Beküldték – elkészítettük

Kipróbált receptek

Illusztráció
Lavinia segít

Lavinia segít

A Lavínia latin eredetű női név, de ne egy csinos nővérkét, ne is egy okos doktornőt képzeljenek a név mögé. Lavinia, aki segíteni tud a diabéteszeseknek, rövid i-vel használja a nevét, és egy applikáció, amely most készült el, és folyamatosan fejlődik a veszprémi Pannon Egyetemen.
A Pannon Egyetem Egészségügyi Informatikai Kutató-Fejlesztő Központjában jó tíz évvel ezelőtt egy számítógépes életmód-programon kezdtek el dolgozni, amely a naplózást, az adatok rögzítését, értékelését segítette. Az idő és a technika előrehaladtával a programot mobiltelefonra alkalmassá alakították, hiszen ma már egyre többen használják az okostelefonokat a mindennapokban.
Mit tud Lavinia? Gyuk Péter, a Pannon Egyetem informatikus mesterszakos hallgatója mesél róla.

 Tovább
Óvja ön is szeme világát!

Óvja ön is szeme világát!

Szerző: Fazekas Erzsébet

Hazánkban az 50 év felettiek körében 33 ezer a vak, 218 ezer a látássérült – ám az esetek zömének hátterében nem az ismert szemészeti problémák (szürkehályog, zöldhályog, látóhártya-betegség), hanem a diabétesz áll. E tényre és a látásvesztés megelőzésének, kezelésének lehetőségére hívja fel a figyelmet a Nemzeti Programbizottság a Jó Látásért.

 Tovább
Az időskorú diabéteszesekről

Az időskorú diabéteszesekről

Szerző: Dr. Pátkay József

Az elmúlt évtizedek nagy társadalmi változásainak egyik meghatározó jelensége a lakosság fokozatos öregedése. A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján hazánkban a 65 év felettiek összlakossághoz viszonyított aránya 2001-ben 15,2 százalék, 2015-ben már 17,9 százalék volt.
Cukorbetegek között az időskorúak aránya még magasabb. A Nemzetközi Diabétesz Társaság 2013-ban kiadott jelentése szerint a felnőtt cukorbetegek 35 százaléka 65 év feletti, más irányból nézve, ebben a korosztályban a diabétesz előfordulása már eléri a 20 százalékot. Ennek hátterében szerepet játszik a fizikai aktivitás csökkenése, a gyakoribb elhízás, az életkor emelkedésével együtt romló inzulinérzékenység, valamint az inzulintermelő béta-sejtek időskori progresszív zavara.

 Tovább
Égési sérülések ellátása

Égési sérülések ellátása

Az égési sérülés az egyik leggyakrabban előforduló, akár súlyos következményekkel járó háztartási baleset; olyan károsodás, amelyet hő, elektromosság, vegyi anyag vagy akár sugárzás is okozhat. Az égési sérülések közé soroljuk a forrázás okozta sérüléseket is.

 Tovább
Egy német diabetológus szemével

Inzulinpumpáról, bóluskalkulátorról

Egy német diabetológus szemével

A Magyar Gyermekorvosok Társasága és a Magyar Diabetes Társaság Gyermekdiabetes Szekciójának XXXIII. Tudományos Ülésén, a Roche Szimpóziumon dr. med. Ralph Ziegler gyermekdiabetológus és endokrinológus, a Münsterben lévő St. Franziskus kórház orvosa tartott előadást az inzulinpumpa-terápia finomhangolásának lehetőségeiről. Mi is e témáról beszélgettünk vele.

 Tovább
Cukorbetegséggel élek

Cukorbetegséggel élek

Szerző: Kerekes Andrea

Szeretném az olvasókat egy képzeletet megmozgató játékra hívni. A játék kedvéért a tegeződést választottam, remélem, nem veszi senki rossz néven.

 Tovább
A szomszédé tényleg zöldebb?

Cukor(pótló)helyzet Dél-Koreában

A szomszédé tényleg zöldebb?

Szerző: Kovács Áron

Pár napja jöttem haza Dél-Koreából. Fantasztikus hely, és mivel már harmadszorra látogattam meg egy ázsiai országot, nyugodtan ki merem mondani, hogy szeretem azt, ami itt fogad…
 Tovább
Dupla diabéteszből – tripla

Eltelt 24 év

Dupla diabéteszből – tripla

1992-ben megjelent egy cikk az akkor még csak 10 000 példányos, fekete-fehér Diabetes folyóiratban, Dupla diabétesz címmel. Egy fertőszentmiklósi testvérpárról írt Módos Anikó kolléganőnk: a 17 éves Horváth Eszterről és húgáról, a nyolcadikos Ritáról.

 Tovább
Létrán a Vatikánban

Létrán a Vatikánban

Szerző: Herth Viktória

Ferenc pápa június 16-i audienciáján a 18 éves György Tibort, a Baross Imre Artistaképző növendékét érte az a megtiszteltetés, hogy több száz artista között egyedüli magyarként lépett fel az úgynevezett „pápaváró előadáson”, a Vatikán évente egy alkalommal megrendezett fergeteges cirkuszi kavalkádján.

 Tovább
Maraton cukorbetegen? IGEN!

Maraton cukorbetegen? IGEN!

Papp Csaba vagyok, 51 éves és 23 éve 1-es típusú cukorbeteg. Hosszú utat jártam be a betegségem által. Mindig sportos, mindenre kapható ember voltam, nehezen tudtam beleszokni abba, hogy korlátok között kell élnem.

 Tovább
Fontos a flow-élmény

Joslin-díjasaink

Fontos a flow-élmény

– El kell fogadnom, ez van – fogalmaz a balatonkenesei Juhász Hajni, aki 39 éve él diabétesszel. Ebből az alkalomból részesült Joslin-díjban a közelmúltban. A szakirodalom nem szereti betegségnek nevezni a diabéteszt, inkább a speciális állapot kifejezést használják…
 Tovább
Diétás főzés Győrben

Diétás főzés Győrben

Egyesületünkben diétás elméleti oktatás már sokszor történt. Azonban a visszaellenőrzések, a tesztek alapján látható volt, hogy nem rögzült a kívánt mértékben a tudás, és a gyakorlat is hiányzott, ezért gyakorlati diétás oktatás szervezésébe fogtunk. Ehhez találnunk kellett egy lelkes dietetikust, aki nem csak az elméletet tudja, hanem tud főzni is diétásan és tudását jó módszerrel át is tudja adni. A PAMOK dietetikusa, Ladocsi Anikó személyében sikerült megtalálni a számunkra alkalmas szakembert.

 Tovább
A gyermekkori elhízás visszaszorítható

A gyermekkori elhízás visszaszorítható

Az elhízás-járvány nem csak a felnőtteket érinti, hanem nagyszámban a gyerekeket és kamaszokat is. A World Obesity Federation adatai szerint napjainkban világszerte több mint 223 millió iskolás elhízott vagy túlsúlyos, és ez a szám 2025-re várhatóan 268 millióra emelkedik, hacsak nem cselekszünk azonnal.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!