Optimális sebellátás cukorbetegségben is
Otthonunkban leggyakrabban akut sebekkel találkozunk. Ezek lehetnek horzsolt, vágott, metszett, szúrt, harapott, zúzott, roncsolt, de ide tartoznak a kémiai anyagok által okozott sérülések is. Előfordulhatnak savas vagy lúgos vegyszerek által okozott sebek, valamint égési és fagyási sérülések is.
A seb, vagyis a bőrön lévő folytonossági hiány, nyitott sérülés is számtalanféle lehet aszerint, hogy milyen erő, eszköz okozta, mekkora kiterjedésű felületen jelent meg, illetve milyen mélységre hatolt.
A sebek leírhatók aszerint is, hogy milyen fájdalommal, milyen intenzitású vérzéssel járnak, milyen sebüreg és sebszélek nyíltak meg és mekkora a sebfertőzés veszélye.
A legkisebb fertőzésveszély a metszett és a vágott sebeknél van, ezeknél a sebszélek összeillenek. (Ilyen a nem baleset során, hanem sebészi beavatkozás miatt ejtett műtéti seb is.) A horzsolás felszíni, nem mélyre ható seb, csupán hámsérülés, de nemegyszer szennyezett tárggyal vagy talajjal érintkezve jön létre, így fertőtlenítésre ennél is szükség van.
A magas vércukorszint az egész szervezetben gyengíti a fehérvérsejtek aktivitását, a szövetek regenerálódását és a fertőzések elleni védekezést. Ezzel kedvező közeget biztosít a kórokozók megtelepedésének, így egy egyszerű otthoni baleset is súlyos következményekkel járhat.
A cukorbetegség következtében létrejövő, idegeket érintő károsodás miatt a beteg nem érzi a fájdalmat, és gyakran csak akkor észleli a sebet, amikor már mélyebb szövethiány, esetleg szövetelhalás alakul ki.
Ezek a sebek nem megfelelő körülmények következtében fertőződhetnek, súlyosbodhatnak. A sebkezelés támogatására, a fertőzések megelőzésére, illetve a már kialakult fertőzés kezelésére szükség lehet antiszeptikum alkalmazására. A fertőtlenítőszerek között alapvetően abban van különbség, hogy más a hatóanyaguk. A jód- és klórhexidintartalmú szerek mellékhatása, hogy citotoxikusak, ami annyit jelent, hogy a fertőtlenítés mellett, visszavetik a sebgyógyulást, mivel károsítják a sejteket.
Nem mindegy az sem, hogy ezeknek a sebeknek az ellátását hogyan végezzük. Az optimális sebgyógyuláshoz nedves sebkörnyezet kialakítása szükséges, ami a sejtek regenerálódását is biztosítja és elősegíti a mielőbbi gyógyulást. A nedves sebkörnyezetet biztosíthatjuk megfelelően kiválasztott modern kötszerrel, de akár az Octenisept spray segítségével is, mely közvetlenül a kezelendő felületre permetezhető, így egyenletesen benedvesíthető a sebfelület.
A nedves sebfelület előnyei:
- csökken a felület kiszáradása;
- aktiválja a felületen a proteáz enzimet, amely eltávolítja az élettelen szövetet;
- segít a gyorsabb természetes sebgyógyulásban;
- aktiválja a növekedési faktorokat;
- jobb az oxigén ellátás;
- jobb tápanyagellátás;
- kötéscserénél csökken a fájdalom.
Kisebb sérülések esetén alkalmazzunk fedőkötést az alábbiak szerint:
- Fertőtlenítsük a sebet!
- Helyezzünk a sebre steril mull-lapot! Lehetőleg a sebnagyságának megfelelő méretűt, a seben 2-3 cm-rel lógjon túl.
- A mull-lapot egyszerűbb esetben ragtapasszal, de a legbiztonságosabb, ha steril mullpólyával rögzítjük. Utóbbival el tudjuk kerülni a kötés elcsúszását. Első lépésként három körkörös menetet tekerünk a sérült végtagra.
- Ezt követően a körkörös rögzítéssel kb. 45 fokos szöget bezáróan ún. nyolcas meneteket kötünk. Ezt a szakirodalom kalászkötés néven említi.
- A nyolcas meneteket végül három körkörös menettel zárjuk. A pólyavég rögzítését ragtapasszal vagy csomózással oldhatjuk meg a végtag vastagabb felénél.
Ezt a kötözési módot azért nevezik így, mert befedi azt a testrészt, amelyen a sérülés keletkezett, nem szorosan, de a szabad levegőtől elzárva, hogy távol tarthatók legyenek a fertőző kórokozók, de alkalmas a további szennyeződés elhárításán felül kisebb vérzések csillapítására. Fedő- vagy rögzítőkötés a test bármely részén alkalmazható, gyorsan felhelyezhető és jól megtartja a sebre helyezett tiszta gézlapokat, továbbá nem gátolja a mozgást, nem csúszik el, felhelyezése és eltávolítása nem okoz fájdalmat.
Az Octenisept oktenidin-dihidroklorid- és fenoxietanol-tartalmú, vény nélkül kapható gyógyszer. Fertőtlenítő oldat, amely alkalmazható a sebkezelés támogatására, illetve a sebgyógyulás elősegítésére irányuló ismételt, rövid távú fertőtlenítésre. Színtelen, jódmentes. Mivel diabétesz esetén fokozottan oda kell figyelni a sebfertőtlenítésre, a helyes fertőtlenítőszer megválasztásával gyorsíthatjuk is a seb gyógyulását.
Orbán Andrea diplomás ápoló