás ápoló